You are currently viewing Studia architektoniczne – ile kosztują?

Studia architektoniczne – ile kosztują?

Jest to jedno z trudniejszych pytań, które zadawać sobie muszą studenci architektury. Pytanie nasuwające się każdemu, kto rozważa ten kierunek studiów. Ile to kosztuje? Czy będzie mnie na to stać? Jest się nad czym zastanawiać. Studia na tym kierunku to nie jedynie koszt opłacenia dojazdów na uczelnie, czy akademika. Nawet jeżeli dostaniemy się na kierunek architektoniczny i będziemy studiować dziennie. Dodajmy do tego koszt kursu z rysunku, wydruk plansz, zakup materiałów potrzebnych na makiety i drobne materiały plastyczne takie jak ołówki, papiery, czy markery.

Ile będą mnie kosztowały studia architektoniczne?

To, ile wydamy na studia, zależy od wielu czynników. Byśmy mogli oszacować koszty studiowania na kierunkach architektonicznych, załóżmy, że są to studia dzienne, nie będziemy nic dodatkowo płacić za warunki w czasie trwania studiów, będziemy używać jednego komputera i nie będziemy potrzebować drogich, dodatkowo płatnych programów.

Kurs rysunku

Każdy, kto wybiera się na studia architektoniczne, powinien przejść wcześniej kurs rysunku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przerobiliśmy cały potrzebny nam materiał. Przygotowanie nas przez profesjonalistów sprawi, że dużo szybciej uda nam się opanować materiał, a w trakcie zajęć możemy zyskać znajomych, którzy również wybierają się na tą samą uczelnię co my.

Komputer

Możemy wybrać pomiędzy laptopem a starym dobrym PCtem. Obie te opcje mają swoje wady i zalety. Laptopa spakujemy i zabierzemy ze sobą na zajęcia. Jednak PC posłuży nam dłużej. W każdej chwili będziemy mogli go rozbudować do takich parametrów, jakie są nam potrzebne.

Osoby, które niekoniecznie muszą się znać na właściwościach poszczególnych jednostek w komputerze, powinny wiedzieć, że najważniejsze w komputerze na studia architektoniczne są: mocny procesor i dobra karta graficzna. Kolejne rzeczy, które powinny nas interesować to RAM i dysk SSD.

Komputer potrzebny będzie do różnych projektów. Jednymi z bardziej wymagającymi są rendery. Graficzne przedstawienie pomieszczeń, czy budynków. Renderowanie wylicza cienie, atmosferę, tworzy trójwymiarowy obraz bez żadnej ingerencji człowieka. Jednak potrafi zająć mnóstwo czasu. Zazwyczaj renderowanie kończy się w granicach 5-35 godzin.

Dlatego też laptop nie jest aż tak dobrym pomysłem, jak moglibyśmy na początku sądzić. Oczywiście wybór należy do nas.

Jeżeli nie wiemy, jaki komputer będzie dla nas odpowiedni, możemy porównać interesujące nas modele na stronie geekbench.com. Sprawdzimy na niej prędkość procesora w stosunku do ceny. Może się okazać, że tańszy model będzie wychodził dla nas dużo korzystniej, więc taki research powinniśmy uwzględnić podczas szukania sprzętu na studia.

Możemy do kosztów doliczyć również oprogramowanie. Tak, pisaliśmy na początku, że nie uwzględniamy płatnych programów. Jednak w trakcie pisania przypomnieliśmy sobie o pakiecie Adobe. Kosztuje on około 90 złotych na miesiąc. Za te pieniądze mamy między innymi oryginalnego Photoshopa i Lightrooma. W dodatku na bieżąco dostajemy do nich aktualizacje.

Wydatki przed rozpoczęciem studiów:

Kurs rysunku

Na kurs powinniśmy chodzić minimum rok. Najlepiej dwa lata. Taki kurs może kosztować od 200 do 400 zł miesięcznie.

Materiały

Wszystko to, co będziemy potrzebowali zarówno do ćwiczeń, jak i na zajęcia w trakcie studiów. Są to ołówki, markery, długopisy, papier… Ze spokojem wyniesie nas to na początek 300 złotych.

Teczka

Czy to będzie tradycyjna teczka, czy raczej tuba na nasze prace, zależy już od nas. Cena nie jest od nas zależna. Musimy sobie odłożyć na nią minimum 100 zł.

Szkicownik

Na jednym się nie skończy. Liczymy około 100-200 zł.

Książki o architekturze

Możemy wypożyczyć w bibliotece. Jeśli jednak chcemy coś na własność, to liczymy około 300 zł.

Opłata rekrutacyjna za egzamin na architekturę

Wyniesie nas ona 150 zł.

Pierwsze lata studiów

Liczymy tu wspomniany już komputer. Od nas zależy jego cena. Może być tańszy, może być droższy, my szacunkowo przyjęliśmy 3000 zł.

Ponadto policzyć musimy:

 • materiały takie jak nożyczki, ołówki, farby, kartony, markery… 400 zł

 • wynajem pokoju/akademiku lub dojazdy 800/400/300 zł miesięcznie

 • szkicowniki na 6 semestrów 200 zł

 • podręczniki 200-450 zł

 • pierwsze wydruki plansz i projektów 300 zł

W ten sposób szybko i sprawnie zakończymy pierwszy stopień architektury. Po nim czekają nas kolejne wydatki. Twój komputer po tym czasie może już porządnie nadużywać naszej cierpliwości. Może czas go wymienić na nowy? Przydałyby się również jakieś warsztaty architektoniczne lub konferencje… Z pewnością poszerzą one naszą wiedzę.

Koszty studiowania architektury na II stopniu

Załóżmy, że kupiliśmy PC i nie musimy od razu wymieniać całego, a jedynie podrasować troszkę nasz stary. Za jedyne 500-800 zł możemy dołożyć do niego i rozbudować mu RAM i dysk SSD. Jeszcze trochę z nami wytrzyma!

Oprócz tego doliczamy:

 • wydruki plansz 2000 zł

 • materiały do makiet i cięcie 400 zł

 • szkicowniki na 4 semestry 100-180 zł

 • warsztaty lub konferencje 800 zł

 • program do obróbki graficznej 50-100 zł miesięcznie

 • pokój/akademik/dojazdy miesięcznie 800/400/300

Założyliśmy, że idziemy na studia dzienne. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu wybieramy się na zaoczne, warto doliczyć do tej kwoty czesne: miesięcznie minimum 800 zł.

Na architekturę wybierają się pasjonaci. Warto więc założyć, że nie tylko to studiujemy, ale również interesujemy się architekturą. Dlatego prócz tych wydatków warto inwestować również w tematyczne książki.