Jeśli jesteś z Poznania i jesteś ciekawy, jak dostać się na Wzornictwo i co możesz robić po tym kierunku, to zajrzyj do wpisu. Znajdziesz tam garść przydatnych informacji.
Jak wyglądał egzamin na Wzornictwo w Poznaniu w poprzednich latach?
Egzamin praktyczny był podzielony na 4 etapy:
– rysunek – studium postaci,
– malarstwo –tematem była na przykład martwa natura,
– sprawdzian kierunkowy, sprawdzający wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do studiowania Wzornictwa,
Na sprawdzianie kierunkowym należy wykonać zadania techniczne, np. wykonać planszę lub skonstruować obiekt z papieru. Mogą to być zarówno małe formy, jak np. papierowy piórnik, lub duże, jak papierowa wieża wykonana z arkuszu papieru w formacie B2.
– rozmowa z komisją, na której trzeba było opowiedzieć o sobie, o swoich inspiracjach oraz wykazać się wiedzą o współczesnym designie.
Sposób kształcenia na Wzornictwie w Poznaniu
Wykładowcy dokładają starań, żeby na kierunku było jak najwięcej przedmiotów praktycznych, na których wymaga się wykonania projektu (w tym również wykonania jakiegoś fizycznego przedmiotu).
Postępy studenta są weryfikowane przez indywidualne konsultacje i korekty.
Studenci zobowiązani są do udziału w plenerze projektowym organizowanym przez Katedrę Designu oraz do odbycia stażu w firmie realizującej określone działania projektowe.
Jaki możesz zdobyć tytuł zawodowy z Wzornictwa na UAP?
Jako absolwent I stopnia studiów kierunku Wzornictwo uzyskujesz tytuł licencjata, jako absolwent II stopnia uzyskujesz tytuł magistra sztuki, a III stopnia doktora sztuk projektowych.
Na pierwszym roku realizowany jest cykl warsztatów, które pozwalają na zapoznanie się ze sposobem pracy, jak i osobowością wszystkich prowadzących pracownie w Katedrze Designu.
Od drugiego roku samodzielnie wybierasz pracownie, w ramach których realizuje tzw. duży punkt i dwa tzw. małe punkty. Taki system pracy pozwala na skorzystanie z doświadczenia dydaktycznego i zawodowego poszczególnych profesorów i doktorów. Kształcenie uzupełniane jest ćwiczeniami w dwóch katedralnych laboratoriach: Laboratorium Działań Materiałowych i Laboratorium Przekazu Projektowego.
Czy trudno jest zdać egzamin na wzornictwo na UAP?
Egzaminy na UAP w poprzednich latach były dość rozbudowane i pracochłonne. Cała trudność polega więc na tym, że trzeba wytrwać i przejść przez cały proces.
Co trzeba umieć rysować?
Szczególnie zwracaj uwagę na poprawność brył. Pilnuj, by zgadzały się proporcje u perspektywa. Twoja przyszła praca będzie polegała na robieniu rysunków projektowych – stąd ćwicz się w rysunku. Jeśli odczuwasz braki na tym polu, to znajdź odpowiedni dla siebie kurs tematyczny i ćwicz niezbędne kompetencje.
Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na wzornictwo?
Przede wszystkim poprawne proporcje i czystość kompozycji – to coś, bez czego nie możesz się obejść.
Co trzeba mieć na maturze, by dostać się na wzornictwo w Poznaniu?
Wystarczy, żeby zdać maturę. Podstawą rekrutacji jest egzamin wstępny. Nie musisz więc jakoś strasznie się spinać i siedzieć w książkach po nocy, żeby zdać wysoko maturę.
Najważniejsze jest to, czy masz mocną, pewną siebie i poprawną kreskę. A umiejętności rysunkowych nie nabędziesz w jeden tydzień. Profesorowie z daleka rozpoznają i rozróżnią przypadkową kreskę amatora od zdecydowanej profesjonalnej kreski wyćwiczonej osoby. Żeby osiągnąć wysoki poziom, dobrze jest chodzić na regularny kurs rysunku przynajmniej rok przed egzaminem.
Rady studentów wzornictwa
Ci, którzy mają już rekrutację na Wzornictwo w Poznaniu za sobą, powtarzają, że trzeba regularnie ćwiczyć rysunek na długo przed egzaminem. Na kilka dni przed godziną zero trzeba się odpowiednio wyspać i zjeść. To wszystko po to, by wytrzymać presję i stres związany z egzaminem.
Jak już będziesz na chwilę przed spotkaniem z komisją, to ufaj sobie. Bądź swoim najlepszym sprzymierzeńcem, nie wrogiem.
Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin z wzornictwa?
-
Potwierdzenie opłaty za egzamin,
-
dowód osobisty,
-
kartki,
-
ołówki,
-
gumkę chlebową i nożyk do ostrzenia ołówków,
-
farby,
-
pędzle,
-
kubek na wodę,
-
tektury,
-
kartony, taśmy, kleje, sznurki, gumki recepturki… cokolwiek, co może Ci się przydać na którymś z etapów egzaminu.
Jak być ubranym na egzaminie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu?
Podkreśl wagę wydarzenia i ubierz coś w stonowanych barwach, np: białym, czarnym, szarym czy granatowym. Nie warto jednak przesadzać z elegancją i wskakiwać np wszpilki, ciasne sukienki czy garnitury.
Dlaczego warto studiować Wzornictwo na UAP w Poznaniu?
Studiowanie na kierunku Wzornictwo, dzięki formule kształcenia „mistrz – uczeń”, kładącej nacisk na indywidualne podejście do każdego studenta, pozwala na pozyskanie szerokich kompetencji intelektualnych, niezbędnych do rozwiązywania różnorodnych problemów projektowych. Przygotowuje do podejmowania pracy zawodowej w szeroko rozumianym zakresie projektowania, zarówno indywidualnym, jak i w interdyscyplinarnych zespołach.
Gdzie można znaleźć pracę po Wzornictwie na UAP w Poznaniu?
Absolwenci kierunku Wzornictwo mogą znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych realizujących projekty dla różnych gałęzi przemysłowych. Mogą pracować w zespołach, jak i indywidualnie. Uniwersalność, wielość omawianych technologii i szeroki zakres realizowanych tematów w procesie dydaktyki pozwala na praktykowanie zawodu projektanta w wielu obszarach, także pokrewnych wzornictwu.