You are currently viewing Studium postaci, czyli jak narysować człowieka

Studium postaci, czyli jak narysować człowieka

Dzisiejszą lekcję zacznijmy od przemyśleń. Ile godzin dziennie zajmujemy się rysunkiem? Ile czasu w tygodniu ćwiczymy? Marzeniem każdego nauczyciela, przewodnika jest to, by uczniowie regularnie trenowali. Spełnieniem marzeń byłoby, gdyby podopieczni ćwiczyli regularnie. Czy my poświęcamy wystarczającą ilość czasu na rysowanie? Jak stać się dobrym, jeśli nie trenujemy? Tylko poświęcenie czasu pozwoli nam na zdobycie umiejętności i odpowiedniego warsztatu.

Ilu wspaniałych artystów mógłby poznać świat, gdyby każde “nie mam talentu” zamienić na “muszę znaleźć czas, by ćwiczyć”! A przecież każdy może tego dokonać! Ćwiczyć możemy wszyscy. Wystarczy dość intensywnie zaplanować swój dzień i nie odpuszczać. Kto ma od nas wymagać, skoro sami od siebie nie wymagamy? Przyznajmy szczerze: większości z nas nie talentu brakuje, a czasu i motywacji.

Jak narysować człowieka?

Wiecie, co chcemy już powiedzieć? Od ogółu, do szczegółu. Tak też jest z rysowaniem postaci. Będziemy to powtarzać sto razy. By dobrze narysować postać, trzeba ją rozłożyć na czynniki pierwsze. Chcemy poprawnie i szybko narysować człowieka? Musimy rozłożyć go całego. Rysujmy bryły, które po połączeniu stworzą nam postać.

Po tym, jak zapamiętamy proporcje, zbadajmy kręgosłup. Swój najlepiej. Sprawdźmy, w których miejscach się zgina i wykręca. Gdy już przełożymy go na papier, dorysujmy do niego bryły tworzące głowę. Narysujmy następnie klatkę piersiową i biodra. W ten sposób zbudujemy na kartce całe rusztowanie naszej postaci. Dzięki temu łatwiej będzie nam później go wycieniować.

Zadanie – narysujmy postać

  • Stwórzmy kilka postaci. Niech część będzie złożona z prostopadłościanów, a inne z walców
  • znajdźmy w internecie zdjęcia postaci w ruchu. Narysujmy je, jednak uprośćmy je najpierw do brył.

Bryły tworzące człowieka

Kolejną częścią nauki tworzenia człowieka jest rozłożenie go na mniejsze, bardziej szczegółowe bryły. Następnie narysujmy obok nich formę złożoną z mięśni. Zwróćmy przy tym uwagę na oś środkową każdej części ciała. Wspomagajmy się liniami przekrojów. Pozwoli nam to lepiej zapamiętać każdą bryłę.

Chcę rysować Twoje nogi!

Przejdźmy do rysowania nóg. Najlepiej, jeśli jednym pociągnięciem ołówka zarysujemy kształt nogi. Następnym krokiem będzie kulistymi ruchami zarysowanie mięśni. Dopiero gdy przejdziemy te dwa, bardzo ważne etapy, możemy przejść do rysowania brył. Zajmijmy się też bardziej złożonymi częściami na przykład stopami.

Jeżeli już mówimy o stopach… Nie znamy chyba w naszym studio osoby, która na początku swojej przygody z rysowaniem nie miała ze stopami problemów. To nie jest wina studentów. Stopa jest po prostu charakterystycznie zbudowana. Jest skomplikowana. Dopier gdy uprościmy ją do 2 brył, by po tym ją rozbudować i wpisać w perspektywę, uda nam się wyrysować ją poprawnie. Co więcej, możemy stwierdzić, że rysowanie nogi nie jest aż tak trudne.

Narysowanie prostych stópek, by następnie je rozbudować i rozpracowanie tej części ciała, pomoże nam zrozumieć jej budowę. Gdy już posiądziemy tą tajemną wiedzę, stopy na naszych rysunkach przestaną wyglądać jak bułeczki. Albo jak skarpetki wypełnione powietrzem.

Zadanie – rysujemy nogi

  • trzymając się zasady od ogółu do szczegółu narysujmy nogi z różnych stron. Od przodu, boku, z tyłu… Zróbmy nogę stworzoną z linii, z brył, by ubrać je na kolejnym rysunku w mięśnie itd…
  • Znajdźmy zdjęcia postaci w dynamicznych pozach. Nauczymy się dzięki nim rysować nogi w różnych położeniach. Na początek rysujmy postaci z bardzo uproszczonym kształtem nóg.
  • Spróbujmy narysować nogi ubrane w bryły, a następnie te same nogi ubrane w mięśnie. W ten sposób poćwiczymy pracę od ogółu do szczegółu.

Jak narysować ładne ręce?

Gdy już opanujemy rysowanie stóp, możemy mieć jeszcze problem z rysowaniem rąk. Brak jednej bryły, która tworzy tą część ciała sprawia, że początkujący rysownicy mają z nimi problem. W efekcie wychodzą nam grubiutkie serdelki albo deski zamiast normalnej, mięsistej tkanki i kości.

Musimy przed rozpoczęciem rysowania przerobić całe studium ręki. Od kości, przez bryły, aż po stawy. Sprawdźmy, jak działa ręka i w jaki sposób się ona porusza. Jak możemy zgiąć naszą rękę? Gdzie widzimy na niej kości, a gdzie jedynie mięśnie? Rysując całą rękę (nie tylko dłoń!) musimy uważać na przedramię. Często ta część ciała wychodzi jak płaska deska. Nie musimy tłumaczyć, że źle to wygląda w finalnym efekcie.

Gdy rysujemy palce, nadgarstek i łokieć, możemy ostrzej przycisnąć krechę. W innych miejscach lepiej rysujmy delikatnymi łukami.

Zadanie – rysujemy rękę

  • stwórzmy dokładne rysunki całej ręki: od przodu, z boku, od tyłu. Tak jak zawsze robimy najpierw bardzo ogólnie w formie linii, następnie brył, a potem całych grup mięśni. Na koniec rysunek szczegółowo wyrysowanych wszystkich mięśni.
  • Znajdźmy w Internecie kilkanaście zdjęć postaci, których ręce są w ruchu. Narysujmy je najpierw jak najbardziej upraszczając, a później dokładnie.

Rysowanie człowieka nie jest trudne. Pod warunkiem, że potrafimy sobie upraszczać. Rozkładanie każdej części ciała na proste bryły sprawia, że łatwiej je rozrysować i wyglądają one bardziej naturalnie. Nie ma powodu, byśmy załamywali ręce, jeśli nam nie wychodzi. Wystarczy ćwiczyć i pamiętać o najważniejszej zasadzie. Jakiej? Od ogółu do szczegółu!