Jeśli interesuje cię, jak wygląda studiowanie Rzeźby na ASP Gdańsk, to zapraszam do wpisu. Dowiesz się z niego, jakie są tam realizowane przedmioty i czego możesz się po nich spodziewać.
Przedmioty na Rzeźbie na ASP Gdańsk
Poniżej spis różnych przedmiotów, które pojawiają się w toku studiowania Rzeźby na ASP w Gdańsku:
-
Anatomia
-
Podstawy rysunku
-
Rysunek studyjny i rekreacyjny
-
Rysunek eksperymentalny
-
Podstawy projektowania plastycznego
-
Technologia projektowania i organizacji przestrzeni
-
Technologia metalu
-
Teoria i filozofia sztuki
-
Historia sztuki
-
Pracownie rzeźby
-
Techniki rzeźbiarskie, np.kamień, tworzywa sztuczne
-
Fotografia
-
Elementy geometrii wykreślnej i perspektywy
-
język angielski
Forma zajęć
Dla wielu młodych studentów jest szokiem, że można mieć tak wiele zajęć praktycznych i warsztatowych.Są prowadzone w sposób projektowy i zaliczane również są w taki sposób. Żeby zdać, musisz wykonać projekt i oddać go w terminie.
I tak na przykład na zajęciach z rysunku wciąż coś rysujesz, podobnie na zajęciach z projektowania różnego typu lub na geometrii wykreślnej. Na technologiach metalu, Podstawach rzeźby czy Technikach rzeźbiarskich wciąż z umorusanymi rękami coś rzeźbisz i oddajesz w terminie. Dla odmiany na Fotografii pstrykasz fotki jedna za drugą.
Pierwszoroczniakom ciężko jest na początku się odnaleźć. Często mają za sobą kilkanaście lat szkoły w przestarzałym systemie pruskim. Tam było przyswajanie odgórnie narzuconych odpowiedzi, schematów myślenia i dopasowywania się do klucza odpowiedzi. Aż tu nagle zaczynają studiowanie Rzeźby na ASP w Gdańsku i okazuje się, że nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Nagle są rzuceni na głęboką wodę. Muszą samodzielnie myśleć i interpretować. Dla wielu może to być szok. Na ASP chodzi często nie tyle o efekt końcowy pracy, co o sam proces i naukę, którą dzięki niemu zyskujesz.
Jak wyglądają pierwsze lata, a jak kolejne?
Przez pierwsze dwa lata twoje projekty będą trochę odtwórcze. Wykładowcy będą cię prosili o wykonanie prostych rzeźb przedstawiających po prostu ludzi, przedmioty lub zwierzęta. Chodzi o to, żebyś się w ogóle obył z materiałem rzeźbiarskim. Ważne jest również, żebyś stosował poprawność techniczną, dbał o proporcje i tak dalej.
Dopiero w kolejnych latach, będziesz miał za zadanie przedstawić jakąś metaforę, czy ideę. Dopiero wtedy będziesz szlifował swoją kreatywność i pomysły.
Jakie są specjalizacje na Rzeźbie na ASP?
Wraz z decyzją o pracowni dyplomowej wybiera się też specjalizację. Podobnie jak rysunek, będzie ona stanowiła aneks podczas dyplomu.
Na Gdańskiej ASP specjalizacje to:
Architektura, czyli projektowanie w przestrzeni publicznej. Obejmuje to realizacje takie jaki pomniki, fontanny, place zabaw, rozwiązania będące propozycjami zagospodarowania, rewitalizacji przestrzeni miejskich.
Ceramika, czyli know how szkliwienia, wypalania, sklejania, lepienia. Wszystkiego tego, co potocznie nazwiesz np. dzbankiem, a po wgłębieniu się w temat zdasz sobie sprawę, że ani nie jest to byle jaki dzbanek ani nie jest to wcale takie łatwe.
Metal. To niekoniecznie realizacje pomnikowe (niemożliwe ze względu na koszt). Ale całe spektrum wiedzy na temat tego, jak wylepiać i wypalać woskowe (i nie tylko)formy.