Przed nami kolejna lekcja rysunku. Tym razem o tym, jak narysować wnętrze. Konkretnie jest to wnętrze restauracji. Od czego zacząć, jakie kolejne kroki nas czekają, jeśli tworzymy projekt wnętrza restauracji?
Rysujemy wnętrza
Rysowanie wnętrz nieco różni się od naszych poprzednich projektów. Jednak idąc na architekturę czy inne kierunki na ASP, na przykład architekturę wnętrz, po prostu musimy umieć rysować różne wnętrza. Będziemy tworzyć projekty pokoi, biur, restauracji i innych pomieszczeń. Musimy więc dowiedzieć się kilku rzeczy o perspektywie, która wykorzystywana jest w tego typu rysunkach. Jest ona troszkę inna od tej przez nas poznanej. Jest też trochę cięższa w technice.
Nauczymy się dziś więc rysować taką przestrzeń, która tworzy wrażenie dogranej, pełnej. Musimy przemyśleć punkty zbiegu i wszystkie elementy tej przestrzeni.
Zadanie – wnętrze restauracji
Naszym zadaniem będzie zaprojektowanie wnętrza restauracji. Jej styl wybieramy sobie sami. Narysujmy kompozycję z widoku osoby, która właśnie wchodzi do pomieszczenia lub osoby, która stoi/siedzi wewnątrz. Wymóg jest taki, by rysunek miał wkomponowany w kadr kilka dodatkowych postaci.
By wykonać to zadanie, musimy przypomnieć sobie kilka poprzednich lekcji. Są nimi:
- perspektywa dwuzbiegowa
- walor
- zasady kompozycji
- studium uproszczonych postaci
- studium mebli.
Przygotowania
Obejrzyjmy sobie przykłady. Są nimi zdjęcia różnych restauracji. Mogą to być zdjęcia z pinterestu albo instagrama. Zbierzmy naszą “bibliotekę pomysłów”. Sprawdźmy na naszych zdjęciach, gdzie wpada linia horyzontu i w jakim miejscu znajdują się punkty zbiegu.
Musimy zastanowić się nad światłami wewnątrz restauracji. Czy w naszym projekcie wpada ono jedynie z zewnątrz? Może jest sztuczne?
Wymyślmy, jaką chcemy stworzyć przestrzeń. Czy będzie ona kameralna? Może duża i otwarta? Możemy zaprojektować bogate wnętrze lub skandynawskie – proste. Przygotujmy sobie szybkie szkice – thumbnailsy samych ścian i poziomów restauracji. Wybierzmy kompozycję najlepszą do naszego zamysłu.
Uwaga! Projekt wnętrza!
Mimo że jest to projekt wnętrza, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: od Ogółu do szczegółu. Nie zaczynajmy rysowania od mebli. Potrzebujemy najpierw ścian. Niczym budowniczy, najpierw stworzymy plan, fundamenty, by następnie zacząć rysować meble.
Jeżeli ustawiamy w restauracji stoliki, pamiętajmy o przestrzeni między nimi. Musimy zmieścić tam jeszcze krzesła i miejsce do swobodnego poruszania się.
Chcąc wstawić taflę szkła, pamiętajmy o ograniczeniach technologicznych. Niestety jeszcze nie potrafimy stworzyć tafli szkła na cały bok budynku. Musimy w projekcie uwzględnić zespolenia mniejszych tafli.
Głowy osób, które stoją w restauracji, powinny znajdować się na linii horyzontu. Jeżeli nie jesteś pewien, o co nam chodzi, sprawdź to w lekcji dotyczącej perspektywy.
Rusujmy!
Wnętrze restauracji – krok 1
Musimy stworzyć szkice kompozycyjne. Skupmy się jedynie na perspektywie i przestrzeni. Nie bawmy się w żadne meble i dodatki. Nawet ludzie w tej chwili nie są nam potrzebni do szczęścia. Jedynie budynek, w którym znajdować się będzie nasza restauracja. Pamiętajmy, by szkiców było kilka. Nawet 10! Więcej! Albo przynajmniej 3.
Wnętrze restauracji – krok 2
Wstępnie określiliśmy kompozycję. Przełóżmy ją więc na format B2. Używamy głównie ołówek 2B. Szkicujemy linię horyzontu i punkty zbiegu. Pamiętajmy, że jeden z nich powinien znaleźć się na kartce, a drugi poza nią.
Jak rozrysować punkt zbiegu za kartką? Jest na to sposób!
Traktujmy linię horyzontu jak oś zero. Ustalmy podziałkę na obu krawędziach kadru. W proporcjach, jakie chcemy. Pamiętajmy tylko, że im większe będą, tym bliżej wyjdzie nam punkt zbiegu. W przypadku proporcji 1:1 linia ta wyjdzie nam równolegle do horyzontu i nie będziemy mieli punktu zbiegu.
Rysujemy teraz belki, ściany i strop. Wszystko powinno być lekkie, proste i rysowane szkicowo. Szkicujemy meble i wejścia do restauracji. Teraz czas na dopełnienie kompozycji ludźmi. Wszystko oczywiście wstępnie. Bez waloru.
Wnętrze restauracji – krok 3
Nakładamy teraz walor. Ma on za zadanie pokazać plany i światło wstępne. Nadal robimy to, używając ołówka 2B. Dlaczego wstępnie? Bo jeszcze możemy zmienić parę rzeczy.
Wnętrze restauracji – krok 4
Zmiana światła – możemy w trakcie rysowania stwierdzić, że światło, które wpada przez okna, będzie bardzo klimatyczne. Wszystko musimy więc pocieniować. Jeżeli pierwszy plan będzie całkowicie w cieniu, stworzymy niepowtarzalny nastrój.
Pamiętajmy o tym, by cieniować warstwami. Po to, by nie zgubić linii i klimatu całego rysunku.
Ostatnim krokiem w rysowaniu naszej restauracji są detale i poprawki walorowe. Warto się do nich przyłożyć, by całość wyglądała na dopiętą.
Wnętrze restauracji – krok 5
Jeżeli już mamy nasz rysunek wnętrza restauracji, możemy dać pracę komuś do oceny. Jeżeli nie masz pod ręką osoby, która zna się na rysunku lepiej od nas, można wysłać pracę na naszego maila. Z chęcią ją sprawdzimy i prześlemi Ci feedback.