You are currently viewing Temat: Twardych umiejętności każdy może się nauczyć!

Temat: Twardych umiejętności każdy może się nauczyć!

  • Post category:Design / Rozwój

Gdynia Design Days w 2017 roku gościła Pawła Podwojewskiego. Prowadził on tam warsztaty tworzenia wizualizacji architektonicznych w oparciu o nowoczesne programy graficzne. Czego się od niego dowiedzieliśmy? Kim jest Paweł i w jaki sposób doszedł do tego momentu, w którym dziś się zajmuje?

Paweł Podwojewski – Motiv

Paweł na studiach stworzył projekt. Swoje studio architektoniczne nazwał Motiv. Projekt ten przetrwał do dziś, stając się prężnie rozwijającą firmą znaną nie tylko w Europie. Oprócz biur w Polsce, na Malediwach, czy we Francji, Motiv prężnie działa również w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii. To oni stworzyli na przykład resort składający się ze 105 willi na Malediwach właśnie.

Jednak biuro Motiv słynie z czegoś innego. Jest to studio tworzące najpiękniejsze wizualizacje architektoniczne i mają niepowtarzalne koncepcje projektów. Sam Paweł przyznaje, że ludzie nie wiedzą, czym tak naprawdę się zajmują. Swój prężny rozwój firma z pewnością zawdzięcza właśnie jemu. Człowiekowi, który stroni od social mediów i nie przywiązuje większej wagi do marketingu. Jego projekty i sława z pewnością go wyprzedzają.

Prosta droga Pawła Podwojewskiego?

Paweł Podwojewski jest dziś znanym architektem i właścicielem dobrze prosperującego biznesu. Jak jednak wyglądała jego droga? Czy ciężko było znaleźć się w tym miejscu, gdzie jest teraz?

Gdy skończył podstawówkę, wybrał się do szkoły budowlanej. Jest więc naturalne, że po niej zdecydował się na rozpoczęcia studiów na Politechnice Gdańskiej. Chciał studiować architekturę. Czy mu się to udało?

By przygotować się do egzaminu na studia, rysował koleżanki. Nawet miło wspomina tamten czas. Przed egzaminem pojechał jedynie do Gdańska, by odbyć krótkie szkolenie z aksonometrii. Z takim przygotowaniem podszedł do egzaminu na architekturę. Nic więc dziwnego, że zjadł go stres, a rysunek nie podobał się nawet jemu. Sam o swojej pracy mówi, że była płaska. Brakowało jej mocnej kreski. Nieodpowiednie przygotowanie zamknęło mu więc drogę na architekturę. Przynajmniej na jakiś czas.

Dostał się za to na budownictwo. Został inżynierem budownictwa, równolegle studiując architekturę. Podszedł bowiem z kumplem drugi raz do egzaminu z rysunku. Przeczekał cały rok. Do egzaminu podszedł już bez stresu. Poznając podstawy na innym kierunku i rysując przez ten cały rok jedynie hobbystycznie, przygotował się odpowiednio do drugiego podejścia na architekturę. Z rysunku dostał maksymalną liczbę punktów.

Czego potrzebuje dobry architekt?

Komunikatywność i osobowość są bardzo ważnymi cechami każdego architekta. Nie jego zdolności. Twardych umiejętności może nauczyć się każdy. Obsługiwać program mogą wszyscy, którzy przyłożą się do jego nauki. Osoby, które przyjmował Paweł, często znały jedynie podstawy. Jednak po dwóch latach codziennej pracy z programami, tworzą samodzielnie dobre projekty.

Umiejętności miękkich trudniej się nauczyć. Doświadczenie można zdobyć, zaś osobowości nie zmienimy u pracowników. Zaś cechy osobowości mają duże znaczenie zarówno w czasie rozmów z klientami, jak i w czasie budowania atmosfery w zespole. Dlatego tak ważne dla Pawła Podwojewskiego jest to, z kim współpracuje. Nie zaś to, jakie umiejętności osoba ta posiadała, dołączając do zespołu Motiv.

Architekt godny podziwu

Każdy dobry architekt posiada swój autorytet. Osobą, o której Paweł mówi z ogromnym szacunkiem i która z pewnością jest jego autorytetem, jest profesor Pawła – Bazyli Domsta. Jest to osoba nie tylko umiejąca przekazać wiedzę młodszym pokoleniom. Pan Profesor zawsze wspiera swoich studentów dobrą radą. Jest też wspaniałym architektem. “Jest w stanie zaprojektować funkcje i bryły jednocześnie. Mało kto to potrafi. Mało kto ma też taką wyobraźnię przestrzenną.” – mówi o swoim autorytecie Paweł Podwojewski.

Architekt – artysta czy biznesmen?

Przepis na sukces w tej branży jest jeden. Według Pawła jest to połączenie sztuki i żyłki do biznesu. Z pewnością posiada on obie te funkcje. Czy da się inaczej? Oczywiście. Pod warunkiem, że mamy kogoś zaufanego, kto ma żyłkę do interesów i będzie mógł ochronić delikatną artystyczną duszę przed światem biznesu.

Architekt musi być więc zarówno artystą, jak i biznesmenem. Nie musi być jednak jedną osobą. Zgrany zespół jest kluczem do sukcesu wszystkich tych, którzy niepewnie poruszają się po biznesowym gruncie.

Patrzysz, ale czy widzisz?

Ludzie widzą, ale nie obserwują. Patrzą, ale się nie zastanawiają. Czy to jest ważne? W tym tkwi właśnie sekret Motivu. Wiedzą oni, jak bardzo ważne jest zrozumienie otaczającego ich świata! Ludzie tworzący ekipę Pawła nie tylko patrzą, ale również zastanawiają się nad tym, co widzą.

Konkurencja chciałaby poznać sekret idealnych wizualizacji Motivu. Takich, które wzbudzają podziw wśród klientów i inwestorów. Sekret jednak nie kryje się w umiejętnościach, czy tajemniczych sztuczkach. By stworzyć idealny świat wirtualny, trzeba najpierw poznać świat rzeczywisty.

Dlatego też Paweł stworzył kurs CGI (Computer Generated Image). Co ciekawe, za cel główny tego kursu uznać można fizykę stojącą za obrazem. Najpierw kursanci uczą się, w jaki sposób działa aparat, poznają jego budowę i funkcje, próbują zrozumieć kompozycje obrazu… Trzeba bowiem najpierw zrozumieć, jaki efekt chcemy osiągnąć, by móc dążyć do zrealizowania pomysłu.

Oczywiście, podstawy poruszania się po programach, w których chcemy tworzyć, należy opanować. W innym przypadku stanowiłoby to nasze ograniczenia. Nie da się tworzyć tego, co chcemy, gdy nie potrafimy obsługiwać narzędzi pracy. Gdy już znamy program i potrafimy płynnie po nim się poruszać, możemy zacząć działać.

Paweł Podwojewski jest wzorem dla wielu młodych architektów. Zdaje sobie sprawę z tego, jak trudny zawód sobie wybrał. Dlatego też otwarcie opowiada swoim kursantom, jak wygląda codzienność architektów. Pokazując im równocześnie, jak się nie wypalić i tworzyć wciąż lepsze projekty.