You are currently viewing Wszystko, co chcesz wiedzieć o studiowaniu architektury

Wszystko, co chcesz wiedzieć o studiowaniu architektury

Marzysz o studiowaniu architektury? W wolnych chwilach wyobrażasz sobie, jak wspaniale będzie rysować, projektować, tworzyć makiety… Jednak czy na tym kierunku rzeczywiście spędzamy czas tworząc? To, jak wielu ludzi w pierwszym roku studiów rezygnuje, może być spowodowane tym, jak bardzo różni się rzeczywistość od naszych wyobrażeń.

Idę na architekturę, ponieważ kocham rysować!

Wielu z nas decyduje się na studiowanie architektury przede wszystkim dlatego, że uwielbiamy rysować. Mamy nadzieję, że zawód architekta pozwoli nam zarobić na naszej pasji. Studia szybko weryfikują nasze wyobrażenia.

Zamiast rysunku, będziesz większość czasu spędzał nad matmą, mechaniką, HAP-em. Dodatkowymi zjadaczami czasu są dojazdy na uczelnię i przemieszczanie się pomiędzy pracowniami.

Architekt nie musi pięknie rysować choć wielu architektów jest świetnymi rysownikami.

 

Przedmioty ścisłe dla architekta

Idąc na architekturę miałeś nadzieję, że wykorzystasz swój artystyczny potencjał. Zamiast tego głowisz się i męczysz. Matematyka i mechanika budowli to przedmioty obowiązkowe, przed którymi się nie ucieknie. Jeżeli więc marzysz o tym, by zostać architektem, warto zweryfikować swoje umiejętności i jeszcze w liceum przyłożyć się do matematyki i fizyki.

Chcąc zdobyć troszkę wolnego czasu na studiach, warto jeszcze przed ich rozpoczęciem nauczyć się projektowania 3D. Makiety i projektowanie jest dość skomplikowane, ale można się ich z łatwością nauczyć.

Koszty studiowania architektury

Dostając się na studia dzienne, wydawać by się mogło, że nie ponosimy wielkich kosztów nauki. Troszkę inaczej sprawa wygląda podczas studiowania architektury. Wszelkie koszty wydruków makiet i plansz stoją po stronie studenta. Takich wydruków będzie sporo, a ceny w różnych drukarniach mogą się różnić nawet o 20 zł od sztuki. Warto więc poszukać tańszej, ale solidnej drukarni.

Pożegnaj się z wolnym czasem

Prócz czasu spędzonego na uczelni, trzeba się na zajęcia przygotować. Do tego dochodzi tworzenie plansz. A gdzie tu jeszcze czas na inne projekty, egzaminy i zaliczenia? Studiowanie architektury to naprawdę wiele godzin nauki. Większość pracy trzeba zrobić samemu w domu.

Architekt – inżynier czy artysta?

Na architekturze uczyć się będziesz wielu rzeczy potrzebnych inżynierom. Jest to oczywiste. Musisz wiedzieć, czy to, co projektujesz, będzie miało szansę stanąć. Żaden inżynier nigdy Ci nie powie, że czegoś się nie da. Architekt ma za zadanie stworzyć nie tylko piękne projekty, ale przede wszystkim trwałe. Dlatego przedmioty ścisłe są tak ważne podczas studiów.

Z drugiej strony architekt ma też niesamowity oręż w ręku – może projektować całe miasta , całe planety a to już domena concept art. Teraz dodatkowo większość takich rzeczy robi się na tablecie w digital painting. Warto iść z duchem czasu i zacząć używać tego medium.

Z resztą zobacz jak robi to jeden z  naszych twórców Michał Sztuka

Pomyśl o egzaminach wstępnych odpowiednio wcześniej!

Co roku znajdzie się kilka osób takich, które miesiąc przed egzaminami postanawiają się do nich przygotować. Niestety jest to niemal niemożliwe. Nie mając pojęcia o tym, jak wyglądają egzaminy wstępne, nie warto do nich podchodzić. Umiejętność rysunku nikomu jeszcze nie przyszła z dnia na dzień. Warto zacząć przygotowania minimum rok wcześniej.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kursu przygotowawczego. To na nim będziesz mógł czerpać z wiedzy i doświadczenia osób, które nie tylko zdały ten egzamin, ale także od lat przygotowują przyszłych studentów do egzaminów wstępnych.

Czy Ty też potrzebujesz portfolio?

Portfolio będzie Twoją wizytówką. Pokażesz w nim swoje najlepsze projekty. Warto je na bieżąco uaktualniać i robić wszystko, by rzeczywiście przedstawiało Twoje aktualne umiejętności.

To, czy Twój projekt zdobędzie przychylność pracodawcy lub potencjalnego klienta, w dużym stopniu zależy również od portfolio. Co więc zrobić, by mieć je zbudowane przed zakończeniem studiów? Dzięki czemu zaraz po zakończeniu egzaminów będziesz mógł podjąć pracę w zawodzie?

W tym przypadku warto zdecydować się na praktyki jeszcze w czasie trwania studiów. Nawet jeśli miałyby to być darmowe praktyki, z pewnością zdobędziesz na nich wiedzę, nauczysz się pracy architekta od osób już pracujących w zawodzie. No i zaczniesz tworzyć portfolio. Jeżeli praktyka nie pozwoli Ci zarobić, zdobędziesz dużo więcej. Doświadczenie jest bowiem w tym zawodzie na wagę złota!

Studiowanie architektury jest wspaniałą przygodą. Pełną wyrzeczeń, wyzwań i umożliwiającą rozwój. Wielu z nas wyobraża sobie, że studiowanie jej to czas spędzony na rysowaniu i tworzeniu. Jest to jednak czas wypełniony nauką i zdobywaniem niezbędnej wiedzy. Wszystko po to, byś nauczył się jak być dobrym architektem.