You are currently viewing Top 10 designerów z całego świata

Top 10 designerów z całego świata

  • Post category:Design

Dzisiaj będzie wpis o 10 topowych designerach z całego świata. Zobacz, czym dzisiaj żyje świat designu i kto wyznacza główne kierunki.

Karim Rashid

Ten designer to klasa sama w sobie. Przemawiają za nią ogromne liczby: ponad 4 000 zaprojektowanych produktów, ponad 300 nagród i praca w blisko 40 krajach świata. Można się zastanowić, czy jest coś, czego Rashid nie zna lub kraj, w którym Rashid nie był.

Współpracował z największymi korporacjami i wypracował własny styl. Bawi się kolorem i formą i nieustannie zaskakuje.

Zaha Hadid

To nieżyjąca już niestety designerka, która z każdym projektem przewracała świat designu do góry nogami. Krytycy zwykli mawiać, że jej projekty są tak odważne i krzykliwe, ża aż bezczelne. Jedno jest pewne, nie można przejść obojętnie obok jej projektów.

Jednym z najbardziej flagowych projektów jest Liquid glacial table. Jest to stół imitujący zamarzającą wodę z lodowca.

Współpracownicy Zahy Hadid po dziś dzień prowadzą jej pracownię i kontynuują jej tradycję odważnego designu.

Design Hadid obejmuje zarówno sztukę użytkową w meblach, jak i projektowanie budynków, np. na potrzeby korporacji.

Wszystko, co wychodzi z pracowni Hadid zachwyca i zaskakuje tym, jak wiele może spłodzić ludzka wyobraźnia.

Fabio Novembre

Ten młody Włoch intryguje swoimi mocno niejednoznacznymi projektami. Wnętrza zaprojektowane przez niego momentami przypominają krainę czarów. Jednocześnie wciąż są użytkowe i ergonomiczne. Najlepszym przykładem jego stylu jest projekt stołu “In punta di piedi”. Ciekawe, czym jeszcze nas zaskoczy ten młody designer.

Mario Bellini

Kolejne włoskie nazwisko jest dowodem na to, że Włochy designem stoją. Bellini tworzy meble użytkowe, które są wspaniałą alternatywą dla mainstreamowej mody w aranżacji.

Spójrz tylko na ten stolik.

Bellini myśli nie tylko o tym, jak coś wygląda. Myśli również o tym, jakie potrzeby ma użytkownik. Projektuje m.in. meble wypoczynkowe modułowe, które można przestawiać w zależności od potrzeb.

Jego pomysły doskonale komponują się z dynamicznym stylem życia współczesnego człowieka.

Michel de Lucci

Chyba nie będzie już zaskoczeniem, że kolejnym światowym designerem jest Włoch. De Lucci ma jednak specyficzną wizję designu i warto, żeby zwrócić na niego uwagę. Sam o sobie mówi, że jest rzemieślnikiem. Stara się żyć w zgodzie z naturą i z samym sobą. Dlatego jego produkty są nie do podrobienia.

Hella Jongerius

To holenderski i kobiecy głos w światowym designie. Mamy tu do czynienia z projektami pełnymi kolorów i z przymrużeniem oka. Jednocześnie jest tu zachowany smak i umiar, dzięki czemu nie grozi kiczem i bezguściem. Spójrz m.in. na te pufy. Są kolorowe, wprowadzają radość do wnętrza, ale nie przesadzone. Fajny jest też ich uchwyt, który umożliwia ich przenoszenie. Na pewno to przyjemniejsza opcja niż pchanie ciężkiej tradycyjnej pufy na kółkach.

Hella Jongerius stara się też wprowadzić na salony designu niezwykle ważną i potrzebną ideę zero waste. W swoich projektach używa materiałów z recyklingu. O ponownym użyciu materiałów mówi również w swoich wystawach / happeningach.

To bardzo ważny głos, biorąc pod uwagę, jak wiele zasobów marnuje dzisiaj współczesny człowiek.

Mimo, że mamy coraz większą świadomość tego, jak przemysł wpływa na środowisko, to niewielu designerów odważa się sięgnąć po to, co już zostało wyprodukowane.

Marc Newson

Designer rodem z Antypodów. Bawi się formą tak lekko, jakby budował z klocków LEGO. Z pewnością warto obserwować jego poczynania.

Australijsko – brytyjski projektant projektuje wszystko, co tylko można sobie wyobrazić: od włączników światła, przez butelki na perfumy, po meble, a nawet buty.

Po raz pierwszy zabłysnął w wieku zaledwie 23 lat. Niedługo potem współpracował z Apple. Świadczy to o jego niezwykłym zaangażowaniu i pracowitości.

Ma na koncie wiele prestiżowych nagród i z pewnością może być inspiracją dla początkujących designerów.

Philippe Starck

To czysta postać designera, który tworzy na potrzeby przemysłu. Sztuka użytkowa, która jest estetyczna i służy spełnianiu ergonomii.

Doskonale potrafi się wczuć w potrzeby klienta, dzięki czemu jego projekty oddają klimat miejsca, w którym się znajdują. Złośliwi mogliby powiedzieć, że Philippe Starck nie ma własnego stylu, tylko nagina się za bardzo do klienta. Niemniej jednak próbuje wdrażać swoje pomysły i eksperymentuje z formą.

Zresztą, o gustach się nie dyskutuje podobno, więc najlepiej ocenić samemu 🙂

Sebastian Herkner

Jego design o z kolei niemiecka precyzja połączona z nieco filozoficznym podejściem. Herkner deklaruje, że chce tworzyć produkty, które zostaną z człowiekiem na lata, a nie zostaną zmienione po kilku sezonach. Czy udaje mu się to zrealizować, a jego projekty są na tyle uniwersalne i ponadczasowe? Ciężko stwierdzić. Jedno jest pewne: jego design na pewno jest przyjemny dla oka. Spójrz chociażby na stoliki, które rozsławiły go na cały świat designu.

To już koniec subiektywnej listy top 10 designerów z całego świata. A ty? Znałeś kogoś z tej listy, a może masz własnych faworytów? Pisz śmiało w komentarzu!