You are currently viewing Top 10 polskich designerów

Top 10 polskich designerów

  • Post category:Design

Czasem może nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy zaczyna się od rysunku. Takiego zwykłego, odręcznego. Rysunek to nie tylko hobby, ale także jego praktyczny wymiar, czyli design. Dzisiaj przejrzymy subiektywną listę top 10 polskich designerów.

Studio Rygalik

Tomek i Gosia Rygalik stanowią duet, który już z niejednego pieca chleb jadł. Zdobywali wykształcenie i doświadczenie m.in. w Kopenhadze i w Nowym Jorku. To co jest wyjątkowe w ich projektach, to sięganie dalej niż tylko ergonomia mebli. Ich charakterystycznym projektem jest ławka Circula. Osoby, które na niej (w niej?) siedzą mają poczucie bliskości i równości. Jest to więc ciut więcej niż mebel, to także symbol pewnej postawy.

Kosmos Project

Ewa Bochen i Maciej Jelski to kolejny duet polskich designerów. To, co ich wyróżnia to unikalny styl. Już sama nazwa przywołuje na myśl kosmiczne kształty. Takie też są projekty wychodzące z tego studia: nieszablonowe, odjechane i nowoczesne.

Tabanda

Filip Ludka, Megi Malinowska i Tomek Kempa to trójka przyjaciół z Gdyni, która poznała się na ASP. Poczuli między sobą chemię i pełni młodzieńczego zapału założyli studio designu o mega pozytywnej nazwie. I taki też jest ich design: pozytywny, inspirowany formą i barwami natury. Zasługują na to, żeby być na liście top 10 polskich designerów właśnie z powodu ich autentyczności i niepowtarzalności. W dzisiejszych komercyjnych czasach trudno o bardziej pozytywny i autentyczny zespół!

Agnieszka Bar

To designerka, która wyspecjalizowała się w projektowaniu szkła. Fajnie popatrzeć, jak ktoś znalazł swoją własną niszę i ją sukcesywnie wypełnia. Staje się przy tym stylem nie do podrobienia.

Izabela Bołoz

To designerka, która stara się wprowadzać w przestrzenie publiczne akcenty estetyki, oddechu i radości. Przeciwdziała nudzie dzięki swoim instalacjom i miejscom na odpoczynek. Wyspecjalizowała się również w projektowaniu placów zabaw.

Robert Majkut

To kolejny designer, który znalazł własną niepowtarzalną niszę. Wyspecjalizował się w projektowaniu przestrzeni dla biznesu. To jego kreska decyduje o tym, jak będą wyglądały banki, kina, hotele, restauracje.

W swoim portfolio ma projekty m.in. dla Alior Banku, Ergo Hestii, Amica, ING, Multikino i wiele gigantów korporacyjnych, którzy otaczają nas na co dzień.

Nikodem Szpunar

Polski designer pochodzący z Podkarpacia. Również projektuje rozwiązania dla biznesu. Choć nie działa jeszcze na taką skalę, jak Robert Majkut, ale już wypracował własny niepowtarzalny styl. Jest to styl odmienny od Majkuta.

Nikodem Szpunar stawia na wyobraźnię, nasycone barwy i zabawę formą.

Oskar Zięta

Ciężko rozgraniczyć, gdzie u Zięty zaczyna się design użytkowy, a zaczyna sztuka. Aktywnie eksperymentuje nie tylko z formą, ale także z materiałami. Jego stołki z dmuchanej stali są rozpoznawalne na całym świecie i czynią go designerem klasy światowej.

Magdalena Adamus

Na pierwszy rzut oka Magdalena Adamus może wydawać się mało “odjechanym” designerem. Jej projekty są dość zwykłe. Zasługuje jednak na to, aby być na liście top 10 polskich designerów, ponieważ reprezentuje bardzo ciekawy styl pracy. Ma jasną wizję swoich projektów i jednocześnie potrafi wsłuchiwać się w potrzeby klienta. Potrafi wchodzić w dialog i szukać przyjaznych i wygodnych rozwiązań. Dzięki takiemu stylowi pracy może zajść bardzo daleko. Czasem dorobek takiego “spokojnego, pracowitego” designera potrafi być bogatszy niż błyskotliwa kariera młodego projektanta, która spala się po kilku latach.

Anna Wojczyńska

W swoim studio projektowym stawia na podkreślanie piękna przedmiotów i miejsc. Umiejętnie wprowadza bogate zdobienia i detale. Robi to w sposób klasyczny, estetyczny i w efekcie zachwycający.

Wojczyńska ma swój wyraźny styl, którego nie można podrobić. To co ciekawe w jej designie, to trochę odwrócenie się od głównego minimalistycznego nurtu w designie. Wojczyńska pisze na swojej stronie, że projektuje dla wyższych sfer i tak też jest. Jej design jest pełen blasku, złota i klejnotów. A przy tym wszystkim zachowane jest wyczucie smaku i elegancji. Zaprojektowane przez nią rezydencje to pałace XXI wieku.

To już koniec naszej subiektywnej listy Top 10 polskich designerów. Zostali wymienieni w kolejności przypadkowej, bo ciężko jest wskazać “lepszych” czy “słabszych”. Każdy z nich wypracował swój własny autentyczny styl.

A na koniec pytanie, od czego ci wszyscy designerzy zaczynali swoją karierę? Od… NAUKI RYSUNKU przecież! Gdyby nie mieli dobrej kreski, to ich pomysły mogły być ukryte w ich głowach i nigdy by nie ujrzały światła dziennego.

Także, młody adepcie rysunku – prezentuj ołówek i RYSUJ!