You are currently viewing Jaką sztalugę kupić?

Jaką sztalugę kupić?

Jako początkujący gracz możesz czuć się zagubiony. Jeśli nie wiesz, jaką sztalugę kupić, to ten wpis jest dla ciebie. Dowiesz się, na co zwracać uwagę, co warto kupować, a z czym lepiej dać sobie spokój.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sztalugi?

Przede wszystkim nie kieruj się designem. To, co wygląda ładnie, często jest niepraktyczne. Tak jest na przykład w przypadku sztalug na 3 nogach. Wyglądają super designersko, ale są strasznie lekkie i chwiejne.

Przed zakupem sprawdź:

  • grubość desek – im grubsze tym lepiej,

  • rodzaj drewna, z którego jest sztaluga – najgorsze jest miękkie drzewo sosnowe. Jeśli chcesz, żeby sztaluga służyła ci latami, wybierz drewno bukowe.

  • wysokość półki

  • ogólna wysokość całej sztalugi – naprawdę im wyższa sztaluga tym lepiej. Najlepiej kupuj stacjonarnie, żebyś mógł stanąć przed sztalugą im ją przymierzyć.

  • jakie są opcje blokowania sztalugi (te motylki do zakręcania) – nie powinny się blokować. Poza tym powinien być ergonomiczny uchwyt, a nie sama wystająca śruba.

  • wielkość skrzyni i półki

  • grubość podpór podtrzymujących sztalugę

  • zawiasy, łączniki metalowe, ważne przy rozkładaniu sztalug – sprawdź, czy są solidne, żeby nie wypadły przy rozkładaniu.

Za ile kupić sztalugę?

Solidna sztaluga potrafi kosztować miliony monet. Warto jednak zainwestować raz a dobrze, a nie wymienić sztalugę co kilka miesięcy.

Jakie minusy ma solidna sztaluga?

Oczywiście cena. Przy szalejącej inflacji cena może być zaporowa dla wielu osób. Żeby obniżyć koszty, można kupić od małego producenta na Allegro. Na pewno będzie tam dużo taniej niż w sklepie plastycznym.

Innym minusem będzie waga. Solidna sztaluga z drewna bukowego jest cholernie ciężka i trudno ją zapakować do samochodu, szczególnie jeśli masz ich kilka.

Pomimo tych minusów, nadal uważam, że lepiej jest zainwestować w coś solidnego, z czym będzie się dobrze pracowało.

Co jeszcze trzeba dokupić do sztalugi?

Jeżeli chcesz, aby sztaluga malarska przydała Ci się również do rysowania, musisz zaopatrzyć się w deskę kreślarską.

Deska kreślarska (deska do rysunku, rysownica, deska na sztalugę) – twarde podłoże wykonane z płyty np. HDF, które umożliwi Ci komfortową pracę rysunku. Drewniana podpórka ma wiele rozmiarów: 50x70cm, 70×100 cm, w zależności jakie wymiary oferuje sklep. Ceny zaczynają się od 15 zł do 30 zł.

Możesz również dostać coś takiego w sklepach budowlanych za free. Wystarczy poprosić i dociąć u nich na wymiar. Koszt takiej usługi to kilkanaście złotych 😉

Gdzie kupować sztalugę?

Najlepiej pójść do sklepu stacjonarnego “pomacać towar”, sprawdzić i dopytać sprzedawcy, a zamówienie złożyć przez internet. Serio.

Rozpiętość cen sztalug malarskich jest bardzo duża. Na pewno czymś te sztalugi się różnią między sobą, choć jak już wcześniej wspomniałam – zdarza się tak, że sklepy plastyczne mają bardzo wygórowane ceny produktów. Dlatego najlepiej jest po prostu przejść się do najniższego sklepu plastycznego stacjonarnego i zorientować się, ile kosztuje sztaluga malarska, która nas interesuje. Należy też dopytać sprzedawcę z jakiego drzewa jest ona wykonana, czy ma funkcje regulowania wysokości, itp.

Następnie poszukaj w Internecie podobnych produktów i porównaj ceny. Z własnego doświadczenia wiem, że ceny w sklepie internetowej są o wiele niższe, niż w sklepach stacjonarnych.

Uważam, że dobrą opcją jest po prostu zakup sztalugi malarskiej on-line. Zaoszczędzisz pieniądze i czas na szukanie odpowiedniej sztalugi. 🙂