You are currently viewing Rzizajn – cienka granica między rzeźbą a dizajnem

Rzizajn – cienka granica między rzeźbą a dizajnem

  • Post category:Design / Rzeźba

Otaczamy się pięknymi przedmiotami. Coraz odważniej rzeźba łączy się z dizajnem, tworząc wspólnie przedmioty codziennego użytku pięknymi. Aby jakiś przedmiot zaliczyć do rzizajnu, należy zadać sobie jedno pytanie: Czy to, co widzimy, niesie za sobą jakieś przesłanie? Emocje? Czy jest to zwykły stół z ozdobnymi nogami, czy można się w nich doszukać głębszej idei?

Pierwotna forma

Czy nie byłoby pięknie, gdyby twórcy częściej zwykłym funkcjonalnym przedmiotom nadawali przemyślaną, często zaskakującą formę? Nie byłyby to już zwykłe przedmioty, a sztuka. Wszak sztuka to coś więcej niż przedmiot wykonany przez rzeźbiarza. Sztuką możemy nazwać przedmioty, które stworzył wzornik. Ważne, by niosły one za sobą jakieś przesłanie.

Czy na przykład lampa w kształcie słońca nie jest rzizajnem? A krzesło, którego nogi mają kształt ludzkich nóg? Nie pokazują one w dosadny sposób, że w dzisiejszych czasach człowiek jest uprzedmiotowiony?

Może masz już w domu przedmioty, które można zaliczyć do rzizajnu? Są to pamiątki po bliskich. Foremki do ciastek, których używała mama, kapelusz taty, broszka po babci. Są to przedmioty, które niosą za sobą ogromną ilość emocji dla posiadacza. Są nośnikiem wspomnień i nawet jeśli zmienilibyśmy je na identyczny przedmiot, nie miałby on aż takiej wartości dla posiadacza jak jego odpowiednik.

Rzizajn wchodzi więc pewnie do naszych domów, pozwalając nam na co dzień obcować ze sztuką. Połączenie disajnu ze sztuką jest z pewnością trendem, który z roku na rok będzie coraz bardziej modny.

Czy to rzeźba, czy disajn?

Disajnerski zegar ścienny, popielniczka, a nawet łyżka! Czy nie są to rzeźby? Gdzie jest ta cienka granica między disajnem, a sztuką? Czy wogóle istnieje taka granica? To, co dla jednych jest jedynie przedmiotem użytkowym, dla innych może mieć duże znaczenie emocjonalne. Czy można więc powiedzieć, że to, co dla jednego jest zwykłym disajnem, dla innych będzie sztuką? Czy może o tym, czym jest dany przedmiot, powinien decydować jego twórca? W takim przypadku rzeczy, których używamy codziennie, powinny nieść jakieś głębsze przesłanie. Jednak nawet zwykły kamień może być przedmiotem, który przywołuje wspomnienia i emocje z nimi związane wśród jego posiadaczy.

Rzizajn jest więc czymś więcej niż zwykłym pojęciem. Jest czymś, co dla każdego może znaczyć coś innego. To emocje, które noszone są przez przedmioty codziennego użytku. Stwierdzenie to jest niczym innym jak tylko zrobieniem ze zwykłych przedmiotów sztuki.