Jeśli marzysz o karierze Architekta, to tak czy siak musisz uczyć się rysunku o różnorodnej tematyce. Jednak studium architektury jest tym, co tygryski lubią najbardziej. Poczytaj o pomysłach, jak zabierać się za studium architektury i ciesz oko pracami kursantów szkoły rysunku Creativity.
Jak zabrać się za studium architektury?
Żeby przygotować studium architektury musisz nauczyć się obserwacji. Nie chodzi jednak o bezcelowe gapienie się w budynek, ale o analizę jego poszczególnych aspektów. Musisz zwracać uwagę na:
-
główne bryły – tak jak w każdym innym studium, zaczynasz od szkicu podstawowych brył. Jest to ważny element. Jeśli tu popełnisz błąd, będzie go trudno poprawiać w kolejnych etapach.
-
proporcje budynków – to konsekwencja poprzedniego punktu. Musisz zachowywać proporcje brył podstawowych, ale nie tylko. Proporcjonalne muszą być również detale, które będziesz dodawać w kolejnych etapach.
-
linie pionowe, linie poziomie, linie krzywe – każda konfiguracja musi być schludna i dokładna. W końcu praca architekta i studium architektury wymaga precyzji!
-
sytuacja budynku w otoczeniu, – można zrobić studium architekturi i narysować budynek bez otoczenia? Można, ale w rzeczywistości nikt tak nie robi. Krajobraz jest przedłużeniem budynku i nadaje mu końcowy charakter. Jeśli więc nie odrobiłeś lekcji ze studium krajobrazu, koniecznie nadrób braki!
-
rzut z góry, układ pomieszczeń – to już cięższy kaliber bliższy praktycznej pracy architekta, ale jakże ważny.
-
faktury – cegła, drewno itp. – nadają końcowy styl budynku i muszą być wykonane precyzyjnie, jak cała reszta
-
przedstawienie budynki od lepszej perspektywy – jeśli robisz studium architektury realistycznego budynku, to obejdź go dookoła i zobacz, z jakiej perspektywy prezentuje się najlepiej. A najlepiej to zrób studium architektury z różnych perspektyw. Bo przecież Talent nie istnieje – zamiast tego umiejętności wypracowane solidnym treningiem 🙂
-
detal – czyli wisienki na torcie i końcowe wykończenia
Studium architektury uczestników kursu rysunku
Teraz usiądź wygodnie i napawaj się studium architektury młodych adeptów sztuki. Niektórzy zaczynali od totalnego zera. Poniżej zobaczysz ich najlepsze dzieła. Ale pamiętaj, zanim doszli do takiego poziomu, narysowali wiele koślawych budynków. Dopiero ich ciężka praca i powtarzalne studium architektury doprowadziły ich do takiego poziomu:
Co jest ważne przy studium architektury?
Najważniejsze w studium architektury jest oczywiście poprawność brył i zachowywanie proporcji. Kolejnym krokiem jest wierne oddanie detali.
W studium architektury niezwykle przydatna jest wiedza, jak narysować szkło i jak narysować drewno.
Są to dość specyficzne zagadnienia, warto im poświęcić więcej uwagi.
Na koniec jeszcze jedna rada, powtórzona po raz kolejny, ale nadal aktualna.
Przy studium architektury ważna jest systematyczność ćwiczeń. Nie wystarczy usiąść tydzień przed egzaminem na Architekturę i męczyć studium architektury. Potrzebne są długotrwałe ćwiczenia, rozłożone w czasie. Tylko wtedy masz szansę rysować tak, jak profesjonalny architekt.