Dziś dowiemy się więcej o promarkerach. Czym są, jak ich używać? Na co zwrócić uwagę? Na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź poniżej. Weźmy więc promarkery do ręki i nie tylko czytajmy, ale też testujmy od razu poznane informacje.
Nauka przez zabawę
Naukę prawidłowego używania promarkerów możemy zacząć od testowania jego końcówek. Każdy promarker posiada dwie różne końcówki. Jedną wąską i drugą szerszą. Do czego służą?
- wąska – dzięki niej możemy pracować precyzyjniej. Używamy jej do wykończeń pracy i wszystkich detali;
- szeroka – jest ukośnie ścięta i umożliwia pokrywanie kolorem większych powierzchni. Ważne, byśmy zwracali uwagę na to, czy cała końcówka dotyka papieru. W przeciwnym razie linie rysowane szerszym końcem nie będą miały równej szerokości, będą poszarpane i co najgorsze, trudno będzie je poprawić.
W jaki sposób rysować promarkerem?
Jest kilka zasad, dzięki którym praca promarkerem nie będzie dla nas uciążliwa. Warto zauważyć, że już same zatyczki sugerują nam, która końcówka się pod nimi znajduje. Dzięki temu nie musimy się za każdym razem irytować, że to nie ta, o którą nam chodziło.
Kierunek ma znaczenie!
Bardzo ważne jest, w jakim kierunku kładziemy promarkerem plamę koloru. Od tego zależy, czy rysunek będzie wyglądał estetycznie, czy nie. Gdy będziemy pokrywać powierzchnię pionowymi kreskami, które stawiać będziemy równolegle do siebie, uzyskamy bardziej jednolite pole koloru. Tym samym będziemy mieli kontrolę nad efektem, który uzyskamy na końcu. Im bardziej chaotycznie będziemy pokrywać powierzchnię, tym bardziej nierównomierne powierzchnie uzyskamy.
Nie ma tak, że któraś metoda jest lepsza, a któraś gorsza. Jednak warto wiedzieć, jaki efekt uzyskamy. W ten sposób mamy kontrolę nad nim. Czasem będziemy chcieli uzyskać gładkie powierzchnie, a innym razem będzie nam zależało na nierównomiernych, chropowatych. Jeżeli na przykład będziemy nierównomiernie rozprowadzać plamę koloru, z łatwością uzyskamy efekt przedstawiający koronę drzewa. Tak więc chaotyczne kładzenie koloru też może się czasem przydać!
Nie tylko cebula ma warstwy!
Promarkery też można nakładać na pracę warstwami. Dzięki temu mamy nieograniczone wręcz możliwości. Im więcej warstw nałożymy, tym bardziej intensywny kolor promarkera uzyskamy. Gdy to już wiemy, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Ta wiedza pozwoli nam na łatwe cieniowanie obiektów. Jest to zaleta promarkerów. W porównaniu z ogólnodostępnymi markerami nie potrzebujemy tak szerokiej gamy kolorów. Pamiętajmy jednak, że takie nakładanie warstw w nieskończoność może skończyć się dziurą w papierze, gdy ten za bardzo nasiąknie. Ponadto tusz może zacząć nam się w końcu rozlewać. Jeżeli położyliśmy już kilka warstw, jednak chcemy uzyskać jeszcze ciemniejszy efekt, musimy zostawić pracę na jakiś czas, aż przeschnie. Po paru minutach praca będzie znów możliwa. Muszę więc cofnąć to co napisaliśmy wcześniej. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, czas i wytrzymałość papieru.
Jak cieniować promarkerem?
Podczas cieniowania możemy użyć jednego promarkera i nałożyć na jego ściany zróżnicowaną ilość warstw koloru. Uzyskamy w ten sposób bardzo subtelny efekt.
Jeżeli chcemy wykończyć nasz sześcian podbijając ten efekt, warto sięgnąć po całą gamę danego koloru. Na przykład po Ice Gray 1, 2 i 3. Podbijemy ten efekt jeszcze bardziej stosując kolory 1, 3 i 5.
Czy rodzaj papieru ma znaczenie?
Używając promarkerów w swoich pracach, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki papier wybieramy. My lubimy pracować na papierze satynowym. Jego gładka powierzchnia sprawia, że kolory prezentują się na nim dużo lepiej. Możemy też nanieść na niego więcej warstw koloru i nie niszczymy przy tym jego struktury. Używając bowiem zwykłego papieru biurowego, po nałożeniu około 3 warstw koloru, zauważymy odkształcenia.
Czy uda mi się stworzyć gradient?
Na początku pracy z promarkerami warto nauczyć się tworzyć gradienty. Umiejętność ta może nam ułatwić w przyszłości cieniowanie szkiców, przedstawiających bardziej skomplikowane przedmioty.
Tworzenie krawędzi
Trudno będzie nam utrzymać prostą krawędź, jeżeli chcemy użyć samego promarkera. Dlatego też najlepszym przyjacielem promarkera jest cienkopis. Doda on rysunkom wyrazu i ostrości. Przy okazji uda nam się ukryć pod nim ewentualne malutkie błędy. Podczas wykańczania naszych prac możemy stosować węższą końcówkę. Dzięki niej krawędź będzie wyglądała na bardziej precyzyjną.
Co to jest promarker blender?
To taki blender, który blenduje nam projekt… A tak poważnie, to jest to promarker, który upłynnia nam powierzchnie. Blendera musimy nauczyć się stosować, by móc wykorzystać w pełni jego potencjał.
Warto pamiętać!
Zawsze… nie. Czekaj. Nigdy, ale to nigdy nie zostawiajmy promarkerów otwartych, gdy skończymy ich używać. Tym Bardziej, gdy nie wiemy, kiedy następnym razem będziemy ich używać. Zamykajmy je, nawet jeżeli będziemy go używać znów za dwie minuty. Dzięki temu jego końcówka będzie dłużej świeża, a sam mazak nam nie wyschnie.
Teraz gdy już wiemy jak używać promarkerów i na co zwracać uwagę, weźmy je w dłoń i spróbujmy zastosować podane wskazówki. Zobaczmy, jak dobrą zabawą może być cieniowanie, jeżeli wiemy czego się spodziewać po narzędziach pracy.