Studium anatomii to bardzo rozległy temat. Dlatego warto nad każdą jego częścią przysiąść oddzielnie, żeby niczego nie pominąć. Na poprzedniej lekcji mieliśmy trochę o proporcjach. Dziś nauczymy się rysować głowę. Kolejno będziemy rysować oko, uszy, nos, usta… Więc zacznijmy!
W jaki sposób rysować oko
Nie będzie to tutorial, w którym nauczymy się rysować oczy w realistyczny, albo w mangowy sposób. W czasie takiego tutorialu nie nauczylibyśmy się rysować oczu. By je stworzyć, musimy najpierw pojąć, z jakich brył oko się składa. Gałka oczna to kula. Przykryta jest ona dolną i górną powieką. Całość ta osadzona w oczodole. Gdy już to wiemy, możemy zacząć rozmawiać o rysowaniu oka. Zaczynamy wtedy też rysować je poprawnie i wiemy, w jaki sposób je cieniować.
Zadanie – rysujemy oko
- narysujmy 20-30 kulek, by następnie wpisać w nie elipsy. Wyznaczą one nam kierunek patrzenia oka. Wpiszmy w nie oko w uproszczonej formie
- spróbujmy narysować oko w różnych pozycjach. Niech wyrażają one różne emocje. Róbmy to szybko, luźną kreską, jednak tak by pamiętać o bryłach, z jakich oko się składa
- Poczytajmy z innych źródeł, jak rysować oko za pomocą brył. Próbujmy je narysować.
Studium ucha
Najczęściej nie przykładamy się do rysowania ucha. A przecież jest ono ważne! Nie zawsze da się je zasłonić włosami. Warto więc wiedzieć, jak je narysować. Niestety nie zdarza się często, że potrafimy rysować ładne uszy. No, chyba że ktoś z nas zajmuje się rysowaniem portretów.
Bryła, z której powstaje ucho może być porównana do znaku zapytania albo cyfry 8. Kierując się zasadą od ogółu do szczegółu łatwiej będzie nam narysować wszystkie fałdki i ślimaczki widoczne na małżowinie usznej. Upraszczajmy wszystko do brył. Wtedy naprawdę będzie nam łatwiej.
Zadanie – rysujemy ucho
- Rysowanie ucha zacznijmy od wyrysowania mnóstwa ósemek i znaków zapytania. Wpiszmy w to ucho. Maksymalnie możemy poświęcić 5 minut na każde ucho. Nie więcej.
- Narysujmy głowy pod różnym kątem. Według wzoru z ostatniej części tego artykułu. W każdą wpisz uszy. Zrób to przynajmniej 10-20 razy.
Studium nosa
Nos to część głowy, która jest najbardziej indywidualna. Wybija bryłę głowy i buduje w projekcie głębie. Każdy nos jest inny. To też daje nam pole do popisu.
Rysowanie nosa zacznijmy od wyrysowania trapezu u podstawy. Następnie pociągnijmy dwie linie zwężające się ku górze. Możemy poczytać podręcznik anatomii dla artystów. Poznamy tam wszystkie kości, chrząstki i ich części budujące nos.
Następnie możemy wyrysować nos. Zakreślmy delikatnie dziurki oraz cień pod nosem. Tyle starczy, by pokazać charakter nosa. Później wystarczy jedynie podbić kontrast. Na koniec dodamy krawędzie i mamy piękny nos!
Zadanie – rysujemy nos
- Tworzymy nos w różnych ustawieniach. Spróbujmy w ten sposób zbadać całą bryłę nosa
- Nauczmy się różnych rodzajów nosa: spiczasty, orli, szeroki, wąski…
- Narysujmy kilka nosów. Nie przykładajmy się do nich za bardzo. Niech to będą szybkie szkice nosa. Stwórzmy minimum 10 takich rysunków.
Studium ust
Rysując usta kierujemy się tą samą zasadą co z nosem. Rysujemy linię między wargami, a następnie cieniujemy. Pamiętać musimy, że cieniujemy górną wargę. Ona zazwyczaj kieruje się w dół i zazwyczaj łapie cień. Dolna warga zaś łapie światło. Cień pada zaraz pod nią.
Zadanie – rysujemy usta
- Postarajmy się narysować 20-30 ust w różnych ustawieniach. Tworzymy je z brył. Łapiąc odpowiednie kąty i ustawienia ust.
- Narysujmy kilkadziesiąt ust, które składają się jedynie z linii między wargami i cieni na górnej wardze oraz pod dolną wargą
- Spróbujmy narysować całą głowę i wyrysujmy na niej usta.
Studium głowy
Na sam koniec dzisiejszego artykułu nauczmy się rysować głowę. W poprzednim artykule dotyczącym anatomii dowiedzieliśmy się, że głowę tworzą dwie bryły. Rysujemy więc kulę i żuchwę. Rysując kulę pamiętajmy o jej elipsach. Dzięki temu określimy kierunek, w którym osoba patrzy. Następnie dodajemy żuchwę. Dopiero wtedy możemy zacząć rysować resztę.
Warto zwrócić uwagę, że:
- Oczy wyrysować musimy w połowie głowy lub połowie kuli głowy
- kula głowy jest ścięta, spłaszczona po bokach
- twarzoczaszka nie jest stworzona z linii prostej. Jest łukiem
- głowę możemy podzielić trzema liniami, które stworzą: pas włosów, pas oczu, pas nosa i pas podbródka
Możemy poćwiczyć rysowanie głowy wspierając się Head Planerem. Jest to rzeźba głowy, która dzieli ją na płaszczyzny. Pomaga ona na początku zrozumieć wszystkie krawędzie i pokaże nam, w jaki sposób światło pada na twarz, którą chcemy narysować.
Rysowanie głowy – podsumowanie
Głowę podzieliliśmy na 5 etapów. Tak naprawdę każdej części głowy możemy poświęcić więcej niż jeden wpis. Jednak nasz kurs online jest stworzony po to, byśmy poznali, w jaki sposób powinniśmy się uczyć. Jeżeli chcemy się na czymś konkretnym skupić, będziemy wiedzieli czego szukać i jaki kierunek uczenia się obrać. Byśmy ładnie rysowali portrety, musimy najpierw nauczyć się rysować każdą część ciała. Rozłożyć ją na bryły i uczyć się rysować ją od ogółu do szczegółu. Dopiero wtedy rysowanie portretów będzie dla nas łatwe i będziemy mogli skupić się na takich rzeczach jak proporcje, czy przekładanie charakterystycznych cech konkretnego człowieka na papier. Na początek jednak czekają na nas podstawy.