ASP Wzornictwo w Gdańsku: jakie są etapy podczas rekrutacji?
Pierwszy etap rekrutacji na gdańskie Wzornictwo
Sposoby rekrutacji na Wzornictwo na ASP w Gdańsku zmieniają się z czasem. Wciąż jednak chodzi o podobne kwestie. Wykładowcy chcą mieć wśród swoich studentów odważnych i kreatywnych twórców, którzy mają szeroką wiedzę na temat designu.
Rekrutacja na gdańskie Wzornictwo składa się z dwóch etapów.
Pierwszy etap rekrutacji na studia pierwszego stopnia na kierunku Wzornictwo to przedstawienie swoich umiejętności praktycznych. Egzamin ma charakter konkursowy i zostaniemy ocenieni według systemu punktowego. Maksymalnie możemy zdobyć 100 punktów. Minimum niezbędne do tego, żeby przejść do drugiego etapu to 50 punktów. W pierwszym etapie mogą się znaleźć różne formy plastyczne. Celem pierwszego egzaminu jest sprawdzenie naszych predyspozycji do podjęcia studiów Wzornictwa.
Jeśli zdajemy już na drugi stopień Wzornictwa na ASP w Gdańsku, to mamy już ułatwioną sprawę. Wówczas wystarczy przygotować portfolio dokumentujące nasze dotychczasowe osiągnięcia.
Portfolio powinno być uzupełnione o esej. Ma to być autorski tekst, w którym opisujemy jeden wybrany przez nas temat. Najlepiej, żeby było to coś, co nas pasjonuje. To także dobry moment, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie chcemy studiować Wzornictwo na ASP? Czy dobrze rozumiemy specyfikę tych studiów? Co chcemy osiągnąć w przyszłości?
W tym miejscu powinniśmy sobie zdać sprawę, że Wzornictwo to kierunek, który rządzi się swoimi prawami. O ile Rzeźba czy Malarstwo to kierunki, w których chodzi o przekazanie światu jakiejś idei i wystąpienie w roli artysty. O tyle Wzornictwo to już kierunek, w którym absolwent wychodzi ze swoją ideą na rynek i próbuje ją sprzedać. Musimy się wykazać więc sprytem i przedsiębiorczością. Jeżeli nie masz pojęcia jak się do tego zabrać to skorzystaj z naszych kursów rysunku.
ASP Wzornictwo w Gdańsku: co do rekrutacji?
Pamiętajmy też o bardziej przyziemnych sprawach podczas rekrutacji na ASP w Gdańsku.
W przypadku zdawania na pierwszy stopień, pamiętajmy o uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej. Pamiętajmy też, żeby mieć przy sobie dowód wniesienia tej opłaty.
Jeśli zdajemy na drugi stopień studiów, to oprócz portfolio i eseju, musimy dołączyć oświadczenie o samodzielnym wykonaniu prac. Wystarczy skan lub zdjęcie dokumentu z własnoręcznym podpisem. Do tego nie zapomnijmy o potwierdzeniu dokonania opłaty egzaminacyjnej.
Pamiętajmy również o terminach. Przesłane portfolio, choćby najlepsze pod słońcem, ale spóźnione, nie będzie już brane pod uwagę.
Drugi etap rekrutacji na Wzornictwo w Gdańsku
Uczelnia ogłasza listę osób przechodzących do drugiego etapu rekrutacji na swojej stronie WWW. Zazwyczaj dzień lub dwa dni później odbywa się kolejna część egzaminu. Jest więc bardzo mało czasu, żeby się nastawić psychicznie.
W dobie koronawirusa możliwe, że takie rekrutacje będą odbywały się wyłącznie online. Nikt nie ma jednak pewności, jak będzie to wyglądało w kolejnych latach.
Drugi etap na Wzornictwo to przede wszystkim rozmowa. Będzie ona dotyczyła prac wykonanych przez nas podczas pierwszego etapu. Tu trzeba wykazać się również wyobraźnią i nieszablonowym podejściem. Spodziewać się można w zasadzie wszystkiego. Możemy rozmawiać z egzaminatorem o ulubionych projektantach i inspiracjach. Najważniejsze, to wykazać się dojrzałością artystyczną i pewnością siebie.
Jak przygotować się na Wzornictwo w Gdańsku?
Jest też kilka odnośników, które możemy wziąć pod uwagę, przygotowując się do rozmowy. Generalnie, ćwiczmy naszą wyobraźnię, nawet w codzienności. Obserwując codzienne życie zwracajmy uwagę na kilka aspektów w otaczającej nas rzeczywistości:
Obraz
Szczególnie w dzisiejszych zabieganych czasach, trafny obraz ma znaczenie. Jesteśmy zasypywani oceanem informacji. Czasem jeden trafny obraz może przekazać więcej, niż 2 tomy tekstu. Zróbmy więc sobie takie ćwiczenie: jak za pomocą piktogramu przekażemy, że tu można napić się kawy? Starajmy się użyć jak najmniej znaków.
Prostota
To wynika z poprzednich wskazówek. W dzisiejszych czasach jesteśmy atakowani tyloma bodźcami, że kultura wymaga od nas upraszczania tego, co się da. Poza tym przedmioty proste łatwiej się wybronią i są bardziej uniwersalne. Spójrzmy na dowolny przedmiot w domu: na przykład na suszarkę do naczyń. W jaki sposób można by ją uprościć, aby była bardziej ergonomiczna? Bawmy się w takie pytania, to nic nie kosztuje, a rozwija wyobraźnię.
Słowo
Słowo to nie tylko nazwa. To również znak graficzny. Testuj różne czcionki, twórz własne. Czy czujesz, że czcionka ma swój charakter i potrafi wiele wyrazić? Niektóre z nich są bardziej eleganckie i dostojne, inne znowu luzackie i zabawne. Pomyślmy, jaką czcionką napisalibyśmy Galanteria skórzana / Elegancka Pani a jaką Studio Tatuażu / Pub Amnezja. Widzimy różnicę? Czytajmy również o piśmie i jego kroju. Dowiedz się, jaka jest różnica między krojem a czcionką.
Zapraszamy na Wakacyjny kurs rysunku
lub na
Techniki plastyczne na Wzornictwie na ASP
Jakie techniki trzeba znać przy rekrutacji na Wzornictwo na ASP w Gdańsku? Najlepiej pogłębiać te, które już znamy i w których najlepiej się czujemy. Rekrutacja na Wzornictwo na ASP nie wymaga popisu z wielu technik. Chodzi raczej o dojrzałość i pewność siebie. Pomyślmy więc, w czym jesteśmy najlepsi i tego się trzymajmy.
Na pewno musimy mieć dobry warsztat rysunkowy. To podstawa, bez której nie można pójść dalej. Najprościej mogą mieć osoby, które ukończyły liceum plastyczne. Nie jest to jednak regułą. Zawsze możemy nadrobić na lekcjach rysunku. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia.
Oprócz tradycyjnych technik, musimy pamiętać również o technikach cyfrowych. Dobrze być już zorientowanym w oprogramowaniu graficznym. Warto też mieć już na swoim koncie jakieś własne projekty graficzne. Jeśli takich nie mamy, to najwyższa pora nadrobić. Stwórzmy chociażby hipotetyczne logo dla osiedlowego warzywniaka. Cokolwiek, byleby zacząć coś tworzyć. Oczywiście, im bardziej zaawansowany projekt, tym lepiej dla nas. Niemniej, budujmy swoje portfolio od najwcześniejszych lat.
Warto mieć już na swoim koncie jakieś renderingi 3D. Jeśli tylko możemy, róbmy wizualizacje i bawmy się techniką i możliwościami, jakie daje.
Próbujmy digital paintingu i wyżyjmy się artystycznie. Poczujmy jaka to radość tworzyć i błyskawicznie nakładać poprawki. Zobaczmy, jaka to wygoda.
Nie zapominajmy również o fotografii. Szukajmy pięknych zachodów słońca, blokowisk albo… pięknych papierków po batoniku. Serio, z wszystkiego można zrobić sztukę. Ważne tylko, żebyśmy potrafili wszędzie znaleźć inspirację.
Wzornictwo na ASP w Gdańsku to wymagające, ale i pasjonujące studia. Nie wiemy, jakie projekty będziemy realizować w przyszłości. Dlatego eksperymentujmy z różnymi technikami. Dzięki temu zobaczymy, w czym czujemy się najlepiej, a gdzie leżą nasze ograniczenia. Nie zapominaj o szlifowaniu podstaw rysunku – to są fundamenty z którymi trzeba dobrze sobie radzić.
Kilka artykuł z naszego serwisu które mogą przypaść ci do gustu: