Pytanie, jak rysować szkło bywa problemem niejednego początkującego rysownika. Szkło jest nietypowym materiałem. Światło odbija się na wszystkie strony nieregularnie. W efekcie ciężko jest je uchwycić, zaznaczyć i stworzyć kontrast.
W tym wpisie rozwiejemy wątpliwości i wskażemy na najczęściej popełniane błędy.
Od czego zacząć rysować szkło?
Żeby narysować szkło zacznij od… od obserwacji. Serio. Zanim postawisz pierwszą kreskę na rysunku, siądź na czterech literach i patrzaj się na twojego szklanego modela. Jest to element wstępny każdego rysunku i jest to oczywiste. Niemniej, szkło jest tak specyficznym materiałem, że trzeba zrobić nieco dłuższą obserwację.
Zaznaczanie bryły
Pierwsze krechy stawiane, żeby narysować szkło, to krechy zaznaczające bryłę obiektu. Tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość świeżaków. Jak narysować bryłę, skoro wydaje się ona taka strasznie rozmyta?
I tutaj wskazówka numer jeden: odważnie zaznaczaj bryłę twardszym ołówkiem!
Zachowuj proporcje bryły, krawędzie zaznaczaj wyrazistymi kreskami. Jeszcze nie ważne, że rysujesz szkło. Bryłę rysujesz tak, jakby to był jakikolwiek inny materiał.
Pamiętaj, żeby zachować wszystkie zasady perspektywy. Nie ekscytuj się tak, że rysujesz szkło. Sprawdź sobie punkty zbiegu, jeśli chcesz, żeby twój rysunek wyglądał realistycznie.
Zastanów się proszę, po co uczysz się rysunku. Czy chcesz tą umiejętność przekuć w zawód? Jeśli myślisz o tym na poważnie, to czy wiesz, jakie są możliwości? Czy wiesz, co się teraz liczy na rynku pracy? Teraz liczy się sztuka użytkowa, a nie abstrakcyjne wybujałe bohomazy. Jeżeli chcesz jakoś się w tym odnaleźć, musisz wydobyć maksimum realizmu z twoich rysunków. Jak masz braki w tworzeniu poprawnej bryły – to idź i odrób lekcje 🙂
Było trochę marudzenia, ale to jest ważne, zanim zaczniesz rysować szkło.
Co dalej? Do bryły oczywiście dorysowujesz kontur cienia.
Zaznaczanie waloru / światłocienia
Tu się zaczyna jazda bez trzymanki dla tych, którzy dopiero uczą się, jak rysować szkło. Musisz zaznaczyć cienie. A zaznaczaj je cienką, ale wyrazistą kreską. Najlepiej zrobić obrys plam, tak jak je widzisz. Nie możesz się tu pieścić i robić anemiczne kreseczki, bo rysunek wyjdzie rozmyty i bez wyrazu.
Zwróć uwagę, gdzie jest punkt skupiający największą ilość światła, czyli tzw blik. Nanieś go na swój rysunek. On oczywiście zostanie całkowicie białym punktem, kiedy będziesz tworzył walor.
Dopiero później wypełniasz te plamy walorem. Pilnuj, żeby kreski na szklanym obiekcie były w jednym kierunku. Stwórz też walor dla cienia obiektu. Tutaj warto zastosować trik, że walor cienia nakładany będzie pod innym kątem niż walor obiektu.
Jak ćwiczyć, żeby rysować szkło realistycznie?
Postaw przed sobą szklankę i narysuj ją pięć razy od początku do końca. Później dla odmiany nalej do niej wody i zobacz, jak zmienia się załamanie światła. I znowu narysuj pięć razy.
Później ustaw rysunki w kolejności od najsłabszych, do najlepszych. Oczywiście, wskazane jest, żeby pierwsze rysunki były tymi najgorszymi, a ostatnie tymi najfajniejszymi 🙂 A jak nie – to rysuj dalej!
Nie ma innej drogi, żeby nauczyć się, jak rysować szkło.
To co najważniejsze mam do przekazania, to:
- Stawiaj odważne wyraziste kreski. Szkło tylko wydaje się takie rozmyte i bezpłciowe
- Dopracuj bryłę (również wyrazistymi krechami)
- Pilnuj perspektywy. Narysuj sobie punkty zbiegu, a potem po prostu je zgumuj. Nic tak nie razi jak koślawość i brak realizmu.
- Odważnie zaznaczaj plamy, gdzie załamuje się światło
- Operuj kontrastem
A ty, co byś jeszcze dodał do wskazówek, jak rysować szkło? Co najbardziej psuło twoje rysunki szkła? Gdzie najczęściej popełniałeś błędy? Co było dla ciebie najtrudniejsze? Podziel się w komentarzu!
To tyle w temacie, jak rysować szkło. Zajrzyj na inne wpisy:
Jak rysować drewno?
Jak rysować materiał / draperie