You are currently viewing Pomysł na studia: Architektura we Francji.

Pomysł na studia: Architektura we Francji.

Jeśli marzy ci się codzienny spacer po francuskich uliczkach ze szkicownikiem w ręku, to przeczytaj ten wpis. Studia Architektura we Francji mogą być strzałem w dziesiątkę! Poniżej znajdziesz garść informacji o tym, gdzie szukać uczelni i jak odnaleźć się we francuskich realiach.

Rekrutacja na studia we Francji

Żeby zacząć studiować Architekturę we Francji, musisz mieć przede wszystkim maturę (fr. baccalauréat). Francuska strona przygotowała specjalną stronę www, na której odbywa się rekrutacja na studia I stopnia dla obywateli UE: www.parcours up.fr.

Strona polska i francuska zawarły w 2008 roku umowę, na mocy której uczelnie uznają świadectwa dojrzałości kandydatów z zagranicy. (Sprawdź tutaj: umowa).

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji, zajrzyj również na stronę: Campus France.

Terminy, których musisz przestrzegać, jeśli zdajesz na Architekturę we Francji.

System Parcoursup to miejsce, w którym dokonasz rejestracji na studia. Dokładne terminy zostaną ogłoszone, jednak rejestracja trwa zazwyczaj od połowy stycznia do końca marca. Od maja do lipca trwają rozmowy z kandydatami. Uważnie śledź stronę Parcoursup. Dzięki temu nie przegapisz nic istotnego.

Egzaminy na Architekturę we Francji

Architektura we Francji to jeden z nielicznych kierunków, na których trzeba przejść przez egzamin. Nie ma jakiegoś odgórnego modelu egzaminu. Uczelnie regulują to w swoisty dla siebie sposób.

Musisz więc wejść na stronę www konkretnej uczelni i sprawdzić terminy i wymagania. Zdarza się również, że niektóre uczelnie proszą o napisanie listu motywacyjnego. Chcą bowiem lepiej poznać kandydata i jego motywację do studiowania we Francji. Tak też dzieje się często przy aplikowaniu na Architekturę we Francji.

Znajomość języka, certyfikaty potrzebne na Architekturę we Francji.

Jeśli znasz wyłącznie język angielski – to możesz wybierać spośród 1500 kierunków. W katalogu Campus France sprawdzisz, które uczelnie prowadzą zajęcia po angielsku. Żeby podjąć takie studia musisz mieć certyfikat TOEFL lub IELTS.

Jeśli jednak czujesz się na siłach, to możesz podjąć studia Architektury we Francji w języku francuskim. Kto chce studiować po francusku, musi posiadać dyplom DALF (Diplôme Approfondi de Langue Française), DELF (Diplôme d’Études en Langue Française) lub TCF/TCF-DAP (Test de Connaissance du Français/Demande d’Admission Préalable).

Jeśli dopiero chcesz uzyskać tego typu certyfikat, to sprawdź m.in. ofertę Alliance Française lub instytutów francuskich.

Pozwolenie na stały pobyt na czas studiowania Architektury we Francji

We Francji możesz mieszkać przez 90 dni bez żadnych dodatkowych formalności. Jeśli jednak rozpoczynasz studia Architektury we Francji, to deklarujesz swój pobyt już na dłużej. Wtedy masz obowiązek ubiegać się o pozwolenie na stały pobyt.

Żeby uzyskać to pozwolenie, musisz spełniać warunki:

  • musisz mieć dowód przyjęcia na studia
  • udowodnisz, że masz wystarczające środki finansowe, żeby się utrzymać, lub po prostu masz zatrudnienie. Chodzi o to, że Francja próbuje bronić się przed migrantami, którzy wykorzystują ich opiekę społeczną.
  • musisz mieć podstawowe ubezpieczenie społeczne.

Jeśli chcesz poczytać więcej o wymaganych formalnościach, to sprawdź broszurę francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i zajrzyj na rządową stronę Service Public.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne

We Francji trzeba płacić czesne nawet na uczelniach publicznych. Na szczęście nie są to bardzo wysokie kwoty.

W ubiegłym roku akademickim rok studiowania na studiach I stopnia to koszt 170 euro, a na studiach magisterskich – 243 euro. Jeśli zdecydujesz się na Architekturę we Francji, wykładaną na uczelni technicznej – to koszt czesnego może być wyższy i sięgać 500 euro rocznie.

Innymi prawami rządzą się uczelnie prywatne. Tam czesne może sięgać nawet 10 tys. euro rocznie.

Nie są to jakieś zaporowe kwoty, więc jeśli tylko wierzysz w swój plan – Architektura we Francji, to uda ci się go zrealizować.

Koszty życia

W miastach akademickich we Francji jest dobrze zorganizowane życie studenckie. Można znaleźć wiele akademickich stołówek, w których można zjeść dobry posiłek już za ok. 3 euro. Wystarczy, że będziesz miał ważną legitymację.

Na wyżywienie powinieneś mieć około 400 euro miesięcznie.

Ceny zakwaterowania w akademiku (Cités-U) wahają się od 150 do 350 euro miesięcznie. Za pokój w prywatnym mieszkaniu musiałbyś zapłacić już powyżej 400 euro, nawet do 1000 euro.

Niestety trudno jest dostać miejsce w akademiku. Musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał znaleźć lokum na własną rękę. Wtedy musisz przygotować się na to, że właściciel mieszkania poprosi cię o poręczenie gwaranta – osoby lub instytucji, która odpowie za ewentualne zniszczenia w mieszkaniu lub za zaległe opłaty czynszu. Takim gwarantem może być uczelnia, w której rozpoczniesz studia.

Planując budżet, powinieneś uwzględnić jeszcze ok. 50 euro na transport, kolejne 50 euro na materiały edukacyjne, ok. 45 euro na ubezpieczenie.

Ogólnie powinieneś dysponować kwotą około 1500 euro miesięcznie, żeby budżet się spinał. Teoretycznie możesz ubiegać się o zasiłek / stypendium socjalne. tak naprawdę nie są to jednak wystarczające kwoty i najlepiej spróbować swoich sił w pracy dorywczej. To doskonała okazja, żeby zweryfikować, jak bardzo ta Architektura we Francji jest dla ciebie ważna i jak wiele jesteś w stanie jej poświęcić.

Co ciekawe, francuskie prawo reguluje czas pracy studentów. Mogą oni pracować maksymalnie 964 godziny rocznie, co odpowiada 60 procentom pełnego etatu. Minimalna stawka godzinowa (Salaire Minimum Interprofessionnel de Croissance, SMIC) w 2020 roku wynosiła 10,15 euro.

Ofert pracy możesz szukać na własną rękę lub odwiedzić biuro karier danej uczelni. Na pewno będzie to poświęcenie, ale Architektura we Francji jest kierunkiem na tyle prestiżowym, że warto powalczyć o marzenia.

Architektura we Francji to wielowiekowa tradycja nauczania. Zwróć uwagę, że wiele budowli francuskich to ikony i perły architektury znane na całym świecie. Poziom nauczania na architekturze we Francji jest bardzo wysoki. Szczególnie w dużych ośrodkach naukowych.

Jedyne, co może zrażać w wielu ośrodkach – to niechęć do języka angielskiego i preferowanie francuskiego. Dobrze, żebyś posługiwał się tym językiem sprawnie.

Jeśli zainteresowała cię Architektura we Francji, to dodatkowe informacje znajdziesz na stronie campusfrance.org.

a tu: wyszukiwarka uczelni: https://www.masterstudies.pl/Magisterskie/

Architektura we Francji jako studia podyplomowe

Jeśli za długo zwlekałeś z decyzją o studiowaniu architektury we Francji i zdążyłeś zrobić dyplom z czegoś innego – to jest dla ciebie rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest podyplomowa szkoła Paris School of Architecture.

Paris School of Architecture jest podyplomową szkołą architektury z siedzibą w centrum Paryża.Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Odnajdą się tu więc osoby, które nie czują się jeszcze pewnie w języku francuskim.

Czesne wynosi 10 tys. euro rocznie. Jest to już zatem konkretna kwota, co nie znaczy, że nie do ogarnięcia.

Szkoła oferuje jeden podyplomowy kurs architektury we Francji z trzema różnymi ścieżkami dla studentów, którzy mają już stopień licencjata na innym kierunku.

Specjalizacje na kierunku Architektura we Francji na Paris School of Architecture.

Już przy zapisie musisz określić, jaką wybierasz specjalizację. Możesz wybrać jedną z trzech ścieżek:

  • Pavilion Pathway – (projekt, budowa)
  • Projektowanie i komunikacja
  • Innowacyjne technologie

Architektura we Francji wykładana na tej uczelni stawia na maksymalnie indywidualne podejście.

Niektóre przedmioty będą wspólne dla wszystkich studentów. Niektóre znowu będą wykładane w ramach specjalizacji. Największą różnicę widać w pracowniach warsztatowych. To w nich studenci będą uczyli się praktycznych umiejętności projektowania i robienia makiet. To będzie właśnie kwintesencja Architektury we Francji i tego, jakie daje możliwości.

Studenci będą pracowali nad różnymi projektami. Ich tematyka będzie różna i odpowiadająca wybranej specjalizacji.

Studenci uczestniczący w ścieżce Pavilion Pathway będą zachęcani do projektowania i rozwiązywania problemów opartych o rzeczywiste problemy architektoniczne. Dzięki temu będą mogli zdobyć doświadczenie w realizacji projektów architektonicznych.

Ścieżka Design and Communication skupi się przede wszystkim na rozwoju umiejętności projektowania, ale także prezentowania swoich koncepcji. Studenci uczą się też, jak skutecznie komunikować się z inwestorami i innymi ogniwami procesu projektowania i budowy.

Studenci, którzy wybiorą ścieżkę Futurology & Disruptive Technology, rozwiną nowe technologie w potencjalne produkty lub startupy. Dowiedzą się, jak cennym zasobem jest wiedza architektoniczna i jak można ją skomercjalizować lub wykorzystać do rozwoju technologii.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę www.parisarch.fr