Jeśli patrzysz na współczesny świat przez pryzmat głębokiej wrażliwości i chcesz opowiedzieć światu o tym, co jest naprawdę ważne – to rozważ Intermedia i Fotografię na ASP w Gdańsku!
Dziś żyjemy w czasach, gdzie każdy ma aparat w telefonie i może obfotografować wszystko: własne biurko, kanapę, to co zjadł wczoraj na śniadanie… ale czy to jest tak naprawdę ważne w życiu? Opatrzyły nam się już teksty i fotografie o niczym.
Intermedia i Fotografia na ASP w Gdańsku to kierunek dla każdego, kto ceni sobie autentyczność i poszukiwanie sensu.
Jakie części ma egzamin wstępny na Intermedia i Fotografię na ASP w Gdańsku?
Egzamin na kierunku Intermedia i Fotografia na ASP w Gdańsku to jeden z najtrudniejszych do rozszyfrowania egzaminów na ASP. Jest to kierunek zahaczający o filozofię. Wobec tego, ciężko rozgryźć, co w danym roku chodzi po głowie egzaminatorom.
Od strony technicznej – egzamin składa się z dwóch części. W pierwszym etapie przystąpisz do wielozadaniowego konkursu, w którym masz się wykazać kreatywnością i dojrzałością artystyczną.
Pierwszy etap egzaminu
Pierwszy etap rozbity jest jeszcze na dwie pomniejsze części. Najpierw jest egzamin z rysunku. Nie spodziewaj się jednak rysunku modela lub martwej natury. Raczej chodzi tu o rysowanie z wyobraźni. Możliwe, że usłyszysz fragment tekstu, hasło lub dostaniesz rekwizyt. Na tej podstawie będziesz rysował coś, co ma wzbudzić silne emocje w odbiorcach lub zainspirować do przemyśleń.
Następnie, w drugiej części, możesz zostać poproszony o wykonanie fotografii lub nakręcenie filmu. Usłyszysz hasło przewodnie i będziesz musiał się do niego odnieść. Być może będziesz miał jakieś odgórne rekwizyty, za pomocą których opowiesz historię.
Chodzi o to, aby operować symbolem i z jego pomocą przedstawić jakiś ważny problem, zainteresować egzaminatorów i wywołać w nich emocje.
Za każde zrealizowane zadanie otrzymasz punkty. Suma punktów decyduje, czy przechodzisz do drugiego etapu.
Drugi etap egzaminu
Końcowy etap rekrutacji na Intermedia i Fotografię na ASP w Gdańsku wydaje się dużo łatwiejszy. Jest to rozmowa kwalifikacyjna z egzaminatorami. Twoim zadaniem jest omówienie projektów wykonanych w poprzednim etapie. Skoro wykonywałeś je samodzielnie, a one spodobały się egzaminatorom, to jesteś już na najlepszej drodze do wymarzonego kierunku. Przypomnij sobie wtedy, jakie były twoje motywacje i co czułeś podczas tworzenia projektów. Opowiedz o tym. Możesz podeprzeć się również innymi pracami z twojego portfolio.
Do egzaminu podejdź holistycznie. Pomyśl, jakie obecnie są najważniejsze społeczne problemy współczesnego świata. Możesz do nich nawiązać. Nawet jeśl egzaminatorzy mają inne poglądy – to nie bój się tego. Pokaż, że jesteś odważnym człowiekiem, który potrafi wyjść poza schematy.
Jakie kierunki łączy Intermedia i Fotografa na ASP w Gdańsku?
Intermedia i Fotografa na ASP w Gdańsku to bardzo interdyscyplinarne studia. Znajdziesz tu odniesienie do filozofii, dziennikarstwa (szczególnie dokumentu), fotografii, rysunku, psychologii, grafiki itd.
Pomyśl, gdybyś miał za pomocą słowa lub obrazu opowiedzieć poruszającą lub kontrowersyjną historię – to jakich narzędzi byś użył? Czujesz, jak wiele możliwości rozwoju daje ten kierunek?
Nad czym trzeba pracować, aby dostać się na Intermedia i Fotografię na ASP w Gdańsku?
Rysunek Odręczny
Mimo, że sam rysunek nie jest efektem końcowym projektów na kierunku Intermedia i Fotografia na ASP w Gdańsku, to powinieneś dużo go ćwiczyć. Zwróć uwagę, że tradycyjny rysunek może być elementem postępowania rekrutacyjnego. Dlaczego jest taki ważny?
Zanim zaczniesz wcielać swój projekt w życie, dobrze jest przelać pierwsze myśli i skojarzenia na papier.
Poza tym, zwróć uwagę, że fotografia również wymaga wiedzy wyniesionej z lekcji rysunku.
Kompozycja
Tu także obowiązują zasady kompozycji. Mimo, że nie będzie to wyidealizowana kompozycja rodem z rysunku martwej natury – to jednak jakaś musi zostać zachowana.
Ma znaczenie, które osoby lub przedmioty znajdują się na pierwszym planie, a które na kolejnym. Ułożenie w przestrzeni warunkuje, na co odbiorca zwraca największą, a na co najmniejszą uwagę. Ma to znaczenie. Dzięki temu oglądający odkrywa poszczególne elementy kompozycji. Tym samym odczytuje historię, którą chcieliśmy mu przekazać.
Światło
Światłocień także sam w sobie opowiada historię. Obiekt umieszczony w świetle może mieć różną symbolikę. Podobnie przedmioty / ludzie ukryci w cieniu. Jasność może być interpretowana jako dobro, radość, miłość, nadzieję ale także splendor. Cień może symbolizować złość albo smutek, żal, biedę, niepewność, beznadzieję itd.
Fotografia
Kierunek Intermedia i Fotografia na ASP w Gdańsku ma w sobie znamiona studiów dziennikarskich / reporterskich. Studenci starają się uchwycić fragment rzeczywistości i rozważyć go w szerszym holistycznym kontekście.
Żeby “łapać momenty” , trzeba oczywiście znać się na fotografii. Mistrzowie polskiej fotografii podkreślają, że to sztuka, którą trzeba wytrenować. Nie można zatem przeczytać podręcznika fotografii i uznać, że już się na tym znam. Trzeba raczej wziąć aparat do ręk i robić setki tysięcy zdjęć. Nie trzeba fotografować jakiś wyszukanych osób czy miejsc. Tak naprawdę największe inspiracje są najbliżej nas. Łap zatem swoją lustrzankę i pstrykaj fotki wszystkiemu co się rusza i nie tylko.
Przeglądaj później te zdjęcia, pokazuj je przyjaciołom i pytaj, które ich zdaniem są najbardziej udane. Obserwuj, które ujęcia wywołują emocje u odbiorców. Zastanów się, co takiego jest w tych zdjęciach. Znajdź swój unikalny styl i bądź z niego dumny.
Nie chodzi o to, aby kopiować styl twoich ulubionych mistrzów. Znajdź swoją własną drogę!