You are currently viewing Jak się dostać na Architekturę w Kielcach?

Jak się dostać na Architekturę w Kielcach?

Jeśli czujesz się związany z ziemią świętokrzyską i chciałbyś tam studiować projektowanie to dobrze trafiłeś. Przeczytaj i sprawdź, jak dostać się na Architekturę w Kielcach.

Gdzie w Kielcach studiować Architekturę?

W Kielcach architekturę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej (PŚK) w trybie stacjonarnym (dziennym).

Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się na Architekturę w Kielcach?

Podstawą przyjęcia jest uzyskanie wymaganej liczby punktów. Progi punktowe są zmienne i zależą od ilości osób zdających na kierunek. W poprzednich latach trzeba było uzyskać między 60 a 70 punktów.

A jak liczone są punkty? Rekrutujący korzystają z poniższego wzoru:

wzór

na podstawie którego wyznacza się liczbę punktów

S = M + n·W + 0,1·JP + 0,1·JO

przy czym:

n = 1 przy wskazaniu przez kandydata: fizyki z astronomią, chemii, informatyki, historii sztuki

n = 0,4 przy wskazaniu przez kandydata: geografii, biologii

n = 0,2 przy wskazaniu przez kandydata: historii, wiedzy o społeczeństwie

objaśnienia do wzoru:

Sposób wyznaczenia liczby punktów dla kandydatów zdających „Nową Maturę”

  • M suma ocen procentowych z poziomu podstawowego i rozszerzonego z matematyki zdanej na egzaminie maturalnym

  • W suma ocen procentowych z poziomu podstawowego i rozszerzonego z przedmiotu zdanego na egzaminie maturalnym w formie pisemnej, wskazanego przez kandydata do postępowania kwalifikacyjnego

  • JP suma ocen procentowych z poziomu podstawowego i rozszerzonego z języka polskiego, zdawanego w formie pisemnej, uzyskanych na egzaminie maturalnym

  • JO suma ocen procentowych z poziomu podstawowego i rozszerzonego z języka obcego nowożytnego, zdawanego w formie pisemnej, uzyskanych na egzaminie maturalnym

Sposób ustalenia wyniku pisemnego egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z przedmiotu, który na świadectwie maturalnym oceniony był wyłącznie na poziomie rozszerzonym

Poziom podstawowy (P) dla kandydatów zdających przedmiot na poziomie rozszerzonym (R) jest ustalany na podstawie wyniku poziomu rozszerzonego według wzorów:

  • P = R dla R < 30% oraz P = (6 · R + 100)/7 dla R z przedziału od 30% do 100%,

np. jeżeli kandydat uzyskał ze wskazanego przedmiotu, zdawanego na poziomie rozszerzonym 50%,

  • to P = (6 · 50 + 100)/7 = 57,14. Suma obu poziomów wynosi więc: 50 + 57,14 punktów.

Jak wygląda egzamin z rysunku?

Politechnika Świętokrzyska jest dość tradycjonalistyczna, jeżeli chodzi o rekrutację. Wymagany jest egzamin z rysunku. I bardzo dobrze, dzięki temu kandydaci będą mogli już na wstępie zweryfikować, czy naprawdę czują ten kierunek i się w nim odnajdują.

Egzamin odbywa się na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, w salach na ostatnim piętrze. Do każdej sali przypisanych jest 10-12 osób.

Egzamin jest podzielony na 2 części. Obie części trwają po 1,5 godziny, z 1,5 godzinną przerwą między nimi. Obie części egzaminu sprawdzają waszą umiejętność rysowania z wyobraźni.

Możesz zostać poproszony o narysowanie kompozycji brył z wyobraźni. ?Jest to bardzo trudna sztuka i wymaga wielu miesięcy przygotowań oraz solidnego kursu rysunku. Jednocześnie jest to bardzo przydatna umiejętność. Będzie ci potrzebna w dak=lszym studiowaniu architektury.

Opinia o architekturze w Kielcach

arch

Młodym, ambitnym ludziom stojącym przed wyborem dalszej drogi nauki polecam studia na Politechnice Świętokrzyskiej, szczególnie wydział Budownictwa i Architektury, a jeszcze bardziej Architekturę. Prowadzący są przyjaźni dla studentów, służą pomocą, atmosfera także wśród studentów jest przyjazna. Szczerze polecał architekturę w Kielcach na Politechnice Świętokrzyskiej 🙂