You are currently viewing Jak narysować drzewo? Krok po kroku.

Jak narysować drzewo? Krok po kroku.

Jeśli nie wiesz, jak narysować drzewo, to dobrze trafiłeś. Znajdziesz tu cenne wskazówki, które pozwolą ci podrasować swoją kreskę. Dodatkowo przydadzą Ci się przykładowe drzewa do narysowania. Okazuje się bowiem, że pomimo tego iż drzew mamy setki tysięcy to tylko niewielka grupa z nich nadaje się do rysunku.  Na końcu tego wpisu masz trzy zdjęcia drzew które narysuj!

Jakie drzewo chcesz rysować?

Żeby czuć się swobodnie w rysunku, musisz opanować sztukę rysowania drzew liściastych i iglastych. Ciężko stwierdzić, które jest trudniejsze do rysowania. Zdania są podzielone. Możesz zacząć od liściastych, ponieważ są częściej spotykane w naszym klimacie.

Od czego zacząć rysować drzewo liściaste?

W przypadku drzewa, tak jak w innych przypadkach – obowiązuje zasada od ogółu do szczegółu. Zacznij więc od kreślenia ogólnej bryły. Kontur ziemi, z której wyrasta, pień, gałęzie – i na końcu najtrudniejszy dla wielu kursantów element – korona drzewa. Rozbijmy teraz każdą część na czynniki pierwsze.

Kontur ziemi

Nie może to być oczywiście całkowicie gładka linia. Musisz zaznaczyć strukturę trawy lub ziemi. Na razie nie wchodź w głębsze szczegóły typu walor.

Pień

Zastanów się, czy ma być gruby i solidny jak w dębie, czy może cieniutki i wiotki jak u brzozy. Zaznacz na tym etapie duże detale, typu dziupla w drzewie oraz wystające małe gałązki.

Korona drzewa

To jest najtrudniejszy element dla wielu początkujących rysowników. Bo przecież – jak zaznaczyć koronę, której kontur tak naprawdę, w rzeczywistości jest grą światła i cienia. Widzimy przecież jaśniejsze i ciemniejsze liście. Pamiętaj jednak, że musisz mieć jakiś początkowy punkt zaczepienia, zanim przejdziesz do waloru.

Nie bój się więc zaznaczać kontur liści. Powinien być nieregularny. Najlepiej wybierz sobie jakieś drzewo – modela i zobacz, jaką bryłę ma korona. Oczywiście powinieneś ją zarysować lekką kreską. Ale też nie przesadzaj w drugą stronę – musi być widać cokolwiek 😉

Co dalej?

Dopiero w tym momencie zaczyna się zabawa. Zaznacz, z której strony pada światło i cień. Zabierz się za walor. To dopiero nim “rysujesz” liście w koronie. Liście mają przykrywać część gałęzi, a część ma zostać odkryta.

Pamiętaj o zasadzie bliskości i daleka. To co jest bliżej, warto utrzymać w jaśniejszych barwach. Liście, które są bardziej wystawione na słońce, są jaśniejsze. To schowane w głębi, są ciemniejsze. Operuj różnymi odcieniami szarości tak, aby całość była bardziej przestrzenna.

Na tym etapie, podczas rysowania korony, możesz dorysowywać gałęzie.

Kontynuując rysunek, wykonaj kreskowy rysunek liści drzewa miękkimi, subtelnymi ruchami. Będzie to wyglądało jak wiele cieni, ale na tym etapie jest to normalne.

Przyciemnij i nasyć pień drzewa. Podkreśl również cienie na liściach korony drzewa, stopniowo nasycając je tonem. Na koniec nadaj wykończenie konturom korony drzewa.

Jak narysować choinki?

Od czego zacząć?

Zasada jest prosta – tak jak w przypadku drzew liściastych – rysujesz od ogółu do szczegółu. Ogólny kontur przypomina trójkąt na patyku – i tak też zrób. Trójkąt możesz od razu narysować nieregularną linią.

Po narysowaniu prostej choinki możemy zabrać się za narysowanie ładniejszej. Wchodzimy w szraf i walor, aby wydobyć gałęzie i dokładniej zarysować bryłę naszych choinek.

Znowu działa super uniwersalna zasada – coś co jest bliżej jest jaśniejsze, co dalej – ciemniejsze. Pobaw się różnymi odcieniami szarości, a będziesz zaskoczony, jak bardzo można uzyskać efekt 3D;)

Trzy zdjęcia drzew do rysowania

Te niżej zamieszczone zdjęcia są świetne żeby na nich ćwiczyć rysunek. Na pytanie „jak narysować drzewo?” odpowiadamy krótko – zacznij od dobrego przykładu. Wybraliśmy dla Ciebie trzy takie przykłady.

Jeżeli na ten artykuł natrafili kandydaci na architekturę krajobrazu to dla was jest to konieczność. Nauka rysunku dla kandydatów na krajobraz to w głównie rysowanie drzew.

Drzewo iglaste np. świerk

jak rysować choinkę jak rysować świerk
Drzewo iglaste do narysowania – świerk

Drzewo fajne do narysowania ze względu na ciekawy pokrój

Drzewo dobre do rysunku
W tym drzewie przećwiczysz sobie kształt gałęzi

 

Jak narysować drzewo liściaste – drzewo bardzo charakterystyczne – brzoza

 

jak rysować drzewo liściaste - brzozę
Brzoza to bardzo wdzięczny temat do rysowania