You are currently viewing Najlepsi polscy architekci

Najlepsi polscy architekci

Architektura otacza nas zewsząd, na każdej uliczce spotykamy mnóstwo bardziej lub mniej interesujących budynków. Obok niektórych przechodzimy obojętnie, a niektóre przyciągają wzrok i wprawiają w zachwyt. Dzisiaj będzie o tym, kim byli i są najlepsi polscy architekci. Sięgniemy trochę do przeszłości, ale opowiemy też o współczesnych mistrzach.

Najlepsi polscy architekci z przeszłości

Jan Koszyc – Witkiewicz (1881-1958)

Żył w latach 1881 – 1958. Był krewnym Witkacego i miał w sobie żyłkę artysty. Jako architekt skupiał się nie tylko na funkcjonalnym, technicznym wymiarze projektu, ale także na stronie estetycznej. Tak jak Witkacy kochał góry. W jego projektach można było wyczuć to zamiłowanie do gór. Przede wszystkim jednak był przedstawicielem stylu art deco i to jemu poświęcał najwięcej uwagi.

Jerzy Sołtan (1913-2005)

Był wieloletnim wykładowcą na ASP w Warszawie. Do pracy przy swoich projektach architektonicznych zapraszał twórców różnych dziedzin. Uważał, że dopiero zebranie pomysłów różnych osób może dać nową estetyczną jakość. Niestety władze komunistyczne nie lubiły ponadprzeciętnych pomysłów, dlatego wiele projektów Sołtana musiało zostać zmienionych. Mimo ograniczeń, da się dostrzec w jego pracach nieszablonowe podejście. Z tego powodu Jerzy Sołtan zasługuje, żeby być na liście najlepszych polskich architektów.

Maciej Nowicki (1910-1951)

W swoim krótkim życiu przerwanym nagłą śmiercią w katastrofie lotniczej zdążył zabłysnąć na arenie międzynarodowej. Podczas odbudowy Warszawy zaproponował budowę budynku Parlamentu w postaci rotundy nakrytej zawieszonym na linach dachem. Wówczas jego śmiała koncepcja została odrzucona.

Miał jednak okazję wykorzystać podobny pomysł przy budowie hali Dorton Areny (Paraboleum) w Północnej Karolinie. To dało mu międzynarodowy rozgłos. Rozpoczął również projekt budowy stolicy Indii. Niestety przedwczesna śmierć przerwała błyskotliwą karierę Macieja Nowickiego. Jego odważne projekty zasługują jednak, by wpisać go na listę Najlepsi polscy architekci.

Najlepsi współcześni architekci

Pracownia BiM Architekci

Andrzej Bulanda (ur.1955) i Włodzimierz Mucha (ur.1956) poznali się na studiach. Początkowo pracowali samodzielnie. Kiedy każdy z nich był już doświadczonym projektantem, spotkali się ponownie po latach i od tamtej pory ze sobą współpracują.

Zdecydowanie zasłużyli na tytuł najlepsi współcześni architekci. Każdy z ich projektów jest inny i wyjątkowy. Budynki, mimo, że bardzo kreatywne, to jednocześnie oszczędne w formie i estetyczne.

Marek Budzyński (ur.1939)

Jest autorem projektu Ursynowa. Miał nowatorską koncepcję jak na tamte czasy. Uważał, że osiedla nie powinny być wyłącznie blokowiskami, a raczej mikrospołecznościami, jakby małymi miasteczkami, które mają architekturę spełniającą ich potrzeby. Zaprojektował m.in Kościół Wniebowstąpienia na Ursynowie, Operę i Filharmonię Podlaską, Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie oraz Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Mieszkańcy Warszawy zawdzięczają mu wiele i z pewnością jest to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów w Polsce

Pracownia Kuryłowicz&Associates

Autorska pracownia założona przez Stefana Kuryłowicza (1949 – 2011). Zarządzał nią aż do tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej. Pracownia ma na swoim koncie liczne odważne projekty budynków użyteczności publicznej.

Stefan Kuryłowicz był wykładowcą na Architekturze na Politechnice Warszawskiej. Był również zauważany na arenie międzynarodowej. Został wybrany do Komitetu Doradczego ds.przebudowy siedziby ONZ.

Studio ADS Piotr Barełkowski (1961-2018)

Jeden z najbardziej docenionych za granicą polskich architektów. Pierwszy sukces odniósł zaraz po rozpoczęciu działalności na niemieckiej uczelni. Jego projekt rozbudowy teatru znalazł się w czołowej piątce w Europie. Jeszcze przed trzydziestką, założył, wraz z Przemysławem Borkowiczem, prestiżowe studio ADS.

Projekty Barełkowskiego łączą nowoczesne rozwiązania architektoniczne z poszanowaniem tradycji i kultury z przeszłości.

Po śmierci Barełkowskiego pracownię przejął Borkowicz.

Pracownia KWK Robert Konieczny

Pracownia KWK została zaliczona do 44 najlepszych młodych biur architektonicznych na świecie. Konieczny ma własny styl, który widać w każdym jego projekcie.

W 2006 roku jego projekt Dom Aatrialny został okrzyknięty najlepszym domem świata w konkursie International Architecture Awards. Drugi tytuł najlepszego domu świata, przyznany przez Wallpaper, otrzymał projekt Arka Koniecznego. To projekt domu, który architekt zaprojektował dla siebie.

Dom Aatrialny

Pracownia Roberta Koniecznego z pewnością jest miejscem, które wyznacza standardy dla architektury przyszłości w Polsce i na świecie.

Pracownia WWAA

Pracownię tworzą:Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa i Boris Kudlićka. Już w pierwszym roku działalności studia architektonicznego zaprojektowali Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju.

Młody zespół ma bardzo szeroki wachlarz umiejętności. Projektują nie tylko budynki użyteczności publicznej, przestrzenie publiczne, ale także scenografie teatralne i miejskie instalacje.

Podsumowując

Była to subiektywna lista Najlepsi polscy architekci. Ta lista wciąż się będzie rozwijać. Wciąż będą do niej dołączać kolejni mistrzowie architektury. Każdy może wspiąć się na szczyt dzięki swojej pracy i pasji.

A czy wiesz, od czego zaczynali wszyscy wymienieni w artykule? Zaczynali od… NAUKI RYSUNKU!

A jak tobie idzie nauka rysunku? Czy jest systematyczna, czy się trochę zapomniało?

To co? Ołówek do ręki i start! 🙂