You are currently viewing Rysunek czy tablet? Oto jest pytanie!

Rysunek czy tablet? Oto jest pytanie!

Z każdym rokiem widać, że coraz bardziej opłaca się tworzyć z pomocą technik cyfrowych. Czy to oznacza, że powinniśmy przerzucić się na tablet? Co powinno nas bardziej interesować? Tradycyjne rysowanie, czy tworzenie za pomocą tabletu? Czy musimy uczyć się rysować, gdy bierzemy się za digital painting?

Po co mi nauka rysunku cyfrowego?

Digital, czyli rysunek cyfrowy jest jak klucz. Potrafi otworzyć wiele drzwi. Możesz być, kim chcesz! Na przykład zajmując się rysunkiem cyfrowym, możesz zostać grafikiem, ilustratorem lub osobą, która zajmuje się na przykład animacją. Jednak w tym przypadku warto znać również na wylot używane przez grafików programy. Dzięki temu możemy projektować nie tylko ładnie i estetycznie, ale przede wszystkim bardziej użytecznie. Możemy tworzyć loga, plakaty i grafiki. Dzięki tym umiejętnością łatwiej będzie nam przedstawić swoją wizję projektu klientom.

Możemy także Concept Artystą. Czym się zajmuje concept art? Grafika koncepcyjna jest formą ilustracji, która ma na celu wyrażenie idei, czy nastroju. Używana jest na przykład w filmach (postacie i budynki we Władcy Pierścieni), komiksach lub grach komputerowych. Grafik koncepcyjny znajdzie także pracę w branży motoryzacyjnej. Może zajmować się projektowaniem samochodów.

Mamy w polsce kilku naprawdę znanych concept artystów. Znani na całym świecie są na przykład Maciej Kuciara, czy Darek Zabrocki. Brali udział w takich projektach jak Witcher 3, Ghost in the Shell, czy the Last of Us.

Czy można rysować na tablecie? Jakie plusy ma digital painting?

Gdy potrafimy tworzyć rysunki cyfrowe, jest nam po prostu wygodniej w ten sposób tworzyć. Mniej miejsca i czasu wymaga wyciągnięcie tabletu, niż farb, pędzli, płótna, wody i wszystkich innych przyborów, których używamy, malując. Mamy tę przewagę, że w każdej chwili możemy przerwać naszą pracę, by ją otworzyć i dokończyć w wolnej chwili. Możemy też najzwyczajniej w świecie cofnąć to, co już stworzyliśmy. Nie ma potrzeby, byśmy czekali, aż nałożona farba wyschnie, nie musimy się martwić zamakaniem kartek, czy zalania ich tuszem. Nie musimy się bać błędów i straty projektu.

Nasze prace możemy powielać, a więc możemy również sprzedawać je jako printy lub druki i wielokrotnie je dorabiać w wysokiej rozdzielczości. Nie musimy przy tym się przejmować, że nie uda nam się dwa razy takiej samej pracy stworzyć. Praktycznie zero ryzyka. No, prócz tego związanego z awariami sprzętu.

Koniec tradycyjnego rysunku? Tablety w dłoń! Czy na pewno?

Oczywiście, że nie! W życiu! Digital daje nam ogromne możliwości. Jednak nie możemy odrzucić tradycyjnych technik tworzenia. Co, jeśli nagle przyjdzie nam do głowy zarys pomysłu, a pod ręką znajdziemy jedynie kartkę i długopis?

Wielu grafików i ilustratorów przyznaje, że najpierw tworzą tradycyjne szkice swoich prac, by później przełożyć je na komputer. To na nim bazują. W taki sposób pracuje na przykład jeden z najbardziej znanych ilustratorów i grafików pochodzący z Polski – Patryk Hardziej. Więcej o nim można przeczytać na naszym blogu!

Ucząc się tradycyjnego malarstwa, stosujemy wiele technik i ćwiczeń. Z pewnością przydadzą się nam one w digital paintingu! W jaki sposób? Choćby w czasie dobierania kolorów. Tradycyjne malarstwo może nas o barwach wiele nauczyć. Dzięki niemu wiemy, w jaki sposób kolory się mieszają i jak na siebie wpływają. A nauka anatomii? Szybkie szkice anatomiczne pokazują nam, w jaki sposób ciało ludzkie się porusza.

Nie każdego muszą przekonać te powody. Nawet fakt, że nauka tradycyjnego rysunku przyspiesza późniejszą naukę digital paintingu, nie musi być dla nas atrakcyjne. Co, jeżeli nie sprawia nam żadnej przyjemności odręczne malowanie? Nic. Tak po prostu. To nie jest żaden przymus. Nie chcesz – nie musisz. Nikt nikogo nie zmusi do nauki tradycyjnych metod. Po prostu ucz się podstaw na tablecie.

Być albo nie być… Nowoczesność albo tradycja

Co jest lepsze? Tradycyjny rysunek, czy grafiki komputerowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powinniśmy sobie zadać inne: Co jest lepsze DLA MNIE? Odpowiedź zależna jest od tego, czym chcemy się zajmować. Poza tym, kto każe nam wybierać? Patrycja Podkościelny i wielu innych znanych twórców z powodzeniem łączy w pracy techniki tradycyjne z grafiką komputerową.

Jeżeli kręci nas jedynie concept art lub projektowanie graficzne, a nie znajdujemy przyjemności w tradycyjnych metodach tworzenia projektów, to oczywiste jest, że podstaw będziemy uczyć się na tabletach i komputerach.

Pamiętajmy, że każda używana przez nas technika da inny efekt. To, którą wykorzystamy, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy warto zastanawiać się nad tym, która jest lepsza? Raczej nie. Lepiej docenić obie.

Nie da się ukryć tego, że świat pędzi do przodu. Dlatego też concept art i digital painting stały się tak popularne. Jednak pamiętajmy, że to od nas zależy, w jaki sposób pracujemy. Dlaczego nie korzystać z udogodnień, jakie daje nam technologia? Jeśli ma ona przynieść nam oczekiwane skutki, to wykorzystanie jej jest świetnym pomysłem. Jeśli jednak wygodniej nam chwycić za ołówek, czy pędzel, to nikt nam tego nie zabroni.

Wybór należy do nas. Pamiętajmy, że obie metody: tradycyjna i ta z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań mają w sobie moc twórczą. Odpowiednie wykorzystanie tej siły zależne jest już tylko od nas.