You are currently viewing Małe jest piękne, ale czy praktyczne?

Małe jest piękne, ale czy praktyczne?

W świecie, który dąży do tego, by wszystko było naj: największe, najdłuższe, najciekawsze, najpiękniejsze… istnieją projekty, których ideą jest być najmniejszym. Czas na minimalizm. Przedstawiamy najmniejsze budynki na świecie. Czy mają one szansę przebicia w dzisiejszym świecie?

Najwęższy dom na świecie

Dom Etgara Kereta znajduje się na warszawskiej Woli. Zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego budynek niczym nie odstaje od innych domów pod względem funkcjonalności. Znajdziemy tam miniaturową lodówkę, miejsce do spania i łazienkę. Jaką szerokość posiada najwęższy dom na świecie? W najszerszym punkcie ma 122 cm. Jeżeli mamy ochotę, możemy sprawdzić, jak wygląda dom wewnątrz. Wszystko to za sprawą Warsaw 3D.

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii

W Walii znajdziemy niecodzienną atrakcję turystyczną. W Conwy znajduje się dom mieszkalny, który uznawany jest za najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii. Budynek jest dowodem na to, że można wygodnie mieszkać w domu o wymiarach 3,05m x 1,8m. Ciekawostką może być to, że ostatni mieszkaniec tej miniaturowej konstrukcji miał 191 cm wzrostu. Dom zamieszkany był do 1900 roku.

Ostatni mieszkaniec, z racji swojego wzrostu, nie mógł wewnątrz swobodnie stanąć. Również zwiedzający nie mogą wejść do środka. Jednak mogą zajrzeć do środka, wchodząc na specjalną drabinę. Po wspięciu się na nią zobaczą kominek i szafkę kuchenną znajdujące się na parterze oraz łóżko, piecyk, szafkę nocną i kran na malutkim piętrze.

Miter Box

W Portland, w Oregonie znajduje się firma Shelter Wise. Zaprojektowała ona prosty dom o modernistycznym designie. Jego projektanci zrobili wszystko, by zużywał on jak najmniejszą ilość energii.

Dom ma całe 11m2 i wyposażono go w hak i kółka. Dzięki temu dom ten można z łatwością transportować. Wykonano go z odzyskanego drewna, korka kauczukowego i mieszanki metali. Wewnątrz znajdziemy maleńką łazienkę i kuchnię oraz jadalnię, którą można zastąpić podwójnym łóżkiem. Jest też antresola z sypialnią. Podoba nam się nie tylko minimalistyczny wygląd, ale także energooszczędne rozwiązania.

Autobus do zamieszkania

Gdy dowiedzieliśmy się o autobusie, w którym można zamieszkać, przed oczami stanęły nam kampery z amerykańskich filmów. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że mieszkanie to stworzono w autobusie szkolnym!

O tym, jak się mieszka w autobusie opowiada Hank Butitta. Wszystkie szczegóły możemy przeczytać na jego blogu. Jest on studentem architektury na uniwersytecie w Minnesocie. Jego mieszkanie ma 68m2, jednak większość tego miejsca zajmują meble. Mieszkanie wypełnione jest blatami kuchennymi i kanapami, które jednym ruchem można zmienić w łóżka. Znajdziemy tam również łazienkę, która umieszczona jest z tyłu pojazdu. Gdzie nie spojrzymy, widzimy mnóstwo schowków. Jest to bardzo praktyczne w tak małym mieszkaniu. To, co wyróżnia to mieszkanie to ilość okien. Wpuszczają one do mieszkania dużo światła, a ich obecność sprawia, że dom wydaje się dużo większy.

Oude Hoogstraat 22

Ulica Oude Hoogstraat znajduje się w Amsterdamie. Pod numerem 22 znajdziemy tam dom, który ma 2 metry szerokości i 5 metrów głębokości. Pierwsze informacje na temat domu pochodzą z roku 1738. W 1742 roku dom wynajmowano za 150 guldenów rocznie tamtejszemu zegarmistrzowi. Dziś najmniejszy dom w Amsterdamie ma dwa piętra i poddasze. Jednak na początku składał się jedynie z parteru. Zmieniło się to dopiero w latach 1768-1787.

Małe jest piękne. Udowadniają to najmniejsze domy świata. Mimo swych niewielkich wymiarów śmiało konkurują z wielometrażowymi budynkami. Niczego im nie brakuje z funkcjonalności. Co więcej, coraz częściej ludzie decydują się na małe metraże. Są one piękne i łatwe w utrzymaniu. Jeżeli więc znacie jeszcze jakieś budynki, które możemy dodać do tej listy, dajcie znać w komentarzu!