You are currently viewing Sztuka mediów na ASP we Wrocławiu Sprawdź jak się dostać!

Sztuka mediów na ASP we Wrocławiu Sprawdź jak się dostać!

Sztuka mediów brzmi ciekawie i marzą nam się studia na tym kierunku? Chcemy dostać się na sztukę mediów na ASP we Wrocławiu? Warto więc sprawdzić, co zrobić, by dostać się na ten kierunek artystyczny. Jak wygląda egzamin? Ile punktów musimy zdobyć? Na czym skupić się, jeżeli chcemy dostać się na sztukę mediów?

Co możemy robić po sztuce mediów? Na przykład projektować gry komputerowe albo aplikacje mobilne. Możemy też po nich pracować w reklamie, mediach itp.

Jak wygląda egzamin na sztukę mediów na ASP we Wrocławiu

Podchodząc do egzaminu na wrocławskim ASP, by dostać się na kierunek sztuka mediów, musimy pamiętać, że czekają nas trzy etapy:

 • egzamin praktyczny (egzamin z rysunku i specjalistyczny)
 • portfolio
 • rozmowa z komisją

Wszystkie te części są równie ważne i warto przyłożyć się do każdej z nich.

Jakie prace umieścić w portfolio, jeżeli zdajemy na sztukę mediów na ASP we Wrocławiu?

Do naszego portfolio możemy dołączyć wiele prac. Powinniśmy jednak pamiętać, by koniecznie znalazły się w nim konkretne dzieła. Są to między innymi:

 • prace rysunkowe i malarskie (od 10 do 20 prac)
 • przykłady prac multimedialnych
 • filmy, animacje, wideo, których łączny czas nie powinien przekraczać 5 minut
 • fotoobiekty, fotografie, fotoinstalacje (minimum 12 egzemplarzy)

Nasze prace w portfolio powinny być przekazane w formie elektronicznej. Jeżeli szukamy informacji dotyczących wymagań, co do rozmiarów i formatów plików, powinniśmy wejść na stronę wrocławskiej ASP.

WAŻNE! Jeżeli raz wyślemy portfolio, to nie mamy już możliwości go zmieniać lub uzupełniać. Następna szansa za rok. Może więc warto poświęcić mu chwilę i zrobić to porządnie?

Egzamin praktyczny na sztuce mediów – jak wygląda?

Sam egzamin z rysunku trwa około 4 godzin. Najczęściej jest t o po prostu studium postaci. Możemy się więc do niego dobrze przyłożyć. Rysowanie człowieka, głowy, dłoni i stóp omawiamy na blogu bardzo dokładnie.

Celem egzaminu specjalistycznego jest sprawdzenie naszej kreatywności związanej z dziedziną mediów.

Egzamin na sztuce mediów we Wrocławiu – czy trudno zdać?

Nie jest trudno zdać na ten kierunek. Tak przynajmniej twierdzą studenci, którzy studiują sztukę mediów na ASP we Wrocławiu. My podpowiemy, że jeżeli uczyliśmy się rysować, to na pewno nie jest trudno! Warto jednak uczyć się wcześniej rysunku przynajmniej rok.

Warto również dodać, że jeżeli mamy podstawową wiedzę na temat mediów i jakąś zajawkę, to zostaniemy docenieni. Jaką zajawkę? Hm… na przykład projektowanie 3D.

Co nauczyć się rysować przed egzaminem?

Musimy nauczyć się podstawowych rzeczy. Na blogu opisujemy studium anatomii, architektury, czy przedmiotów. Jednak na egzaminie na sztuce mediów na tej uczelni najczęściej pojawia się człowiek. Dlatego szczególnie przyłóżmy się do studium postaci.

Profesorowie w trakcie egzaminu

Możemy zastanawiać się, na co profesorowie zwracają największą uwagę na egzaminie na sztukę mediów. Podpowiadamy, że bardzo dużą uwagę kładą oni na zachowanie poprawnych proporcji. Ważne są również takie elementy jak stopy, czy dłonie naszej postaci.

W czasie trwania egzaminu specjalistycznego najważniejsza jest kreatywność. Oprócz niej zwróćmy uwagę na kadrowanie i umiejętności narracji obrazem. Upewnijmy się więc, że umiemy stworzyć storyboard (inaczej scenorys). Jeszcze jedną ważną umiejętnością jest ciekawe operowanie kolorem.

Ile punktów muszę mieć, żeby zdać?

By zdać egzamin na sztukę mediów na wrocławskiej ASP, potrzebujemy 21 punktów na 35 możliwych do zdobycia. Około ¾ kandydatów dostaje się na studia. Są to 22-24 osoby. Choć na przykład w 2018 roku na studia pierwszego stopnia przyjęto limit przyjęć na poziomie 18 osób.

Z czego maturę powinienem zdać?

Tak jak w przypadku wielu studiów na kierunkach artystycznych, matura nie jest brana pod uwagę. Jedyne co musimy, to musimy ją zdać.

Rady dla studentów sztuki mediów

Pamiętajmy, że 4 godziny na stworzenie rysunku to mało. Zepnijmy się, by go dokończyć i zrobić to jak najlepiej.

Nie rywalizujmy z innymi kandydatami w trakcie egzaminu. Nic to przecież nie zmieni, a niepotrzebnie psuje nastrój na sali.

Co potrzebuję na egzaminie ze sztuki?

Możemy zastanawiać się, co wziąć na egzamin z rysunku. Możemy też sprawdzić poniższą listę i się nie martwić, że czegoś nam zabraknie! Potrzebne nam będą:

 • kilka sztuk białego papieru A3
 • biały arkusz w formacie B2
 • ołówki
 • pisaki
 • kredki
 • markery
 • spinacze lub pinezki
 • tusz
 • nożyk
 • nożyczki
 • farby
 • klej

Możemy też zabrać gumkę chlebową i dużo motywacji do działania.

W jaki sposób ubrać się na egzamin na Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu?

Nie jest wymagany konkretny strój. Na egzamin z rysunku załóż ubrania, które możesz bez wyrzutów sumienia ubrudzić farbami.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli nasze być lub nie być

Co mamy zrobić, gdy już staniemy przed komisją? Opowiedzmy o pracach, jakie stworzyliśmy w drugim etapie rekrutacji. Możemy je w tym czasie obronić i powiedzieć, dlaczego akurat tak je stworzyliśmy. Komisja może, ale wcale nie musi, odwołać się do naszych prac, które dostarczyliśmy w portfolio. Jeśli któraś z prac zapadła im w pamięć, z pewnością o niej wspomną.

Nie bójmy się mówić. Nawet jeśli mają to być abstrakcyjne rzeczy. Jeśli jest cień szansy, że ta abstrakcja obroni naszą pracę, powiedzmy to!