Dzisiaj coś dla tych, którzy zdają na Grafikę. Dowiesz się, jak powinna wyglądać teczka na ASP na Grafikę. Jak się za nią zabrać, żeby zagwarantowała przyjęcie na studia?
Jak się nie zabierać za Teczkę na ASP na Grafikę?
Na początek kilka słów o tym, jak teczka NIE powinna wyglądać.
Po pierwsze nie powinna być robiona w pośpiechu na ostatnią chwilę. Nawet, jeśli masz za sobą solidny warsztat, to widać, jeśli twoja teczka jest nieprzemyślana. Zastanów się, jakie są twoje mocne strony i staraj się je wyeksponować. Na spokojnie wykonaj kilka wersji jednej pracy i wybierz najlepszą.
Dużym ułatwieniem będzie też dla ciebie, jeśli trzymasz swoje prace w jednym miejscu. Tak, żebyś mógł je regularnie przeglądać i wybierać to, co najlepsze. Przyglądaj się swojemu stylowi i go pielęgnuj. Pamiętaj, że skopiować można wszystko. Ale jednak ktoś, kto ma swój własny wypracowany styl wyróżnia się. A rekruterzy to zauważają.
Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcę studiować Grafikę na ASP?
Znalezienie własnej wewnętrznej motywacji będzie widoczne w twoich pracach do teczki na ASP. Czy ta Grafika jest naprawdę twoja, własna, wymarzona? Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłą pracę? Co dokładnie chciałbyś robić? A co jeśli się nie dostaniesz? Czy będziesz tak uparty, że spróbujesz ponownie za rok?
Czytaj dużo na temat Grafiki. Oglądaj ilustracje, plakaty, uczęszczaj na wernisaże. Niech Grafika stanie się częścią twojego życia. Otaczaj się wszystkim, co z nią związane.
Zapisz się na kurs rysunku.
Dzięki temu twoja wiedza będzie bardziej uporządkowana i bardziej profesjonalna. A to będzie widać w twoich pracach. Często prowadzący zajęcia udzielą ci dodatkowych wskazówek, jak powinna wyglądać taka teczka na ASP. Od razu dają ci feedback i podpowiedzą, co można ulepszyć.
Trochę jest tak, że szkoła i rodzice nakładają presję na młodego człowieka. A presja to nie to samo, co motywacja. Nie przejmuj się tym, co mówią czy myślą inni. Zaplanuj sobie swoją pracę. I spokojnie realizuj swoje założenia. Dokładaj do teczki prace jedna po drugiej. Ale na spokojnie i w zgodzie ze sobą.
Najczęstsze błędy w teczce na ASP na Grafikę
Niewłaściwe proporcje
Często teczki na ASP, które odpadają mają prace, w których są niedbałe proporcje. Często jest tak, że kandydat zafiksuje się na walorze i zaczyna go nanosić, zanim w ogóle skończy rysować bryłę. I tak wychodzą za długie ręce u postaci lub stopy nie mieszczące się na kartce.
Z tego wypływa kolejny błąd:
Niewłaściwa kompozycja.
Myśl nad nią długo i dokładnie ją zaplanuj. Pamiętaj, że istnieje coś takiego jak gumka chlebowa. Rysuj, poprawiaj – rysuj – i znów poprawiaj. Nawet, jeśli ustalanie kompozycji i proporcji miałoby ci zająć cały dzień. Co z tego? Jeśli zabierzesz się za robienie teczki na ASP wystarczająco wcześnie, to będziesz miał czas na takie dopracowywanie.
Słaby walor. Mimo, że jest to trochę sprawa drugorzędna względem proporcji, to również warto poświęcić jej uwagę. Niektórzy rysują, jakby się wstydzili. Ich prace wyglądają wtedy takie mdłe i nieśmiałe. Weź kurcze ołówek do ręki i zaszrafuj najmocniej jak potrafisz. Nawet, jeśli miałoby być za mocno. Jeśli wyjdzie za mocno, to zawsze można przyciemnić jaśniejsze elementy i też będzie git. Albo nawet nie. Może się okazać, że właśnie kontrast, który uzyskasz będzie tym efektem WOW.
Brak własnego stylu
Jeśli przyniesiesz na ASP teczkę pełną podręcznikowych szkiców… również odpadniesz. Grafika to taki specyficzny kierunek. Jego absolwenci będą mówić do innych obrazem. Nieraz w jednym symbolu będą musieli zawrzeć jakąś długą i rozbudowaną opowieść. Za pomocą logo będziesz musiał przekazać nazwę, obszar działalności, misję i wizję firmy. Poprzez plakat będziesz przekazywał cały kontekst przedstawienia teatralnego i przesłanie jakie ze sobą niesie. Czy potrafisz tak tworzyć grafikę? Taką sztuką wymaga perfekcyjnego rysowania z wyobraźni. Jeśli masz braki w tym obszarze – idź i odrób lekcję. Nawet gdyby wiązało się to z odroczeniem aplikacji na studia. Chyba, że to nie studia dla ciebie. Składanie teczek na ASP to ważny moment, który weryfikuje, jak bardzo zależy Ci na Grafice na ASP.
Rozmazane malarstwo
Pośpiech jest jeszcze bardziej widoczny w pracach malarskich. O ile da się go jakoś zamaskować w rysunku, to w malarstwie nic nie da się ukryć. Jeśli farba niedokładnie wyschnie, a ty na siłę będziesz próbował nakładać kolejną warstwę, to efekt będzie fatalny. Nawet jeśli uda Ci się jakimś cudem uzyskać właściwe proporcje, to całość będzie i tak nieczytelna. Barwy nie będą czyste, a momentami będą wyglądały jakby ktoś zwrócił jedzenie na płótno. Za ostro? Chodzi mi o to, żebyś zrozumiał, że widać po obrazie, że nie był przemyślany. Samo mieszanie barw. Jeśli robisz to powoli, dokładnie i z namysłem to uzyskasz czyste barwy i pożądany kontrast. Jeśli mieszasz je na szybko i wyłącznie intuicyjnie, to nie uzyskasz czystych barw choćby nie wiem co.
Ktoś może pomyśleć, że tworzenie to taka radosna improwizacja. U profesjonalistów może to tak wyglądać. Ale tak naprawdę stoją za tym miliony godzin nauki szkicowania, ćwiczenia proporcji, nauki tego, jak uzyskać kontrast, mieszania barw itd.
Każdy adept sztuki rozwija się w swoim tempie i to jest ok. Nie patrz na innych. Porównuj siebie wyłącznie z sam sobą. Czy robisz postępy? Czy gromadzisz swoje prace, żeby śledzić swój rozwój? Czy masz kogoś bardziej doświadczonego, z kim możesz konsultować swoje prace? Kimś takim może być nauczyciel na kursie rysunku lub malarstwa. Jeśli jeszcze nie myślałeś o tym, to może warto pomyśleć o kursie rysunku lub kursie malarstwa?
To jaka powinna być teczka na ASP?
Na pewno twoja. Teczka na ASP jest twoją wizytówką. Pokazuje moment, w którym jesteś obecnie na drodze twojego rozwoju artystycznego. Zetknięcie się z krytyką komisji może być trudne, ale potrzebne i uzdrawiające. Nawet, jeśli zostanie odrzucona, to potraktuj to jako życiową lekcję. Czy należy się zrażać? Absolutnie nie! Warto wyciągać wnioski i uważnie słuchać tego, co mówią komisja.
Warto zrobić sobie w tym momencie gap year i przygotować się na przyszły rok. Wrócisz wtedy dojrzalszy jako człowiek i jako grafik. Czy to by oznaczało jakiś zawód, porażkę? Nie! Trochę wpajać nam się od wczesnych lat szkolnych, że nie można się mylić, że błędy są be.
A rzeczywistość pokazuje, że często właśnie osoby którym się nie powiodło w rekrutacji, wracają po roku dojrzalsze. Dzięki ciężkiej pracy, jaką wykonały ich warsztat jest bardziej wyrazisty i przekonywujący.
A co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na dostanie się za pierwszym razem?
Nieocenioną pomocą są kursy rysunku. Możesz przebierać i wybierać między kursem rysunku/digital paintingu/malarstwa itp.
Jeśli będziesz miał nad sobą kogoś, kto ma dużo większe doświadczenie niż Ty, to szybciej doprowadzi cię do porównywalnego do swojego poziomu.