You are currently viewing Obsługa Photoshopa, czyli digital painting

Obsługa Photoshopa, czyli digital painting

Kurs digital Paintingu, po co nam on? Malarstwo komputerowe staje się coraz bardziej popularne. O ile w Internecie znajdziemy tutoriale i instrukcje używania Photoshopa, tak niewiele materiałów znajdziemy, które tłumaczą wszystko od “zera”. Dla zupełnie początkujących użytkowników tego programu dostępne materiały mogą być zbyt zaawansowane. Stąd pomysł na stworzenie kursu digital painting od podstaw. Zanim jednak zaczniemy uczyć się rysowania w programach komputerowych, powinniśmy opanować ołówek. Ręczne rysowanie powinno być, przynajmniej na początku naszej drogi, o jeden poziom wyżej niż digital. Wielu twórców przyznaje, że po dziś dzień najpierw szkicuje na kartce, a później dopiero przenosi swoje dzieło na ekran.

Kurs digital paintingu ma za zadanie uświadomić młodym twórcom, że komputer ułatwia nam zadanie, ale nie robi nic za nas. Malowanie na komputerze nie jest czymś łatwym i bez podstaw i odpowiedniego warsztatu, będziemy mieli trudności z digitalem. Wszystko to dlatego, że zarówno warsztat, jak i techniki są dokładnie takie same zarówno w malowaniu, jak i tworzeniu na komputerze.

Tablet do digitalu – na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie?

Chyba najpopularniejszą marką tabletów dostępną dziś na rynku jest Wacom. Marka ta istnieje już stosunkowo dawno, dlatego też oferuje nam świetne wsparcie techniczne i dostęp do najnowszych sterowników. Ponadto mogą poszczycić się bardzo szybką obsługą klienta.

Tablety firmy Wacom można kupić nówki sztuki, nieśmigane w wielu polskich sklepach internetowych. Jeżeli chodzi o używane modele, również znajdziemy ich cały wachlarz na przykład na Allegro. Jeśli decydujemy się na kupno używanego sprzętu, warto znaleźć taką firmę, która zajmuje się sprzedażą używanego sprzętu i przed oddaniem go do ponownego użytku, sprawdzi i zregeneruje poszczególne komponenty.

Tablety Wacom mają ergonomiczny dizajn oraz wsparcie dla wszystkich systemów operacyjnych. Ich jedyną wadą może być dla nas ich cena. Najnowsze modele potrafią kosztować prawie 17 tysięcy złotych.

Nic więc dziwnego, że na rynku azjatyckim powstały alternatywy. Możemy tu wspomnieć o najbardziej popularnych: Yiynova i Huion.

Ponieważ z każdym rokiem przybywa osób, które interesują się tymi markami, polepsza się ich dostępność i support. Na początek naszej nauki, wystarczy nam mały tablet podstawkowy. Są to modele bez ekranu. Zajmują mało miejsca, są poręczne i możemy go wszędzie ze sobą zabierać. Jego wadą jest to, że ogranicza w delikatnym stopniu ruchy ręki. Dlatego im większe doświadczenie mamy, tym lepszej jakości sprzęt będziemy musieli kupić.Kupując więc tańszy tablet, musimy zacząć oszczędzać na model z wyższej półki.

Nauka obsługi Photoshopa – od czego zacząć?

Osoby, które nigdy w życiu nie pracowały z programami graficznymi, mogą czuć się przerażone, włączając pierwszy raz Photoshopa. Dlatego kurs dotyczący digital paintingu powinien zacząć się od podstaw obsługi programu, którego obsługi chcemy się nauczyć. Najpopularniejszy i najbardziej znany program to oczywiście Adobe Photoshop. Drugie miejsce zajmuje darmowa, a dobra, alternatywa – Krita. Jest to program dostępny na wszystkie systemy operacyjne, a nawet możemy go zainstalować w polskiej wersji językowej. W dodatku Krita jest bardzo podobna w obsłudze do bardziej znanego Photoshopa. Dlatego to na nim omówimy podstawowe elementy, jakie posiada interfejs programu.

Jak utworzyć nowy plik?

By utworzyć nowy plik, wybieramy Plik→Nowy lub wciskamy skrót klawiszowy: Ctrl+N. Wtedy pokaże nam się okno tworzenia nowego dokumentu.

Tworząc rysunek, który chcemy wydrukować, musimy zapisać docelowy rozmiar, czyli rozmiar kartki w milimetrach. Na przykład A4 posiada wymiary 210 x 297 mm. Ponadto wpisujemy rozdzielczość. Standardowo do druku wybieramy 300 dpi. Typowe dla druku jest również wybranie trybu kolorów CMYK. Jeżeli chcemy, by nasza praca była jedynie do wyświetlania na ekranach, powinniśmy wpisać rozdzielczość 72 dpi oraz ustawić tryb kolorów RGB. Wszystko dlatego, że jeżeli nie będziemy drukować naszych obrazków, nie warto tworzyć obrazów mających dużą rozdzielczość. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie zapychać sobie komputera. Nie potrzebujemy dużych formatów, gdy rysunki mamy oglądać jedynie na monitorze.

Do każdego naszego okienka mamy łatwy dostęp. Wystarczy znaleźć Okno i wybrać nazwę potrzebnego nam okienka. Po lewej stronie naszego programu widzimy pasek narzędzi. Najważniejsze narzędzia (i ich skróty klawiszowe) na początek to:

  • Zaznaczenie prostokątne (M);

  • Pędzel (B);

  • Przesuwanie zaznaczenia (V);

  • Gumka (E);

  • Wiaderko z farbą (G).

Przydatnym i wartym zapamiętania skrótem klawiszowym, którego możemy używać nie tylko w programach graficznych, jest skrót Ctrl+Alt+Z. Cofa on o jeden krok nasze dotychczasowe działania.

Z prawej strony programu mamy panel Warstw. Jeżeli go nie widzimy, musimy go włączyć. Szukać go należy w menu Okno. Działanie Photoshopa opiera się na warstwach właśnie. Jest to jego podstawowa zasada działania. Jak brzmi? Bardzo logicznie: Element, który znajduje się na wyższej warstwie, przysłania element z niższej warstwy.

Dzięki menu Okno możemy również otworzyć inne panele. Ważnym dla nas z pewnością będzie panel Pędzel. W nim znajdują się bieżące ustawienia używanego przez nas brusha. Szczególną uwagę musimy poświęcić ustawieniom takim jak Dynamika kształtu i Transfer. Powinny być ustawione w pozycji “Kontroluj poprzez – nacisk pędzla”. Dzięki temu program będzie reagował na nacisk piórka tabletu, a tym samym na nasz nacisk na ekran. Będziemy mieli pełną kontrolę nad tym, jaki efekt uzyskamy.

Blendowanie kolorów? W Photoshopie jest to łatwe!

Nauczenie się blendowania kolorów to absolutny must have. Musimy to opanować na początku, ponieważ jest to nie tylko potrzebne, ale i banalnie łatwe! Musimy się jedynie do tego przyzwyczaić. Spróbujmy namalować dwie plamki różnych kolorów obok siebie. Powiedzmy, niech to będą kolory: niebieski i czerwony.

Do blendowania będziemy używać klawisza Alt. Odpowiedzialny jest on za zakraplacz. Zakraplacz to narzędzie do próbkowania koloru. Musimy więc najechać piórkiem na nasz kolor z lewej strony, przytrzymać klawisz Alt, dotknąć koloru i puścić klawisz. Między naszymi plamkami zróbmy kolejną, ale lekko przezroczystą. Nie dociskajmy piórka do końca. To samo robimy z kolorem po prawej stronie. Ten pobrany kolor również delikatnie dokładamy na środek. I już! W ten sposób stworzyliśmy nowy kolor, który wyszedł z połączenia dwóch wyjściowych!

Pobawmy się dalej. Nasz nowo powstały kolor spróbkujemy i dodamy do niego kolor z lewej. To samo zrobimy na kolejnej plamce, dodając prawy kolor… Pobawmy się i twórzmy wiele odcieni nowych kolorów.

Jeżeli chcemy blendować kolory jeszcze szybciej, możemy spróbować przypisać klawisz Alt do guzika na piórku. Nie każdy tablet ma taką możliwość, jednak jeśli już to zrobimy, z łatwością i genialną szybkością będziemy mieszać kolory na naszych pracach.

Do czego mi właściwie digital painting? Z czym to się je?

Digital painting kojarzony jest jednoznacznie z Concept artem. Są to projekty zbroi, broni, otoczenia, postaci i potworów, które wykorzystywane są później w filmach i grach. Artysta odpowiedzialny jest za stworzenie planszy 2D z projektami różnych elementów scenariusza lub świata. Wysyła to artystom 3d, którzy tworzą na podstawie tego trójwymiarowe modele.

Raphael Lacoste, który jest starszym dyrektorem artystycznym pracującym przy Assasin’s Creed, prowadził wykład w trakcie konferencji Promised Land w 2017 roku. Na jego wstępie powiedział, że praca całego zespołu tworzącego grę, zaczyna się od stworzenia przez jego team kilku szybkich konceptów świata do nowej gry. Właśnie na tych szkicach opiera się wszystko. Od modeli 3d aż po scenariusz całej gry.

Również w filmach wykorzystywany jest digital painting. Filmowcy zatrudniają tak zwanych matte painterów, którzy odpowiedzialni są za szybkie malowanie i tworzenie konceptów świata za pomocą photobashingu. Odpowiadają oni również za storyboardy, które mają na celu pomoc całej ekipie filmowej podczas nagrywaniu poszczególnych scen.

Jednak czy są to jedyne miejsca, gdzie przydadzą się osoby, które opanowały digital painting? Oczywiście, że nie! Wielu digitalowców wybiera inną drogę. Idą oni w stronę ilustracji. Mogą je tworzyć na potrzeby wydawnictw. Ilustracje sprzedawane są gazetom, książką, stronom internetowym… Tworzone są ilustracje, by stworzyć nadruki na ubrania, okładki płyt i wielu innych…

Może ta droga jest trudniejsza. Ciężko utrzymać się z tego jako freelancer i rozkręcić swój własny biznes. Jeśli jednak nasze prace są na tworzone na wysokim poziomie, możemy być łatwo rozpoznawalni, zwłaszcza w sieci i zyskamy rzeszę fanów. Będą oni u nas zamawiać rysunki, a także wspierać finansowo na Patreonie. Dlatego warto zastanowić się, jaka droga dla nas jest odpowiednia i nią po prostu iść.

Digital painting to wspaniała alternatywa do tradycyjnego tworzenia. Dzięki niemu nasza praca z łatwością może trafić do sieci. Wcale to jednak nie oznacza, że tworzenie na dyskach komputerów jest łatwiejsze. Musimy znać podstawy rysunku, malarstwa i wyuczyć się dobrej techniki, by móc w profesjonalny sposób tworzyć grafiki komputerowe.