Kwestia, jak rysować materiał jest kolejnym orzechem do zgryzienia na wyboistej ścieżce młodego rysownika. Rysowanie materiału trochę przypomina rysowanie korony drzewa. Mnogość kształtów, linii i cieni może przyprawić o zawrót głowy.
Ale spokojnie, wszystko do ogarnięcia. Patrzaj niżej, a zobaczysz, że nie taki diabeł straszny.
Od czego zacząć rysować materiał?
Zazwyczaj zaczynamy od wyznaczania bryły. Problem w tym przypadku polega na tym, że wielu rysowników nie widzi bryły w draperii.
Dlatego, żeby narysować materiał, wybierz sobie coś z twojego otoczenia. Na przykład firankę. Zobacz, jak ona się układa i jakie formy tworzy. Jest trochę tak, że materiał / draperia nie jest jedną bryłą, a grupą brył nieregularnie ze sobą połączonych.
Naszkicuj ogólny kontur, zarys firanki.
Ważne! Nie traktuj tego dosłownie jako bryłę, więc nie zamykaj wszystkich konturów.
Zaznaczaj też marszczenia, uwypuklenia i wklęśnięcia (jeśli można to tak nazwać). Narysuj to delikatną linią. Dopiero, kiedy będziesz zadowolony z efektu, wzmocnij kreskę.
Jak dalej rysować materiał / draperię?
Narysuj fałdy i zagniecenia. Mogą one mieć różne kształty: pionowy, ukośny, łukowy itd. Żeby narysować fałdy na tkaninie, nanieś linie światłocieni tak, żeby nie zlewały się ze sobą. Pracuj walorem. Pamiętaj o tym, że musisz uwidocznić kontrast na powierzchni.
Pomyśl, co w naszej firance jest dalej, jest schowane? Nadaj temu ciemniejszy walor. Im coś jest bliżej, tym jest jaśniejsze.
Jeśli tego nie pamiętasz – to marsz odrobić lekcję Walor! 🙂
Przy nakładaniu waloru może się zdarzyć, że twoje pierwsze linie ze szkicu okażą się za mało wyraziste. Żeby narysować materiał i żeby on nadal wyglądał jak materiał, musisz sukcesywnie wzmacniać linie szkicu, tak, aby odróżniały się i wybijały się ponad walor.
Ponadto, kiedy rysujesz jakąkolwiek draperię, najważniejsze jest rozmieszczenie oświetlenia.
Dodatkowo, jeśli rysujemy kompozycję np. firanki i szafy, to mebel może rzucać na firankę cień, co również trzeba uwzględnić na rysunku.
Wszystko trzeba uwzględnić, żeby poprawnie i realistycznie rysować materiał.
Nanoś jak najwięcej odcieni szarości, ale nie w przypadkowy sposób. Spójrz, gdzie są fałdy. Szczyt fałd wypukłych ma pozostać jasny. Im bliżej wklęsłości, tym ciemniej. Wklęsłe fałdy to już zupełnie czarne “dziury”.
Pamiętaj również, żeby wyraźnie zaznaczać granicę między wklęsłą a wypukłą falbaną. Nie bój się wyrazistych kresek! Jeśli przesadzisz z grubością kreski, to:
- na świecie istnieją gumki, albo:
- jeszcze lepsze rozwiązanie: jeśli jakaś kreska wydaje ci się zbyt gruba, to możesz wzmocnić walor w jej pobliżu – cały rysunek może wtedy zyskać na wyrazistości
Jak narysować materiał do końca?
Przy tworzeniu falistych fałdów, należy równomiernie rozłożyć wylot na miejscach zaginania tkaniny, stopniowo zmieniając kierunek każdej kolejnej warstwy.
Pamiętaj również o efekcie perspektywy powietrznej. Innymi słowy, fałdy na pierwszym planie powinny być najbardziej wyraziste i kontrastowe, w porównaniu z tymi bardziej rozmytymi z tyłu.
A ty, czy już wiesz, jak rysować materiał / draperie? Czy masz jakieś swoje patenty, o których tu nie wspomnieliśmy w tekście? Albo z czym masz największy problem przy rysowaniu materiału? Daj znać w komentarzu 🙂