You are currently viewing Strony, które warto obserwować

Strony, które warto obserwować

Żeby zacząć rysować, musimy… zacząć rysować. Jak najwięcej i jak najlepiej. Jednak na samym rysowaniu nie powinno się kończyć. Warto też przeglądać profesjonalne prace i starać się wyciągać z nich jak najwięcej. Jeśli zastanawiamy się więc, jak nauczyć się rysować, to koniecznie musimy znać te adresy!

Quick poses

Jest to strona, na której ćwiczymy szybkie i dynamiczne szkicowanie sylwetek. Możemy ustawić sobie czas 90, 60 lub 30 sekund na narysowanie postaci ze zdjęcia. Jeżeli dla kogoś będzie to już zbyt łatwe, możemy odwrócić zdjęcie do góry nogami.

Nie proponujemy tej strony osobom bardzo młodym (czyt. dzieciom). Wśród zdjęć często losowane są akty!

Sketch Daily

Trenowanie szybkich szkiców to podstawa. Nie raz już o tym była mowa. Szkice takie wyrabiają prawidłową kreskę, wyczucie proporcji i pozwalają wyćwiczyć dobre oko. Im więcej rysujemy, tym więcej błędów możemy popełnić. Dlatego im więcej szybkich szkiców wykonamy, tym więcej się nauczymy. Jeżeli stworzymy 20 rysunków na godzinę, będziemy mieli okazję popełnić 20 razy ten sam błąd. Lepsze jest więc to niż tworzenie 1 wymuskanej pracy.

Sketch Daily pozwala na dokładne zaplanowanie, co chcemy danego dnia trenować. Mamy do wyboru sylwetki męskie i kobiece, dłonie, twarze… Możemy również ustalić sobie czas, jaki będziemy mieli na stworzenie każdego rysunku. Czas ustawimy od 30 do 10 s na rysunek.

Daily Spitpaint

Jest to strona na Facebooku. Niekoniecznie portal. Piszemy o niej, ponieważ uczestnictwo w grupie pomaga ćwiczyć kreatywne myślenie i szybkość działania. Zasady zabawy są łatwe:

  • codziennie publikowane są 3 różne tematy;

  • na narysowanie ich mamy równo 30 minut;

  • musimy rysować z wyobraźni.

Wydaje Ci się, że te zasady są trudne? Na początku możemy mieć z tym problem, jednak o to chodzi! Regularnie biorąc udział w zabawie, nauczymy się szybko wpadać na pomysły, będziemy umieli popełniać błędy i dzięki temu szybciej dostrzeżemy rezultaty. No i mimo wszystko chodzi o dobrą zabawę!

Design Sketching

Jest to strona z tutorialami i rysunkami. Pełno w niej promarkerów, cienkopisów, mazaków i wzornictwa. To miejsce, które pokazuje, w jaki sposób możemy wykończyć nasze prace na planszach z produktami, elementami postaci, czy z budynkami. Takie tutoriale pokażą nam jak krok po kroku narysować zarówno elementy maszyn, jak i budynki i żywe istoty. Naprawdę warto tu zaglądać!

Pose maniacs

Jeśli jesteśmy na etapie rysowania postaci i chcemy dokształcić się w rysowaniu różnych póz, jest to strona dla nas! Dzięki niej uda nam się dojść do perfekcji w rysowaniu postaci w różnych pozycjach. To strona do studiowania ludzkiej anatomii. Dowiemy się z niej, w jaki sposób układa się szkielet, które mięśnie jak się układają i napinają. Dzięki Pose maniacs możemy pogłębić swoje umiejętności rysowania 3D.

Na tej stronie znajdziemy kilkaset różnych pozycji. Zarówno sylwetek kobiecych, jak i męskich. Są to postacie “obdarte ze skóry”. Ponadto możemy każdą z nich obrócić tak, jak tylko chcemy.

Ważne, byśmy pamiętali o jednym. Postacie na tej stronie są jedynie do analizy mięśni. Obiekty mają być naszymi referencjami, naszą inspiracją. Jeśli przerysujemy je co do joty, postacie wyjdą bardzo sztywno.

Na jakich stronach można obserwować rysowników i malarzy?

Behance

Behance to miejsce, w którym graficy umieszczają swoje portfolio. Można tu znaleźć prawdziwe perełki. Żeby strona była jeszcze bardziej dla nas atrakcyjna, wielu artystów pokazuje tu cały proces twórczy budowania projektu. Jeśli zastanawiamy się, co aktualnie jest na topie, to warto sprawdzać regularnie Behance. Szukajmy tam inspiracji i wiedzy.

Pinterest

Kto nie zna tego portalu? Jednak czy patrzyliśmy na niego do tej pory jako źródło inspiracji? Jest to miejsce pełne ciekawych pomysłów i nieszablonowych rozwiązań. Dzięki możliwości stworzenia tablic, czyli kolekcji zdjęć, możemy w jednym miejscu mieć wszystkie zdjęcia, które nas inspirują, w jednym miejscu. Ponadto możemy tu obserwować konkretne osoby, by być na bieżąco z obowiązującymi trendami. Możemy też odkrywać perełki, prace, które w innym miejscu mogłyby nam umknąć, a tu lśnią. Pamiętać musimy, że pinterest ma jedną wadę. Bardzo uzależnia. Wchodzimy na niego na 5 minut, a tu nagle mija pół godziny.

Max3D

Jeśli interesujemy się grafiką komputerową, to na tym portalu powinniśmy spędzać więcej czasu niż na Facebooku. Znajdziemy tu testy sprzętu, artykuły branżowe i forum. Jest ono obowiązkowe! Zastanawiasz się dlaczego? Inni użytkownicy forum mogą pomóc nam rozwiać nasze wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.

Ciekawą funkcją tego portalu jest możliwość założenia teczki ze swoimi pracami. Możemy też obejrzeć teczki innych użytkowników i zobaczyć, jak zmieniły się ich umiejętności tworzenia przez ostatnie lata. Niektórzy z użytkowników pokazują już od kilku lat, w jaki sposób podnoszą swój warsztat.

DevianArt

To kolejny portal, na którym możemy pokazywać swoje prace. Znajdziemy tu perełki, jednak musimy pamiętać, że szczyt popularności tej platformy przypadał 5, a nawet 10 lat temu. Dlatego by znaleźć prawdziwe dzieło, musimy często przekopać się przez wiele prac średniej jakości.

Jeżeli szukamy portali, które aktualnie szczycą się popularnością, możemy przejrzeć Artstation lub Abduzeedo.

MrDoob.com

Jest to miejsce, które nas osobiście zaskoczyło. To tutaj możemy naszkicować, co tylko chcemy, gdy zabraknie nam pod ręką akurat szkicownika. Strona idealna, gdy nam się nudzi i możemy troszkę potrenować. Warto sprawdzić jeszcze na yt kanał ProkoTV, gdzie wytłumaczą nam, w jaki sposób uzyskać cieniowanie postaci i ich mięśni, kontrast, i inne sztuczki.

Uwaga, co nas najbardziej zaskoczyło? Na głównej stronie pojawia się wiele kursorów jednocześnie. Wielu użytkowników może wspólnie tworzyć. Nie obiecujemy, że będą to małe dzieła sztuki.

Internet jest pełen inspiracji. Jeżeli wiemy, gdzie szukać, możemy nie tylko znaleźć wenę, ale także nauczyć się wiele od lepszych od siebie.