You are currently viewing Naucz się rysować sześcian

Naucz się rysować sześcian

Rysowanie sześcianu to podstawowe umiejętności, które z pewnością przydadzą się każdemu podczas studiowania architektury i projektowania. Może się ona na początku wydawać trudna, jednak jeśli dobrze zrozumiemy podstawy, to nigdy nie będziemy mieli problemu z narysowaniem idealnego sześcianu. Więc bierzmy się do pracy! Czas nauczyć się rysować sześcian.

Rysuj do sześcianu!

Rysując sześciany i inne bryły, przeważnie robimy to na oko. Kto by się przejmował tym, żeby było idealnie? Czy to dobre podejście? Świetne! Szkice nie muszą być idealne. Jeśli będziemy się zastanawiać, jak rysować idealnie, to nigdy nie zaczniemy! Lepiej więc zacznijmy i, w razie potrzeby, poprawiajmy nasz sześcian tak długo, aż będzie dobry. By jednak zacząć, potrzebujemy podstawowej znajomości zasad konstrukcji rysunku aksonometrycznego i wiedzieć jakimi prawami rządzi się perspektywa.

Po co mi nauka rysowania sześcianu?

Możemy zastanawiać się, do czego nam potrzebna nauka rysowania brył. Przecież zależy nam na tym, by nauczyć się projektować! A nie rysować sześciany… Nic bardziej mylnego. Przecież wszystko, co nas otacza składa się z brył. Bardziej, lub mniej skomplikowanych.

Rysowanie sześcianów, w czasie trwania kursu ma więc na celu nauczenia nas: rysowania prostych kresek, zwracania uwagi na czystość rysunku, zrozumienia perspektywy i tego, jak pracować z dużą ilością linii.

Jak narysować krechę omawialiśmy już wcześniej. Teraz czas wykorzystać swoje umiejętności w praktyce!

Sześcian – krok 1

Żeby narysować sześcian, musimy zacząć od prostokąta. Będzie on podstawą naszej bryły. Dlatego ważne jest, by zrobić to równo. Warto zauważyć, że im większy stosunek ścian A do ścian B stworzymy, tym bardziej płaską elipsę uzyskamy. Oznacza to, że nasz sześcian będzie widziany pod mniejszym kątem.

Gdy nasz prostokąt będzie już gotowy, musimy podzielić jego długość i wysokość na pół. Rysujemy też przekątne, które przechodzić będą przez wszystkie jego wierzchołki. W ten sposób przygotowujemy się do narysowania ładnej elipsy wewnątrz prostokąta.

Sześcian- krok 2

Narysowana przez nas elipsa jest okręgiem, który wpisany został w podstawę kwadratu. My go widzimy w perspektywie. Czy wszystko dla nas jasne? Mam nadzieję, że jest to dobrze wytłumaczone.

Na podstawie naszej elipsy wpisanej w prostokąt wykreślamy krawędzie podstawy naszego sześcianu. Są one styczne do narysowanej przez nas elipsy. Jak to zrobić?

Na początek należy narysować krawędź pionową, na której będziemy wyznaczać wysokość naszego sześcianu. Jest to jego krawędź, która znajduje się najbliżej nas. Musimy zastanowić się, gdzie chcemy ją umieścić. Każde jej przesunięcie zmieni nam kąt, pod jakim widzimy bryłę.

Następnym zadaniem jest narysowanie linii stycznych do naszej elipsy. Muszą one wychodzić z wierzchołka bryły w stronę linii horyzontu. Są to krawędzie krawędzi podstawy.

Teraz czas narysować dwie kolejne linie. Będą one znów styczne do elipsy. Będą one się przecinały z poprzednimi krawędziami. Będą one się zbiegały w dali. Stworzą w ten sposób ostatni wierzchołek podstawy.

Najtrudniejsze za nami. Podstawa sześcianu skończona. Teraz zajmiemy się wykreślaniem reszty brył.

Sześcian – krok 3

Udało nam się stworzyć podstawę sześcianu. Teraz czas na jego kolejne boki. Zajmijmy się więc jego wysokością. Wysokość tej bryły wyznaczamy przez odłożenie szerokości naszego prostokąta na krawędzi, która została przez nas wystawiona wcześniej. Czy jest to trudne? Stawiamy na to, że krok 3 jest tym najłatwiejszym w całym zadaniu.

Sześcian – krok 4

Teraz wyznaczamy resztę krawędzi zgodnie z perspektywą. Musimy wykreślić jeszcze trzy wysokości i połączyć je ze sobą. Gotowe! Stworzyliśmy idealny sześcian.

Ćwicz sześciany i perspektywę!

Jeśli już wiemy, jak wyrysować sześcian, możemy trenować nie tylko jego kreślenie, ale także perspektywę. Przygotowaliśmy więc zadanie, do którego wykonania będziemy potrzebowali znajomości podstawowych informacji na temat perspektywy.

Narysujmy jeden sześcian tak, jak uczyliśmy się wyżej. Gdy to już zrobimy, musimy dorysować następnych 9 sześcianów. Nie byle jak! Odkładając szerokości i wysokości z naszej pierwszej bryły. Trudność polega na tym, że każdy sześcian musi stykać się z przynajmniej jednym innym sześcianem jedną czwartą powierzchnią ściany. Jak to zrobić?

Wyznaczamy sześcian przesunięty w jednym kierunku

Możemy przesunąć kolejny sześcian w jednym kierunku. Jakie to mogą być kierunki?

  • przód
  • tył
  • prawo
  • lewo

Przesuwając nowy sześcian w przód lub tył, górę lub dół, potrzebny będzie nam wymiar krawędzi, która będzie podlegać skrótom perspektywicznym. Wystarczy w takim przypadku odłożyć konstrukcyjnie jeden odcinek.

Jak wyznaczyć sześcian, który przesuwamy w dwóch kierunkach?

W takim przypadku potrzebować będziemy dwóch wymiarów. Dlatego, że przesuwamy nasz nowy sześcian w dwóch kierunkach. Na przykład w przód i prawo, lub w tył i lewo.

Przesuwając sześcian do przodu i w prawo, musimy pamiętać, że obie krawędzie zmienią wtedy na naszym rysunku wymiar. Dlatego będziemy musieli przenieść konstrukcyjnie dwa wymiary.

Jak wyznaczyć sześcian przesunięty w trzech płaszczyznach?

Jeżeli wyznaczenie sześcianu przesuniętego w dwóch płaszczyznach nie stwarza nam problemów, czas podnieść poprzeczkę wyżej. To, co teraz zrobimy, może wydawać się zagmatwane. Niech nas nie przeraża! Wszystko da się zrobić! W dodatku zrobimy to dwiema konstrukcjami.

Jak dokończyć zadanie?

Gdy już umiemy przesuwać nasze sześciany w jednej, dwóch i trzech płaszczyznach, musimy w taki sposób narysować wszystkie 9 brył. Metoda taka uczy nie tylko krechy, ale przede wszystkim czystości i przejrzystości pracy. Wszystko wyjdzie nam równo i nie będziemy bezmyślnie kreślić linie w każdą stronę.

Nie sądzimy, że wszystko wyjdzie nam za pierwszym razem. Jednak w końcu się uda, a my będziemy z siebie dumni!