Jeśli dopiero stawiasz pierwsze nieśmiałe kroki w branży kreatywnej i nie wiesz, jak stać się profesjonalnym artystą, to przeczytaj ten wpis! Znajdziesz tam kilka rad, jak wystartować i utrzymać motywację w dążeniu do celu.
Co może robić profesjonalny artysta?
Ilu ludzi w branży, tyle ścieżek. Dla przykładu: zawód grafika komputerowego niejedno ma imię. Może on wykonywać loga i materiały promocyjne dla firm i wtedy realizować się w marketingu. Może również tak pokierować swoją ścieżką zawodową, że stanie się koncepciarzem i będzie projektował gry lub animacje.
A co jeśli nie wiesz, w którą stronę pójść?
Zastanów się, co robisz w czasie wolnym. Co przyciąga twoją uwagę? Czy pasjonujesz się grami, światem fantasy? A może lubisz przeglądać fajne funpage i rozkminiać, jak zostały stworzone? A może w ogóle nie interesuje cię świat cyfrowy? Wolisz tradycyjne formy rysunku i malarstwa? Może marzy ci się założenie własnej szkoły rysunku?
I teraz zastanawiasz się, w którą stronę zrobić pierwszy krok?
Najlepiej zrób jakikolwiek krok, nawet jeśli czujesz, że to nie jest docelowe zajęcie. Jeśli na przykład chcesz sprzedawać swoje plakaty, a kilka osób prosi cię o stworzenie logo, to nie wybrzydzaj! Zawsze będzie to jakieś doświadczenie. Ćwiczysz w ten sposób rozmowę z klientem, zarządzanie czasem itp.
Co jeszcze robić, żeby stać się profesjonalnym artystą?
Przede wszystkim bądź uparty i wytrwały. W regularnym ćwiczeniu i podnoszeniu swoich umiejętności oraz w pozyskiwaniu klientów. Profesjonalny artystą, to taki, który ma zlecenia i zawodowo zajmuje się sztuką. Żeby mieć zlecenia, musisz po pierwsze mieć portfolio (nikt nie kupi kota w worku). Po drugie musisz być proaktywny i sam zgłaszać się do potencjalnych klientów. I tu musisz mieć żelazne nerwy, bo pierwsze tak usłyszysz po stu dwudziestych nie. Naprawdę wielką sztuką jest nie poddać się i nie frustrować. Może pomocna będzie myśl, że większość profesjonalnych artystów tak zaczynała. Tak naprawdę sukcesu nie odnoszą najbardziej utalentowani, ale najbardziej wytrwali i pracowici.
Odpowiedz teraz sam przed sobą: ile minut poświęciłeś na rysowanie dzisiaj, a ile wczoraj? Najważniejsza jest regularność. Jeśli masz problem, żeby się zmotywować, to zorganizuj sobie grupę wsparcia. Możesz dołączyć do grupy na fb Domina. Tam codziennie dostaniesz mocnego motywacyjnego kopniaka. Zresztą, nasuwa się kolejna wskazówka, jak stać się profesjonalnym artystą. Znasz pewnie powiedzenie Kto z kim przestaje, takim się staje. Jeśli złapiesz kontakt z nauczycielami rysunku lub z innymi artystami, to zwiększasz swoje szanse na sukces. Dzięki tym kontaktom zyskasz inspiracje i będziesz mógł podglądać ich warsztat pracy, a tym samym czerpać z ich doświadczenia. Sieci networkingowe to najważniejszy zasób, jaki możesz posiadać.
Jak jeszcze stać się profesjonalnym artystą?
Przede wszystkim musisz uwierzyć w siebie. Jeśli będziesz się skupiał na tym, co ci nie wychodzi, to będziesz się tylko frustrować. Zacznij doceniać siebie i świętować małe sukcesy. Żyjemy w jakimś dziwnym społeczeństwie, w którym króluje kult spektakularnego sukcesu. A przecież powinniśmy świętować każdy najmniejszy krok, który przybliża nas do zamierzonego celu.