You are currently viewing W jaki sposób wybrać najlepszy kurs rysunku?

W jaki sposób wybrać najlepszy kurs rysunku?

Ilu ludzi, tyle sposobów na wybór najlepszego kursu rysunku. Dla każdego z nas potrzebne jest to coś innego, dzięki czemu komfortowo będziemy się czuć na kursie. Jedno jest pewne. Jeżeli kiedykolwiek rozważaliśmy pójście na studia artystyczne, to powinniśmy się udać do “szkoły rysunku” lub na “kurs rysunku”.

Jak przygotować się na egzamin z rysunku?

W jaki sposób przygotować się do egzaminów na ASP… Każdy przyszły student zastanawia się nad tym, czy jesteśmy w stanie przygotować się sami. W końcu uwielbiamy rysować, projektować i malować. Co może pójść nie tak? Chodzi o to, że właśnie bardzo dużo.

Dam radę przygotować się sam!

Duża część osób, które zamierzają zdawać egzamin wstępny z rysunku na ASP lub kierunki, na których malarstwo i rysunek są wymagane, jest przekonana, że przygotuje się na egzamin samodzielnie. Nic bardziej mylnego! Nie tylko będziemy mieli problem, by się zmotywować do poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na naukę. Do tego dochodzi zrozumienie poszczególnych tematów. Brak wsparcia osób doświadczonych również nie jest naszym sprzymierzeńcem.

Szukając szkoły, nie do końca warto słuchać rad osób, które polecają tą lub inną placówkę. Nie zawsze to, co polecają inni, przyda się nam. Może się dopiero na studiach okazać, że brakuje nam warsztatu, lub nie przerobiliśmy jakiegoś studium.

Musimy oczekiwać nie tylko od siebie, ale także od kursu rysunku, że zostaniemy odpowiednio przygotowani, by z łatwością poradzić sobie na egzaminie, a później w trakcie studiów.

Naprawdę potrzebuję kursu?

Dopiero idąc na profesjonalny kurs rysunku, dowiemy się, do ilu własnych błędów się zdążyliśmy przyzwyczaić. Nasze oko po pewnym czasie zaczyna akceptować niektóre nasze złe nawyki i nie dostrzegamy już tak wyraźnie tego, co zauważy osoba z zewnątrz. Wydłużanie kończyn postaci? Ciągłe rozmazywanie ołówka? Zdarza się, że popełniamy takie błędy i jesteśmy w stanie je zaakceptować.

By dostrzec samemu te błędy, najlepiej odłożyć rysunek na jakiś czas. Gdy do niego wrócimy, widzimy, co w nim jest nie tak. Jednak czy będzie nam się chciało to poprawiać?

Problem jest również z terminologią. Ucząc się samemu, po prostu nie używamy fachowych sformułowań. Doprowadzi to do tego, że nie będziemy rozumieli, co mówią do nas prowadzący. Nie mówiąc już o teorii, która potrzebna jest na egzaminach wstępnych.

Jesteśmy pewni, że po jakimś czasie zaczniemy na bieżąco wyłapywać nasze błędy i powoli się ich oduczymy. Taka nauka z pewnością nie będzie trwała rok, czy nawet dwa. Szykując się do egzaminów wstępnych, musimy więc zacząć przygotowania zaraz po rozpoczęciu liceum. Nie każdy z nas już wtedy wie, co chcemy robić.

Łatwiej i szybciej jest wybrać się na kurs. W miejsce, gdzie prowadzący, zamiast tylko chwalić, podpowie, wytknie błędy i koryguje nasze złe nawyki. Ponadto podzieli się doświadczeniem i sprzeda swoje sposoby na poszczególne zagadnienia.

Czego możemy nauczyć się na kursie rysunku?

Uczęszczanie na kurs rysunku uczy nie tylko warsztatu. Uczy przede wszystkim myślenia. Pomaga w planowaniu i sprawdzeniu się, czy potrafimy narysować to, co chcemy, w określonym czasie. Jest to również bardzo ważne na egzaminie, który zawsze jest ograniczony czasowo. Z pewnością w domu narysowanie tego samego rysunku zajmuje nam wszystkim dużo więcej czasu. Wyjście na zajęcia uświadamia nam, jak wiele możemy zrobić w trakcie 3 godzin. W domu zbyt wiele nas rozprasza. Na zajęciach prowadzący nie pozwalają nam na to, na co pozwalamy sobie w domu. Dziesiąte zdjęcie z pracą, a przy tym odczytanie wszystkich maili i wiadomości? Nie sądzę… Wciągnięcie się w film i spojrzenie od czasu do czasu na rysunek? Nigdy w życiu! Posprzątanie kuchni, by wypić kawę w miłej atmosferze? Nie na zajęciach. Na zajęciach nauczymy się wykorzystywać każdą możliwą chwilę. Czujemy ciągłą presję, która dawała mi motywację, by nie tylko się starać, ale raczej starać się szybko.

Ważne jest również to, że osoby prowadzące kursy pracują lub pracowały w zawodzie czy kończą studia, do których przyuczają. Dzięki temu mamy możliwość nawiązać kontakt z osobami, które studiowały to, co my. Możemy dowiedzieć się, na co zwracają uwagę egzaminatorzy i jak wygląda życie po naszych wymarzonych studiach. Zawsze w trakcie zajęć możemy dopytać, jak wygląda studiowanie, czego mamy się spodziewać i o czym musimy pamiętać.

Informacje zawarte w internecie nie zawsze są w stanie nam odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda praca w zawodzie. Dopóki nie spotkamy na swojej drodze osoby, która rzeczywiście skończyła ten sam kierunek i która może nam opowiedzieć, co teraz robi, nie możemy być pewni, czego się spodziewać.

Po co mi więc lekcje rysunku? By iść na skróty. By szybciej się nauczyć. Dobry nauczyciel pokaże nam nie tylko jak mamy uczyć się rysować, ale będzie wymagał. Pokazywał nam nasze błędy za każdym razem, gdy tylko coś zauważy. Możemy sobie pomyśleć, że to trochę dołujące. Ale przecież za to płacimy! By ktoś nam pokazał, czego jeszcze nie umiemy i wskazał, jak to poprawić.

Na kursie rysunku nauczymy się też planować przestrzeń kartki. Na jakich formatach rysujemy w domu? A4, góra A3. Na zajęciach z rysunku są to formaty B1. Nauczmy się rysować kreską. Nie jakimś tam wypucowanym walorem, jak wielu z nas ma w zwyczaju. Prawdziwą piękną krechą.

Jak wygląda dobry kurs rysunku?

Na dobrym kursie z rysunku powinniśmy mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy. Nie wyobrażamy sobie siedzenia przez 3-4 godziny trwania zajęć na krzesłach. Powinniśmy mieć zapewnione sztalugi, przy których uda nam się tworzyć w wygodnych dla nas pozycjach. Swoje przybory? Swoje kartki? Szanujący się wykładowcy i prowadzący nie pozwolą na to na swoich zajęciach. Po to płacimy za zajęcia, by udostępniono nam potrzebne przybory. Brak sztalug, kartek czy przyborów z pewnością nie jest standardem na kursach z rysunku.

Dobry kurs rysunku to również taki, na którym prowadzący dostosują przekazywaną nam wiedzę do naszego poziomu umiejętności. Rysowanie modelki na pierwszych zajęciach? Może przerosnąć każdego laika. Najpierw wypadałoby przedstawić studium człowieka i opowiedzieć przynajmniej o proporcjach.

Na kursie idealnym dla nas, prócz odpowiedniej wiedzy i przygotowania, są mili prowadzący, przy których możemy czuć się swobodnie. Muszą oni posiadać swoiste wyczucie i wrażliwość, by umiejętnie pokazać błędy, nie urażając najbardziej wrażliwych.

Na kurs powinniśmy chodzić z chęcią. Nie po to, by za karę na nim siedzieć, odbębnić i wrócić do domu, by zapomnieć… ewentualnie odrobić pracę domową i zapomnieć. Z pewnością szybko się zniechęcimy i będziemy czuli opór do chodzenia na kursy rysunku.

Pamiętać musimy o tym, że każdemu zależy na czymś innym. Dla każdego priorytety mogą okazać się zupełnie inne. Może nam nie pasować (lub bardzo pasować) zupełnie coś innego. Dojazdy, prowadzący, atmosfera, czy nawet przestrzeń. Możemy nie akceptować zasad panujących na zajęciach i nie ma w tym nic złego. Wszak każdy z nas jest inny.

Doświadczenie z różnymi kursami pozwala nam dostrzec, jak ważny jest przemyślany wybór szkoły rysunku. Warto przejść się do kilku miejsc, które prawdopodobnie prowadzą zajęcia pokazowe. Nie powinniśmy się też zniechęcać, jeśli mimo kilku odwiedzin różnych szkół rysunku, nie znaleźliśmy miejsca dla siebie.

Możliwość sprawdzenia różnych kursów kształtuje nas i wiele nam daje. Jeżeli zostaniemy w szkole, czy na kursie, który nam nie odpowiada, po prostu zabrakłoby nam motywacji do pracy. Wielu z nas zrezygnowałoby z marzeń i nauczona nieprzyjemnymi doświadczeniami, zrezygnowałoby z podejścia do egzaminów wstępnych.

Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego dla nas kursu. Pozwoli nam to się bardzo mocno rozwinąć. Nigdy nie zabraknie nam motywacji do nauki i pracy.

Co powinno się znaleźć na kursie, który ma nas przygotować do egzaminów wstępnych? Z pewnością aksonometria, martwa natura i postać. Prowadzący, którzy chcą wprowadzić miłą, rodzinną atmosferę, proponują swoim kursantom kawę, herbatę, a nawet kanapki. Wszak nie każdy potrafi się skupić, gdy brzuszek woła o jedzenie.

Szkoła rysunku – którą wybrać?

Jakie kryteria decydują o tym, na jaki kurs rysunku się wybierzemy? Wiele mówimy o odpowiedniej atmosferze. Jest ona bardzo ważna, jednak nie każdy może sobie pozwolić na to, by było to jego jedyne kryterium.

Równie ważna jest cena. Zwłaszcza wtedy, gdy sami sobie nie opłacamy kursu, a robią to za nas rodzice. Nie chcąc ich narażać na koszty, wybierzemy pewnie jedną z tańszych opcji. Jednak pamiętajmy o tym, że w danym mieście ceny kursów są bardzo do siebie zbliżone. Jeżeli różnica to całe 10 złotych, a ten kurs, na którym czujemy się lepiej, jest również tym droższym, to warto to przemyśleć. Gdyby różnice w cenach były naprawdę ogromne, to wtedy możemy więc sugerować się ceną.

Weźmy też pod uwagę to, czy tańszy kurs nie wyjdzie nas drożej. Zdarza się, że kurs jest tańszy, ale wymagana jest od nas dodatkowa opłata za materiały, lub materiały musimy przynieść sami.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru szkoły rysunku jest dojazd. Mało kto wytrzyma dłużej dojeżdżać na kursy dwie godziny autobusem w jedną stronę na zajęcia. Nie chodzi tu o komfort. Taka podróż w jedną i drugą stronę jest po prostu męcząca. Tracimy też w ten sposób nasz czas, który moglibyśmy wykorzystać w każdy inny możliwy i przyjemny dla nas sposób. Dlatego, w miarę możliwości, wybierajmy kursy, które mają najlepszy dojazd. Nie musi to być najbliższa pracownia. Najlepsza jest ta, w której czujemy się dobrze i jedziemy do niej autobusem max pół godziny.

Możemy również, szukając kursu, sprawdzić ich strony internetowe. Jeżeli strona pracowni jest zrobiona nieestetycznie, nie pokazuje prowadzących, czy prac uczniów, to radzimy poważnie się zastanowić, czy chcemy tam uczęszczać. Prawdopodobnie nic tam nie jest umieszczone, bo nie ma się czym chwalić. Dlaczego więc mielibyśmy im zaufać? Są oni w stanie poprowadzić nas tak, byśmy my mieli co pokazać na egzaminie?

Czy szkoła rysunku prowadzi kurs dla nas?

Może to być dla nas zaskoczeniem. Jednak nie każda pracownia prowadzi kursy kierowane dla nas. Może się okazać, że prowadzi jedynie kurs podstawowy z rysunku. Niekoniecznie przygotowujący do egzaminów na ASP. Jeśli już taki kurs przygotowuje, to czy jest to kurs przygotowujący na wszystkie egzaminy, czy może konkretnie na architekturę na politechnice gdańskiej? Na takim kursie z pewnością przygotujemy się lepiej pod konkretny egzamin, a prowadzący będą na bieżąco wiedzieli, czego można się na egzaminie na tej uczelni spodziewać.

Opinie dotyczące kursów również są ważne. Możemy poczytać opinie w internecie, popytać znajomych lub byłych kursantów. Nawet jeżeli nasi znajomi nie znają danego miejsca, może okazać się, że ich znajomi są zachwyceni kursem, który nas interesował.

Bo ważne jest to, jak się czujemy w pracowni!

Koniec końców właśnie to jest najważniejsze. Nie ma nic złego w zmianie pracowni, jeśli w obecnej nie czujemy się swobodnie. Nie warto udawać nie wiadomo czego. Wypada iść do prowadzącego i powiedzieć mu wcześniej, że rezygnujemy z zajęć. Jeśli zapyta nas o powód, możemy wprost powiedzieć, co nam nie odpowiada, a co jest plusem zajęć. Dla prowadzących jest to cenny feedback.

Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji, możemy wybierać się na zajęcia próbne lub dni otwarte, które pokażą nam atmosferę panującą w trakcie zajęć.

Mimo, że każdy kurs reklamuje się z jak najlepszej strony, warto udać się do kilku pracowni, by sprawdzić, czym się między sobą różnią. Da nam to pogląd na to, co oferuje nam lokalny rynek. Każda szkoła może reklamować się i mówić o miłej, rodzinnej atmosferze. Jednak mimo wszystko każda będzie inna.

Bardzo ważne jest to, ile na kursie rysujemy, ile możemy wyciągnąć od prowadzących i to, czy są oni praktyczni. Czy pracują w zawodzie? Czy się rozwija? Jeśli nasz nauczyciel stanął w miejscu, to nie pokaże nam, w jaki sposób my możemy się rozwinąć. Dobrze byłoby, gdyby nasz mentor pokazał nam możliwe ścieżki kariery. Szkoła rysunku powinna być miejscem, w którym dowiemy się co, gdzie i kiedy zrobić, byśmy mogli zajść tam i tam. Czyli na początek na architekturę lub na ASP 😉

Czy wszystkie kursy rysunku to to samo? Czym się różnią?

Oczywiście, że jeden kurs rysunku nie jest podobny do drugiego. Różnią się, bo też każda szkoła rysunku jest inna. Każdy prowadzący tworzy w swojej pracowni niepowtarzalny, wyjątkowy klimat. Podczas przeglądania stron kursów, gdy tworzyliśmy opisy kursów w poszczególnych miastach, mogliśmy się przekonać na własnej skórze, że co szkoła, to inny klimat i inaczej wyglądał sam kurs.

Również zagadnienia mogą być różne. Mamy kursy dla dzieci, kursy dla hobbystów oraz te, które mają przygotować nas na egzamin na uczelnię. Inaczej też będzie wyglądał kurs przygotowujący na architekturę, a inny będzie ten, który ma nas przygotować na ASP. Ponadto rozróżniamy też kursy zimowe, prowadzone w trakcie ferii, kursy w wakacje letnie oraz kursy, których zajęcia odbywają się raz w tygodniu podczas roku szkolnego.

Na niektórych kursach prowadzący chcą być traktowani bardziej profesjonalnie i wymagają odnoszenia się do siebie per pan/pani. Inni od razu przechodzą na “ty” bez względu na wiek kursantów. Są szkoły, które prowadzą zajęcia bardzo poważnie, a są takie, które wśród zespołu wymieniają nie tylko prowadzących, ale także kota, który bywa w pracowni. Dlatego powinniśmy wybrać to miejsce, w którym wszystkie te szczegóły bardziej nam odpowiadają.

Jeżeli myślimy, że wybór szkoły i kursu rysunku to błahostka, to poważnie się zdziwimy. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że każdy prowadzący uczy tego samego, to możemy nieźle się zdziwić. Każda szkoła rysunku skupia się na czymś innym. Tworzenie, projektowanie, nauka teorii… Każdy podchodzi do poszczególnych aspektów w inny sposób.

Z pewnością część tematów się pokryje na wszystkich kursach, jednak to, jak podchodzą do nich prowadzący i na co konkretnie zwracają szczególną uwagę. Każdy kurs, do którego podejdziemy profesjonalnie, nauczy nas rysować. Jednak nie każdy nauczy nas tego w taki sam sposób.