Domek w górach – czas, start!
Wielu z nas choć przez chwilę marzyło o domku w górach. O jak pięknie by było mieszkać na uboczu! Cisza, spokój, drewniany domek z kominkiem. Sielanka! Wielu naszych przyszłych klientów też marzy o takim swoim miejscu na ziemi. Poćwiczymy więc rysowanie domku w górach!
Co musimy wiedzieć przed rozpoczęciem projektowania?
Gdy szykujemy się do tworzenia projektu domku w górach, musimy znać podstawy projektowania. Co takiego warto sobie przypomnieć przed rozpoczęciem działania?
- perspektywę;
- kompozycję;
- walor;
- rysowanie gór
- rysowanie drzew
- rysowanie szkła
Od czego zacząć rysowanie?
Najważniejszy w tym projekcie jest pomysł. To od niego zależy reszta naszego projektu.
Pamiętajmy, że powinniśmy zawsze przygotować kilka projektów. Zacznijmy od różnych ścieżek idei i formy dopasowanej do tematu.
Po to właśnie potrzebna będzie nam mapa myśli. Stosowana jest najczęściej podczas projektowania graficznego. Gdy nie mamy weny twórczej, czy musimy dopasować nasz projekt do wymagań naszego klienta, potrzebujemy mapy myśli.
Jak stworzyć mapę myśli, już pokazywaliśmy w innym naszym wpisie.
W skrócie, by stworzyć idealny pomysł, wypiszmy wszystkie przymiotniki, które przychodzą nam do głowy, które określają projektowany przez nas przedmiot. Następnie musimy zrobić analizę – szkicową.
No ok, ale co to ta analiza?
Do analizy tematu można podejść na dwa sposoby. Zrobimy więc dwa podejścia. Po pierwsze możemy rozpisać analizę, wnioski i budowanie formy. Inny sposób to rysowanie randomowych linii. Tak, jakbyśmy bazgrali. Starajmy się z tych kształtów wyciągnąć coś ciekawego. Dopasować i zbudować swój projekt.
Pamiętajmy o tym, by robić kilka szkiców. Coś na kształt pięciominutowych projektów. Po co? Po to, tylko by sprawdzić, czy nasz pierwszy pomysł na pewno jest tym najlepszym. Może okazać się, że nie zawsze pierwszy pomysł okazuje się najbardziej trafny.
Gdy już będziemy mieli pomysł, bryłę jaką chcemy narysować i przestrzeń, czas poukładać to wszystko w jedną całość czyli…
Kompozycja – harmonia projektu
Znów czas narysować kilka propozycji thumbnails. Idea powinna być w kilku propozycjach taka, jak w projekcie. Wyciśnijmy z tego wszystko to, co się da najlepszego. Dopracujmy wszystko w fazie szkicowania, byśmy mogli przekazać wszystko to, co chcemy, na finalnym rysunku na dużym formacie.
Warto tu przypomnieć sobie trójpodział. Gwarantuje on poprawną kompozycję. Nie jest nudny, a wprowadza w projekcie ład.
Duży format
Duży format rysunku tworzymy, gdy wybraliśmy już najlepsze kompozycję i perspektywę naszego projektu. Wybraliśmy? Więc marsz po dużą kartkę!
Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie rysownicy i kartki pod ręką. Nie będziemy w ten sposób niszczyć pracy brudnymi dłońmi.
Na początek weźmy ołówek B lub B2. Delikatnie wykreślimy nim linie horyzontu i perspektywistyczne. Dzięki nim łatwiej będzie nam nakreślić dom. Pamiętajmy o świętej zasadzie rysowania: Od ogółu do szczegółu. Od dużej bryły, do małej W dużej bryle wpisuje się nasz projekt.
Dopiero, gdy już jesteśmy pewni, że nasze linie są dobrze wykreślone, możemy je podkreślić w miejscach, gdzie znajdować się będzie nasz walor i cień.
Od ogółu do szczegółu
Najpierw plany
Gdy już mamy plan projektu w głowie, możemy zacząć szkicować. Po tym czas na walor. Podbicie tła sprawi, że nasza bryła budynku wybije się na pierwszy plan. Musimy zrobić to tak, by kontrast skupiał się właśnie na nim. W ten sposób wyczyścimy pracę i nadamy plan na resztę etapów pracy. Tak stworzona iluzja głębi rysunku doda projektowi profesjonalizmu.
Teraz czas pokazać skalę. Najlepiej zrobić to, rysując gdzieś postać człowieka. Taką minimalistyczną. Po to tylko, by odbiorca mógł sobie wyobrazić wielkość budynku.
Po narysowaniu postaci możemy powoli zacząć dodawać detale, linie i zarysy. W następnych krokach będziemy naszą pracę jedynie upiększać.
Czas na detal
To nasz finał rysowania domku w górach. Ten moment, który kocha każdy projektujący. Jednak bądźmy ostrożni! Nadal w głowie powinno nam szumieć “od ogółu do szczegółu, od ogółu do…”. Sprawdźmy wcześniej, czy wszystko jest ok. Kompozycja? Pomysł? Plan? Walor? Wszystko do siebie pasuje? Więc weźmy się za detal.
Możemy dopracować fakturę drewna, szyb, dachówek i zająć się drzewkami i górami w tle.
Analiza rysunku
Ponieważ nasz rysunek jest już gotowy, zanalizujmy go sobie. Czy dobrze zrealizowaliśmy narzucony nam temat? Budynek nawiązuje do przestrzeni. Dobrze, by bryła nie była sztuczna. Analizując naszą pracę, zwróćmy uwagę na to, czy wszystko wizualnie do siebie pasuje. Jeżeli nie, nie warto go kończyć. Jeżeli tak, to nie zawsze musimy przykładać się bardzo do detali. Czasem pozostawienie niedokończonego rysunku dodaje mu surowości i tym samym charakteru.
Domek w górach to jedno z tych ćwiczeń, które pozwalają nam nie tylko ćwiczyć bryły, ale i przestrzeń wokół nich. Czasem warto pokusić się o rysowanie takich rzeczy. Doda nam to pewności siebie i pozwoli powtórzyć podstawy.