You are currently viewing Jak wybrać tablet graficzny do malowania?

Jak wybrać tablet graficzny do malowania?

  • Post category:Malarstwo

Dzisiaj dowiesz się, na co zwracać uwagę i jak wybrać tablet graficzny do malowania. Zaawansowani projektanci będą mieli inne preferencje niż początkujący gracze. Dlatego rozsiądź się wygodnie i wskakuj do wpisu!

Poniżej krótki spis treści:

Co to jest tablet graficzny?

Dla kogo tablet graficzny?

Na co zwracać uwagę przy wyborze tabletu graficznego?

Co to jest tablet graficzny?

Bardziej zaawansowani mogą być oburzeni takim pytaniem. Jednak trzeba być wyrozumiałym. Ktoś, kto dopiero wchodzi na ścieżkę digital paintingu ma może jakieś wyobrażenie tabletu, ale nie wie dokładnie co i jak. Dlatego należy się krótkie wyjaśnienie.

Tablet graficzny to urządzenie, które umożliwia precyzyjne szkicowanie na ekranie tabletu. Dzięki precyzji można na jego ekranie tworzyć obrazy, rysunki, projekty inżynierskie, mapy, grafiki oraz obrabiać zdjęcia i grafikę. Głównym wyróżnikiem jest precyzja, znacznie większa niż można by ją uzyskać tradycyjną myszką.

Rozróżniamy dwa typy tabletów graficznych:

  • klasyczny tablet graficzny – jest podłączany do urządzenia zewnętrznego, który wyświetla efekty twojej pracy. To urządzenie, które składa się z podkładki z powierzchnią roboczą, która odzwierciedla wymiary prawdziwego monitora. Oprócz tego ma dwa przyciski, które odpowiadają przyciskom myszki komputerowej oraz rysik.

  • interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD – tablet graficzny, który jest jednocześnie ekranem dotykowym. Rysowanie na nim jest dużo bardziej intuicyjne i prostsze. Dzięki temu od razu widać efekty pracy, bez konieczniości łączenia się z urządzeniem zewnętrznym.

Dla kogo tablet graficzny?

Spektrum zastosowań tabletów graficznych jest bardzo szerokie. Używają go architekci, inżynierzy, studenci ASP (np na kierunkach artystycznych, takich jak: malarstwo, rzeźba). Korzystają z niego też zawodowi graficy, ilustratorzy oraz koncepciarze. Na końcu należy wymienić też po prostu hobbystów. Jeśli ktoś kocha to co robi analogowo, to pokocha to również na tablecie graficznym.

https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-tablet-graficzny-wybrac/?gclid=CjwKCAjwrfCRBhAXEiwAnkmKmYeIEEqo5geVVYtVRF3g9x5ahzQRSpOaXeCEl8m1ijuas89BMWto5hoCvjQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Na co zwracać uwagę przy wyborze tabletu graficznego?

Po pierwsze musisz sobie zdać sprawę, że inne potrzeby mają osoby zaawansowane i doświadczone, a inne początkujący. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tabletem, to lepiej celuj w jak najtańsze i jak najprostsze modele.

Mimo, że prawdopodobnie masz ochotę poszaleć w temacie, to zaczekaj. Kup coś na próbę, żeby w ogóle oswoić się ze sprzętem. Dopiero kiedy wprawisz się w projektach, zaczniesz zauważać, co jest dla ciebie ważne.

A jakie parametry trzeba później brać pod uwagę?

  • Wielkość obszaru roboczego i proporcje

  • Wielkość ekranu

  • Czułość nacisku.

  • Dokładność rysika i wysokość odczytu

  • Próbkowanie

Wielkość obszaru roboczego i proporcje

Powierzchnia obszaru roboczego powinna jak najdokładniej odzwierciedlać wymiary monitora, z którym połączony jest tablet. Jeśli będą odpowiednio dopasowane, to każdy ruch rysikiem będzie perfekcyjnie odwzorowany na monitorze.

Po pierwsze zwróć uwagę, jakiemu formatowi odpowiada rozmiar ekranu. Możesz kupić tablet, który odpowiada odpowiednio:

A4

A5

A6

Początkujący w temacie powinni wybrać A4, ponieważ w ten sposób zaznajomią się ze sprzętem. W miarę zbierania doświadczenia, można próbować większych formatów. Większe dają możliwość bardziej szczegółowego malowania. Jeśli więc chcesz dopieszczać szczegóły i pracować nad idealnym detalem, to wybierz większy format.

Czułość nacisku.

Tutaj również najważniejsze jest, by początkujący nie szaleli z wysoką czułością. Mimo, że może to być kuszące, to lepiej na starcie wybrać prostszy sprzęt. Jeśli od razu rzucisz się na bardzo czuły tablet, to zrazisz się, bo nie będziesz umiał wyczuć sprzętu. Jeśli natomiast wybierzesz prostszy sprzęt, a później trudniejszy, to harmonijnie nauczysz się jak tworzyć walor itp.

Jak mierzone jest próbkowanie i czułość nacisku?

Próbkowanie to parametr, który oznacza prędkość odczytu rysika. Innymi słowy: jak szybko tablet odczytuje jego ruchy. Im wyższy parametr, tym bardziej precyzyjne odczytywanie ruchów. Współcześnie dobrym standardem dla tabletów grafików jest minimum 200 pps (punktów na sekundę).

Jeśli chodzi o czułość nacisku – to oznacza dokładność odwzorowywania, z jaką siłą nacisku się rysuje. Im większa wartość parametru – tym dokładniejsze odwzorowywanie siły, z jaką naciskasz rysik.

Jaka jest optymalna dokładność rysika i wysokość odczytu?

Jaka dokładność rysika i wysokość odczytu?

Optymalnie tablet graficzny do komputera powinien mieć dokładność rysika wynoszącą maksimum 0,5 mm, a optymalnie 0,25 mm. Im mniejsza wartość, tym większa dokładność. Szczególnie jest to ważne przy różnego rodzaju projektach technicznych. Jeśli będziesz miał tablet z dobrą dokładnością, o wiele łatwiej będzie zagłębiać się w najmniejsze detale.

Wysokość odczytu to parametr mówiący o tym, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał i przeniósł zachowanie na monitor. W większości przypadków optymalnie jest to 9-10mm.

Czy parametry tabletu są najważniejsze?

I tak i nie. Z jednej strony, droższy profesjonalny sprzęt daje dużo więcej możliwości. Prace wykonywane na lepszym tablecie mogą być bardziej szczegółowe i rzeczywiste. Nie oszukujmy się jednak. Sprzęt to tylko 50% sukcesu. Ktoś, kto jest początkujący nie wykorzysta potencjału i jego prace będą przeciętne. Z kolei ktoś doświadczony i pracowity może wykonać hipnotyzujące prace nawet na słabszym sprzęcie.

Tak naprawdę nie skupiaj się więc wyłącznie na poszukiwaniu idealnego sprzętu. Szlifuj umiejętności, ćwicz rysunek. A wtedy przyjdzie pora na wysokie parametry tabletu graficznego i robienie efektu wow.