You are currently viewing Rzeczy, które warto potrenować do egzaminu na architekturę w Gdańsku

Rzeczy, które warto potrenować do egzaminu na architekturę w Gdańsku

Zastanawiasz się, jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na studenta architektury w Gdańsku? Dopóki uczysz się w szkole średniej i masz jeszcze czas, warto zacząć trenować! Myślisz, że jest jeszcze za wcześnie, by o tym myśleć? Nic podobnego! Przygotowania do egzaminu na architekturę trwają minimum rok. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. Będziesz mógł nie tylko przyswoić więcej wiedzy, ale też lepiej wyćwiczyć rękę i oko, by tworzyć lepsze rysunki. W czasie egzaminu nie będzie oceniana jedynie wiedza, ale również technika i umiejętności. Masz dość dobrze wyrobioną rękę? Ile godzin dziennie ćwiczysz? Minut? Może pytanie powinno brzmieć, czy trenujesz? Jeżeli nie, czym prędzej bierz się do pracy! Oto zagadnienia, które powinieneś mieć w małym palcu chcąc się dostać na architekturę!

Jak zrobić krechę?

Możesz się śmiać, możesz się zastanawiać. Możesz rozmyślać o tym, o co chodzi w robieniu prostej krechy. Co w tym trudnego? Weź więc kartkę w formacie B2 i zrób kreskę. Z wolnej ręki, przez całą długość arkusza. Wyszło prosto?

Garść rad: Gdy już masz kartkę w formacie B2, rób na niej proste krechy przez całą jej długość. Ważne, by ruch wychodził z ramienia, a nie z nadgarstka. Ten musi być sztywny, by krecha zawsze wychodziła prosta. Gdy już za którymś razem się uda, nie spoczywaj na laurach! Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz, by wykształcić nawyk rysowania.

Wiesz, czym jest walor?

Jeżeli jeszcze nie kojarzysz tego pojęcia, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Wybierając się na studia musisz wiedzieć przynajmniej tyle, że walorem nazywamy szarości. Rysunek, który stworzysz powinien posiadać całą ich gamę. Od bieli, aż po czerń. Walor dodaje rysunkom głębi i tworzy kontrast.

Garść rad: Jeżeli chcesz nauczyć się stosowania waloru, warto kopiować dzieła mistrzów. Możesz również spróbować rysować samym walorem. Bez tak zwanej linearki, czyli bez konturów. Niech Twoją pracę tworzą same plamy – różne odcienie szarości.

Perspektywa ma znaczenie

Perspektywa trójzbiegowa, punkty zbiegu, linia horyzontu… Mówi Ci to coś? Oby tak, bo muszą to być dla Ciebie znane terminy, jeśli chcesz przystąpić do egzaminu na architekturę w Gdańsku. Jeżeli nie jesteś pewien, czym są, warto o nich poczytać więcej.

Garść rad: Chcesz popracować nad rysowaniem perspektywy? Spróbuj skomponować budowlę z brył. Pozwolą Ci one nie tylko zrozumieć lepiej perspektywę. Dzięki nim będziesz mógł także popracować nad prostą kreską.

Kadrowanie – czy przyda mi się na egzaminie?

Jeżeli wybierasz się na egzamin na architekturę, to z pewnością Ci się przyda. Idąc na architekturę, musimy znać przynajmniej podstawy kadrowania. Poczytaj więc, czym jest kompozycja. Warto także zatrzymać się nad złotym podziałem kompozycji. Znając te podstawowe zasady, zagwarantujesz sobie poprawne ułożenie elementów na Twojej pracy. Będzie też łatwiej się ją czytało innym.

Garść rad: Ćwiczyć rysowanie kompozycji możesz oglądając ulubione filmy i seriale. Zatrzymaj film w dowolnym momencie i zacznij tworzyć thumbnails. Są to kilkuminutowe rysowane kompozycje. Takich kompozycji warto rysować jak najwięcej.

Aksonometria – jak rysujesz bryły?

Rysowanie brył może na początku wydawać się skomplikowane. Jednak przed przystąpieniem do egzaminu na architekturę w Gdańsku, warto potrenować aksonometrie. Jest to odwzorowanie przestrzeni na płaszczyznę. Ten rodzaj rzutu równoległego warto wyćwiczyć jak najszybciej.

Garść rad: By dobrze zrozumieć aksonometrię, warto spróbować narysować dowolną bryłę na kartce, a następnie ją wyciąć i złożyć.

Historia również dla architekta

Możesz się zastanawiać, po co Ci na architekturze historia. Chodzi tu oczywiście o historii architektury. Co prawda nie ma jej zbyt dużo w czasie egzaminów na architekturę w Gdańsku. Niemniej jednak warto o niej chociaż poczytać.

Garść rad: By tworzyć bardziej dopracowane projekty, warto dowiedzieć się przynajmniej podstaw z historii architektury. Wzorowanie się na najlepszych architektach pomoże Ci w tworzeniu prac.

Czym jest proces kreatywny?

Projektowanie możemy podzielić na poszczególne fazy. Pomagają one w tworzeniu projektu i następują jedna po drugiej, by nasza praca była jak najbardziej dopracowana.

Fazy projektowania:

  • mapa myśli
  • stworzenie wielu szkiców wstępnych
  • wybranie i dopracowanie 2-3 najlepszych projektów wybranych ze szkiców
  • analiza i dodanie komentarzy
  • wybranie najlepszego projektu i dopracowanie detali, faktur, analiza ewentualnych problemów

Poznaj człowieka!

Anatomia ludzka, proporcje ludzkiego ciała… musisz to wszystko znać na pamięć! Udając się na architekturę warto nauczyć się mierzyć, a także tworzyć rysunek anatomii człowieka. Ważne, by umieć wynajdywać swoje błędy w proporcjach i nauczyć się, że np ręce są za długie, lub oczy za duże.

Garść rad: Naucz się rysować portrety i całe ludzkie sylwetki. Za każdym razem wracaj do swoich prac i obiektywnie oceniaj, czy proporcje zostały zachowane. Jeżeli masz z tym problem, pokaż rysunek bardziej doświadczonym osobom.

Studium poszczególnych tematów

Studium nie jest oceniane w czasie egzaminu na architekturę. Jest to jednak pewna umiejętność, która pomaga zrozumieć, przeanalizować, a także zapamiętać otaczający świat. Musisz wiedzieć, jak wykonać studium danego tematu, by odpowiednio wykorzystać zdobytą wiedzę i przełożyć ją na projekty.

Naucz się wykreślać cienie

Wykreślanie cieni może wydawać się łatwym elementem każdego projektu. Jednak gdy jesteśmy na początku swojej przygody z rysowaniem, może okazać się to dość trudny element. Warto go przećwiczyć pod okiem fachowca.

Garść rad: Wykreślanie cieni jest ważnym elementem. Naucz się go odpowiednio wykonywać, a pozwoli Ci to lepiej zrozumieć budowę świata w rysunku. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wykonujesz to dobrze, warto poradzić się eksperta w tej dziedzinie.

Elementy, które zostały tu podane to must have, który musisz znać idąc na egzamin z architektury w Gdańsku. Wszystko to musisz poznać jak najlepiej. Minimum na poziomie podstawowym. Do egzaminu takiego najlepiej więc zacząć przygotowywać się jak najwcześniej. Najlepiej pod okiem fachowców, by móc nie tylko zdać egzamin. Takie przygotowanie sprawi, że przede wszystkim na własnej skórze przekonasz się, czy studiowanie architektury jest na pewno dla Ciebie.