Jeśli kompletujesz swoją rysunkową wyprawkę i masz dylemat – nie wiesz czy lepsza jest tuba na rysunki czy teczka – to ten wpis jest dla ciebie!
W czym nosić rysunki?
To odwieczne pytanie, które zadają sobie młodzi adepci kursu rysunku. Często siedzą na kursie i w pocie czoła produkują swoje dzieła na ogromnych formatach. Kiedy kończą zajęcia, stają przed trudnym zadaniem logistycznym. Jak donieść swoje rysunki do domu w nienaruszonym stanie?
Inne potrzeby będzie miał uczestnik kursu rysunku, który przygotowuje się do egzaminu. Tam tworzy się wiele prac na przeróżniejszych formatach, od A3, przez format B2 (50 na 70 cm), B1 (100 na 70 cm), a czasami nawet na większych.
Dodatkowo, młodzi rysownicy używają również deski, szczególnie w przypadku rysunku w plenerze.
Teczka
Taki ekwipunek wymaga, aby go przewozić w czymś solidnym i usztywnianym. Wszystkie te warunki spełnia teczka. Rysunki w niej przechowywane nie gną się. Poza tym w każdym momencie można wygodnie przeglądać to całą zawartość.
Inną zaletą jest to, że w teczce można przechowywać dodatkowe akcesoria typu szkicownik, deskę, piórnik itp.
Teczka ma również to do siebie, że jest wręcz wymagana przy rekrutacji na uczelnie artystyczne / politechniki.
Podsumowując, teczka ma wiele zalet i jest przydatna szczególnie dla osób profesjonalnie zajmujących się rysunkiem.
A wady?
Naczelną wadą teczki jest jej wielkość. Osoby niższe będą się trochę męczyły, zanim zatargają swoje dzieła w docelowe miejsce. Problematyczne jest również przewożenie teczki zatłoczoną komunikacją miejską, w której często brak miejsca.
Tuba na rysunki
W takim razie, jak na tle teczki, prezentuje się tuba? Jest ona na pewno mniej gabarytowa i można nią przewozić rysunki nawet zatłoczonym autobusem czy tramwajem.
I tutaj kończy się lista zalet tuby. Poza tym, w tubie gną się rysunki. Niedozwolone jest na przykład umieszczanie portfolio na studia / do pracy w tubie.
Inną wadą jest to, że rysunków z tuby nie można swobodnie przeglądać. Trzeba wyjąć wszystko na zewnątrz i dopiero wtedy szukać.