You are currently viewing Jak narysować drzewo lisciaste

Jak narysować drzewo lisciaste

Drzewa są wszędzie. Rosną w lasach, w parkach, przyozdabiają ulice naszych miast i ogrody. Dlatego doskonałym pomysłem jest przysiąść nad studium drzewa i nauczyć się, w jaki sposób je rysować. Dziś pochylimy się nad drzewami liściastymi.

Jak narysować drzewo?

Pisaliśmy już jak narysować drzewo. Było to jednak drzewo do szkiców – proste i szybkie. Dziś opiszemy, jak rysować drzewa liściaste. Dopracujemy je, wykończymy.

Na co zwrócić uwagę rysując drzewa?

  • kształt korony, typ drzewa liściastego

  • rodzaj liści wydobyty za pomocą kreski

  • bryła drzewa

  • detal, liście, gałęzie

Drzewo niejedno ma imię

Rysunki drzew mogą się od siebie znacząco różnić. Przedstawimy trzy różne warianty, jak rysować różne drzewa. Wybierzmy najbardziej popularne drzewa liściaste występujące w Polsce. Narysujmy dąb, wierzbę i brzozę!

Dąb

Drzewo rozłożyste w koronie, obszerne, mocne u podstawy. Narysujmy więc gigantyczne konary – gałęzie dębu można porównać do baniek.

Wierzba

Wierzba swoim kształtem delikatnie przypomina prostokąt. Jest to graniastosłup, którego gałęzie opadają w dół. Nasza kreska będzie zaokrąglona na górze i krawędziach, a postrzępiona na dole.

Brzoza

Smukła, wysoka, delikatna. Nam całość bryły, która stanie się brzozą trochę przypomina kolbę kukurydzy.

Gdy rysujemy bryły drzew liściastych, pamiętajmy o ich przenikaniu się. Jest to bardzo ważne podejście do brył drzew. Musimy to uwzględnić, podczas rzucania światła i planowaniu go w rysunku. Dzięki temu drzewo stworzy całość.

Linearka, czyli narysujmy obrys, liście drzewa

W tej chwili skupiamy się na wzmacnianiu wyglądu linearki. W tym celu szarpiemy kreskę, kreślimy niestworzone kształty, odrywamy ołówek. Dążymy do tego, by zbudować styl drzewa. Na tym etapie musimy nałożyć wstępnie szraf i walor. Możemy też postarać się wyłonić, pokazać co jest przodem drzewa na naszym rysunku. Możemy również dodać w tle luźne linie drzew. Taki zarys, który dopełni nasz szkic i cały projekt.

Postaw na detal

Rzadko pozwalamy sobie na to ostatnio. Jest to nasz ulubiony moment w trakcie tworzenia. Możemy pochylić się nad detalem! Mamy wstępny walor, stworzyliśmy zarysy gałęzi… Postarajmy się teraz wzmocnić poszczególne konary z tyłu. Przednie zostawiamy. Na przednich dodamy poszarpane kreski i stworzymy w ten sposób mniejsze gałęzie.

Pamiętajmy przy tym o najważniejszej zasadzie każdego projektu. Jeszcze dziś nie użyliśmy tego sformułowania, więc czas najwyższy! Od ogółu do szczegółu!

Zawsze musimy zaczynać od największych brył. Następnie tworzyć mniejsze, by na końcu zająć się detalem. Nigdy nie zaczynamy od detali. Przez to nasz rysunek zgubi kompozycje. Rozjedzie się.

Przykłady detalu na drzewach

Przedstawiamy gotowe rysunki drzew. Umieściliśmy już na nich detal. Pod kątem waloru, kreski wygląda to dość dziwnie. To dlatego, że jest to powiększenie. Dlatego nie ma tu praktycznie żadnego ładu. Jednak pamiętajmy, że nasz rysunek jest swoistą iluzją optyczną. My widzimy drzewo w 3D. Musimy je przełożyć na kartkę, a więc format 2D. Mimo że nasze detale mogą na pierwszy rzut oka odpychać, nadają całości pewnej ogłady. Jest to dobrze narysowane drzewo. Rysując cokolwiek: drzewa, trawę, miasto, zawsze zaczynamy od ogółu, by na detalu skończyć.

Drzewa w naszych pracach

Drzewa od wieków otaczają nas ze wszystkich stron. Są wpisane zarówno w krajobraz miejski, jak i bardziej naturalny. Możemy je wykorzystać w kompozycji, budując kontrast lub tło.

Już wielokrotnie rysowaliśmy je podczas wcześniejszych projektów. Drzewa otaczały np. domek w górach. Potrafią być pięknym i wdzięcznym tłem dla architektury.

Rysowanie drzew to idealny sposób na stworzenie odpowiedniego klimatu w naszym projekcie. Mogą tworzyć tło lub podkreślać dane fragmenty. Pamiętajmy, że każde drzewo jest inne. Różnią się między sobą nie tylko poszczególne osobniki, ale także gatunki. Dlatego chcąc narysować konkretne drzewo, musimy zastanowić się jaką bryłę tworzy. Rozbierzmy je na czynniki pierwsze, by dopiero na końcu dodać detale takie jak liście. Stwórzmy kontrast i cienie, by podkreślić trójwymiarowość tych obiektów. Tylko rysując od ogółu do szczegółu, możemy stworzyć idealne drzewo.