You are currently viewing Jak narysować prostą kreskę?

Jak narysować prostą kreskę?

Dzisiaj będzie wpis o tym, jak narysować… auto? kota? drzewo? Nie… PROSTĄ KRESKĘ. Może się to wydawać banalne, ale wcale takie nie jest. Tak naprawdę punktem wyjścia w rysunku jest właśnie prosta kreska.

Dlaczego prosta kreska jest taka ważna?

Prosta kreska wyznacza perspektywę. Nieprawidłowa technika rysowania prostej kreski może być praprzyczyną spieprzonej perspektywy – a tym samym – całego rysunku. To częsty błąd spotykany u rysowników amatorów. Rysują intuicyjnie, wczuwają się w rysunek, fiksują się na światło-cieniu i innych detalach, ale kurka nie wychodzi.

Później poprawiają, wkurzają się, aż w końcu dochodzą do wniosku, że… nie mają talentu i nie będą rysować.

Co to kuźwa jest ten talent? Widział go ktoś kiedyś? Czasem patrzymy na jakiś rysunek i mówimy: “O! Ten to ma talent!”. Nie! Ten ktoś po prostu spędził tysiące godzin na rysowaniu. Rysował, poprawiał, niszczył i na nowo rysował. Aż w końcu niszczył coraz mniej i w końcu wyszedł mu ten jeden oto rysunek. Szkopuł polega na tym, że nigdy nie widzimy tej wielogodzinnej pracy, a jedynie efekt końcowy. I wydaje nam się, że jak ten “utalentowany” ktoś rysował, to w jednej ręce trzymał piwo, a w drugiej miał IQOSa a rysował za niego talent. Może i miał i piwo i IQOSa, ale jego dojrzała prosta kreska to efekt wielogodzinnych ćwiczeń.

Więc po co komu ta prosta kreska?

Perspektywa

Jak spieprzysz perspektywę, to już nie uratujesz rysunku. Perspektywa jest kręgosłupem całej kompozycji i nie da się jej niczym zatuszować. Zepsuta kompozycja może sprawić, że w rysunku, choćby zawiera najbardziej realne elementy – będzie coś dziecięcego, niedojrzałego. A przecież nie o to nam chodzi.

A co tworzy perspektywę? – no proste kreski!

Walor

Walor jest tym, co “ożywia” rysunek. Jeśli jednak jest wykonany niedbale, to cały rysunek zaczyna przypominać bohomazy. A z czego właściwie składa się walor? No właśnie z prostych kresek gęsto naniesionych na siebie. Ta prosta kreska jest naprawdę wszędzie!

Bryła

Pomyśl, jak wiele bryl składa się z linii prostych. A bez dobrej bryły nie narysujesz żadnego budynku, ani przedmiotu. Nie mówiąc już o twarzy, którą można zniekształcić niedokładną bryłą (czytaj: krzywą kreską)

Jak rysować prostą kreskę?

Trzymanie ołówka

O tym punkcie zapomina wielu rysowników. Przecież nawet dziecko wie, jak trzymać ołówek. Już przedszkolak to wie, a jeszcze w szkole uczą… No właśnie, szkoła uczy, jak trzymać ołówek do pisania. Uczymy się pisać litery, które mają różne wymyślne kształty, rzadko kiedy zawierają prostą kreskę. Szkoła odzwyczaiła nas, jak rysować prostą kreskę. Uzależniliśmy się od linijek.

A tymczasem, żeby rysować prostą kreskę, trzeba złapać ołówek palcami i trzymać go w powietrzu. Dzięki temu, kreska staje się prosta lekka. Jednocześnie dłoń jest bardziej uniesiona i nie rozmazuje rysunku. Rysujemy całym ramieniem, z usztywnionym nadgarstkiem. Wtedy dopiero ćwiczymy prostą kreskę.

Dobrze jest jeszcze trochę oddalić się od kartki/sztalugi. Dzięki temu ramię będzie dłuższe, a ruchy bardziej precyzyjne. Poza tym, jak się patrzy z dystansu na rysunek, to więcej widać 😉

Rozgrzewka

Taki sposób trzymania ołówka nie jest dla wielu naturalny. Warto więc przed rysunkiem zrobić sobie trening. Złapać ołówek między palce i rysować prostą kreskę pod różnym kątem. I tak przynajmniej 20 minut. Na początku może ci się to wydawać nudne. Ale jak tylko zaczniesz zauważać efekty w twoich pracach, to zaczniesz mieć motywację do takich zabaw.

Pomyśl o tym, że rysowanie jest ciężką pracą fizyczną dla dłoni. Żeby pracowały w sposób najbardziej optymalny, potrzebują rozgrzewki.

Ćwiczenie

Teraz narysuj 100 pionowych kresek, 100 poziomych, 100 równoległych, 100 prostopadłych, 100 przecinających się w jednym punkcie…

Naprawdę może brzmieć nudno jak flaki z olejem. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz rysować realistycznie cokolwiek (nawet te flaki z olejem jako punkt wyjścia do martwej natury), to musisz mieć czystą prostą kreskę.

Potraktuj to jako zabawę, albo odmóżdżacz w tramwaju, w poczekalni u lekarza, na nudnym wykładzie, rozmowie…

Jeśli będziesz pilnie rysował nudne proste kreski, to po pewnym czasie zobaczysz, że twoje prace nabierają innej jakości. So, enjoy it 🙂