Dzisiaj będzie wpis głównie dla studentów Architektury. Wielu z nich zastanawia się, jak zrobić dobrą makietę. Podajemy więc wskazówki, dzięki którym twoja makieta nie tylko napełni cię dumą, ale także zasłuży na wysoką ocenę.
Jaka ma być makieta na ASP? Czyli diabeł tkwi w szczegółach.
Zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że niektóre makiety przyciągają wzrok i zachwycają swoją realnością, podczas gdy obok innych przechodzi się obojętnie? Czy trzeba bawić się i inwestować w druk 3D, żeby osiągnąć realistyczny efekt? Oczywiście, że nie! Wystarczy karton, nożyk introligatorski, klej i znajomość kilku podstawowych zasad.
Dobre narzędzia
Dobre, nie znaczy od razu drogie. Nie musisz obciążać swojego studenckiego budżetu i wydawać milionów monet. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie materiałów?
Nożyk introligatorski
Przy wyborze nożyka do makiet, zwróć uwagę na jego ostrość. Jeśli wybierasz się na zakupy, weź ze sobą kawałek tektury i po prostu go przetestuj. Jeśli po przecięciu, tektura jest poszarpana z boku, to znaczy że nożyk nie spełni swojej funkcji.
Przecięty bok tektury powinien być równy i gładki.
Klej
Można szukać profesjonalnego kleju do makiet producenta Heki. Kosztuje ok. 35 zł. Jego zaletą jest z pewnością trwałość produktu. Nie wysycha w tubce i można go używać dłużej. Na forach studentów Architektury wciąż jednak króluje nieśmiertelny Magic. Jego cena mieści się w granicach 10 zł i jest klejem uniwersalnym – złapie naprawdę wszystko. Przyda się więc nie tylko do makiet. Jego minusem jest jednak trwałość. 2 – 3 tygodnie po otwarciu wysycha i jest do wyrzucenia.
Z czego zrobić szyby w makietach?
Kiedy robisz okno w makiecie, teoretycznie możesz zostawić pusty otwór. Jednak, przyznajmy szczerze – to wygląda wtedy jak makieta grobowca i uroku z pewnością nie dodaje.
Lepiej wybrać się do sklepu dla plastyków i kupić kawałki pleksi. Sprzedawane są w formatach, odpowiadających formatom papieru. Żeby szyby wyglądały realistycznie, narysuj nożykiem na nich wzór szyb. Rób to delikatnie, tak aby się nie złamały.
Z czego zrobić elementy drewniane w makiecie?
W sklepach modelarskich możesz kupić drewno balsowe (tzw.balsa). Jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów modelarskich. Wytwarzane jest z rosnącej w tropikalnych lasach ogorzałki wełnistej – jest jednym z najlżejszych na świecie. W zależności od miejsca (w przekroju pnia ogorzałki) wycięcia, drewno wykazuje różną twardość.
Do głównych zalet balsy jako materiału należą:
- mała gęstość;
- duża miękkość (ok. 40-180 kg/m3), równocześnie będąc mocnym i sprężystym drewnem;
- jasny kolor drewna;
- obróbka nie sprawia najmniejszych problemów;
- jest bardzo lekka – lżejsza od korka.
Techniczne rady, jak zrobić dobrą makietę na ASP:
Jak ciąć tekturę do makiet?
Przy cięciu tektury ważny jest kąt nachylenia nożyka. Staraj się ciąć pod jak najmniejszym kątem. Wówczas tektura ucina się gładko i estetycznie.
Jeśli chcesz połączyć dwie ścianki z tektury, to lepiej nie rozcinaj jednej części na dwie. Lepiej nadciąć delikatnie kawałek tektury i go estetycznie zgiąć. Wówczas ścianki lepiej się trzymają, a ty nie musisz używać kleju.
Jak wyginać tekturę do makiet?
Podobnie postępuj przy konstrukcjach w amorficznych kształtach. Zamiast budować nieregularne bryły z pojedynczych pociętych kawałków tektury, zegnij jeden kawałek w kilku miejscach. Dzięki temu konstrukcja będzie bardziej trwała, a przy tym będzie wyglądać estetyczniej.
Jak ciąć pleksi na szyby do makiety?
Pleksi jest materiałem, którego lepiej nie rozcinać w całości. Przy próbie całkowitego nacięcia, może się nieregularnie rozbić i pokruszyć. Pamiętaj więc, żeby tylko delikatnie ją naciąć i złamać. Wówczas złamie się regularnie i estetycznie.
Jak sprawić, by makieta była atrakcyjna wizualnie?
Nie ma oczywiście gotowego zestawu konkretnych cech, dzięki którym makieta zostanie wysoko oceniona. Liczy się tu przede wszystkim twoja wyobraźnia i osobisty styl, który wypracujesz podczas studiowania architektury.
Jest jednak kilka wskazówek, dzięki którym makieta zyskuje na atrakcyjności i przyciąga wzrok.
Zieleń i naturalne akcenty
W naszych czasach domów z betonu liczą się akcenty bliskie naturze. Zadbaj więc o to, by twoje makietowe budynki były otoczone drzewami i trawą. Do tworzenia tego typu dodatków świetnie sprawdza się naturalny mech. Jest trwały i nie więdnie, a jednak jest żywą rośliną i wywołuje lepsze odczucia niż jego plastikowe zamienniki.
Z mchu możesz robić trawnik lub koronę drzew.
Super rozwiązaniem jest także umieszczenie instalacji z zielenią na ścianie projektowanego budynku. Niby architektura już to zna, ktoś już to kiedyś zrobił, ale to nadal działa. Wciąż można zobaczyć ludzi, którzy zatrzymują się pod takimi budynkami i robią im zdjęcia.
Oprócz mchu, możesz również użyć kory. Jest równie wytrzymała i “ociepla wizualnie” projekt.
Ciekawym rozwiązaniem jest też dodanie figurek lub samochodzików, które “ożywiają” makietę i pozwalają się wczuć w klimat projektu.
Przeszklone budynki
Jak to było już wspominane wcześniej, okna można stworzyć z pleksi. Pamiętajmy jednak, by nie żałować przestrzeni na okna. Projekt z dużą ilością szyb również wywołuje lepsze uczucia. Duże okna kojarzą się z odwagą, otwarciem na świat i radością.
A ty jakie masz patenty na zrobienie dobrej makiety? Podziel się nimi w komentarzu i zainspiruj innych!