Kiedy opanujesz podstawowe umiejętności, jakimi są perspektywa, walor i światłocień, to możesz przejść do nauki rysowania detali. Detale to szczegóły obiektów, np. ich faktura.
Dzisiaj przyjrzymy się, jak rysować drewno.
Od czego zacząć rysować drewno?
Drewno na rysunku może występować pod postacią kory, pnia lub w formie oszlifowanej deski. W zależności od tego, co wybierzesz, będziesz musiał przejść przez nieco inne etapy rysunku.
Jak narysować drewnianą deskę?
Żeby narysować drewnianą deskę, musisz zacząć od ogólnej bryły. Narysuj kształt deski zachowując podstawowe zasady rysowania (perspektywa, walor, światłocień).
W kolejnym kroku decydujesz, jaki charakter ma mieć twoja deska. Czy ma być gładką, prostą, wyheblowaną, prosto od stolarza? Czy może ma być brzydka, stara i pogięta? Tu właśnie wchodzisz w rysowanie detali.
Sęki nowej deski narysujesz delikatniejszymi szkicami.
Z kolei stara deska powinna być pełna starych sęków, zakrzywień i zadrapań. Te najlepiej rysować mocniejszymi pociągnięciami ołówka. Dorysuj jakieś pęknięcie, wtedy uzyskasz bardziej realistyczny efekt.
Na koniec wybierz, z której strony ma padać światło i narysuj desce cień.
Jak narysować korę drzewa?
Kora jest chyba bardziej skomplikowana niż rysowanie samej deski. Kora jest chropowata i składa się z wielu małych połączonych ze sobą elementów. Każdy kawałek kory trzeba narysować osobno. Musisz też każdy kawałek traktować jak odrębny element, który podlega takim samym prawom perspektywy, waloru i światłocienia. Rysowanie kory jest dość pracochłonne, ale efekt wart jest cierpliwości.
Podobnie jak w przypadku rysowania deski, korę drewna również traktujesz od ogółu do szczegółu.
Na początku skupiasz się na rysowaniu ogólnej bryły: całego pnia lub pniaka. Zapewne będzie to walec, który będzie bazą.
Dalej rysujesz słoje. Jedne linie stawiaj delikatniejszymi ruchami ołówka, inne mocniejszymi. Na końcu zajmij się korą. Każdy kawałek kory rysuj jako osobny element.
Rysuj od ogółu do szczegółu, rób to w miarę sprawnie, w jednym ciągu. Dzięki temu zachowasz spójność przy ustalaniu waloru i światłocienia.
Jak ćwiczyć rysowanie drewna?
Zbieraj zdjęcia drewna lub obserwuj drewno w naturze. Zauważ, jak różną może ono mieć fakturę. Zwróć też uwagę na gatunki drzew. Jeśli do tej pory niekoniecznie interesowałeś się gatunkami, to może najwyższa pora zacząć.
Weź do ręki atlas drzew i rysuj gatunki, które tam znajdziesz. Inaczej rysuje się brzozę, a jeszcze inaczej dąb.
Możesz skorzystać z Inwentarza drzewV.Aladjidi i E.Tchoukriel. Jest to bardziej książka dla początkujących rysowników, ponieważ autorzy rysują korę dość minimalistycznie.
Niemniej, jeśli interesuje cię ogólnie rysowanie drzew i ich liści / kwiatostanów, to ta pozycja może być dla ciebie przydatna.
Poza tym szukaj faktury drewna, gdzie się da. Może masz w domu boazerię, na którą wcześniej nie zwracałeś uwagi? A przecież to całkiem wdzięczny model do rysowania faktury drewna.
Nawet jeśli wyjdzie ci najgorszy rysunek świata – to nie niszcz go. Zostaw go (może nie dla potomnych) ale dla siebie. Po dłuższym czasie ćwiczeń porównaj nowy rysunek ze starym i zobacz, jak duże zrobiłeś postępy. Nic tak nie daje rysunkowego kopa jak świadomość, że się rozwijasz!
Idąc krok dalej – czy wiesz, jak narysować drzewo?
Żeby narysować drzewo, trzeba postępować analogicznie jak ze wszystkim. Najpierw rysujesz ogólny zarys, kontur pnia i korony drzew. Pamiętaj, że zarys korony musi być bardzo nieregularny. Żeby uzyskać naturalny efekt, musisz złapać ołówek w odpowiedni sposób. Złap ołówek kciukiem i pozostałymi palcami tak, aby nadgarstek był PRZED ołówkiem. Dzięki temu linia zaznaczająca koronę drzew będzie nieregularna i “poszarpana”.
W jednym lub w dwóch miejscach zaznacz fragment gałęzi. Reszta obszaru korony ma zasłaniać gałęzie.
Teraz pora na cieniowanie. Pamiętaj, że obszar z gałęziami jest W ŚRODKU drzewa – a więc potrzebny jest mocniejszy ciemniejszy walor.
Te fragmenty korony, które są przed gałęziami mają być oczywiście jaśniejsze.
Kiedy już pobawisz się walorem, możesz przejść do podrasowania światłocienia. Zastanów się, z której strony ma świecić światło i zaznacz to na rysunku.
Nie zapomnij również o cieniu, które ma rzucać twoje drzewo.
Jeśli złapiesz zajawkę na rysowanie drzew, to możesz wybrać się do lasu i jechać z koksem.
Bardzo polecam również pracę ze wspomnianym wcześniej Inwentarzem drzew. Jest to kopalnia studiów drzewa. Są tam wszystkie możliwe gatunki drzew. Jeśli usiądziesz i będziesz rysował strona po stronie, to masz szansę wyrobić sobie kreskę do rysowania korony, bo to chyba najtrudniejszy element całego studium.
Jak ci się znudzi rysowanie całych drzew, to możesz pobawić się w rysowanie liści w przybliżeniu. A to już całkiem inna historia.
Jak rysować drzewo i czemu to takie ważne?
Drzewa są często bagatelizowanym elementem kompozycji. Są jednak tak często spotykanym motywem na rysunkach, że nie można ich potraktować po macoszemu. Narysowane nieumiejętnie psują całościowy efekt. Odbiorca zamiast zwracać uwagę na to, co nam wyszło, skupia wzrok na tym, co poszło nie tak. A chyba nie oto nam chodzi 🙂