Dzisiaj wpis o wyjątkowym kierunku dla osób o wrażliwości artystycznej. Wejdź do wpisu i sprawdź, co trzeba zrobić, żeby dostać się na Rzeźbę na ASP w Warszawie.
Jakie są etapy w rekrutacji na Rzeźbę na ASP w Warszawie?
Rzeźba na ASP w Warszawie to prestiżowy kierunek, na który przyjmowane jest bardzo mało osób. Studia mają charakter warsztatowy. Wszystko odbywa się w bardzo kameralnej atmosferze. Żeby tak mogło być, kandydaci muszą być wybierani bardzo starannie. Z tego względu, rekrutacja składa się aż z trzech etapów.
W Rozporządzeniach Rektora znajduje się szczegółowy opis każdego etapu:
1) I etap – złożenie teczki z samodzielnie wykonanymi przez kandydata pracami rysunkowymi (maksymalny rozmiar 100 cm x 70 cm, około 15 sztuk) oraz 1-2 rzeźby głowy lub fotografie tych rzeźb (pełna dokumentacja fotograficzna dwóch głów wykonana przy profesjonalnym oświetleniu; po 6 fotografii każdej pracy w formacie A4, wraz z precyzyjnym opisem dot. techniki wykonania, z podaniem wymiarów i roku realizacji). Prace i zdjęcia powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem autora
2) II etap – część praktyczna: rysunek (studium z natury, postać), rzeźba (studium z natury, głowa), dwie kompozycje na zadany temat (rysunkowa i rzeźbiarska)
3) III etap – autoprezentacja; Celem autoprezentacji jest poznanie zdolności intelektualnych kandydata, a także jego głębszych zainteresowań nie tylko w zakresie wybranej dziedziny plastyki, ale również innych rodzajach twórczości, takich jak literatura, muzyka, teatr czy film. Autoprezentacja powinna wykazać samodzielność kandydata w myśleniu o sprawach związanych z szeroko pojętą kulturą artystyczną
Jak to się rozkłada czasowo? W 2022 roku terminy poszczególnych etapów wyglądają następująco:
13 – 14.06.2022 r. godz. 10.00–15.00 – składanie przez kandydatów dokumentów* oraz teczek z pracami
23.06.2022 r. do godz. 15.00 – kwalifikacja do egzaminu praktycznego, informacja dostępna po zalogowaniu kandydata do systemu Akademus
27.06-01.07.2022 – egzamin praktyczny
06.07.2022** do godz. 10.00 – dotyczy kandydata zdającego maturę w 2022 roku: przesłanie skanu/zdjęcia świadectwa dojrzałości pocztą elektroniczną na adres mailowy Dziekanatu Wydziału Rzeźby – rzezba@asp.waw.pl
06.07.2022 do godz. 15.00 – kwalifikacja do autoprezentacji, informacja dostępna po zalogowaniu kandydata do systemu Akademus
07 – 08.07.2022 – autoprezentacja
12.07.2022 r. do godz. 20.00 – opublikowanie list osób przyjętych i nieprzyjętych na I rok studiów, informacja dostępna również po zalogowaniu kandydata do systemu Akademus
Trzeba przyznać, że procedura jest bardzo skomplikowana i wyczerpująca. Trzeba być nie tylko dobrze przygotowanym technicznie i mieć za sobą długotrwały solidny kurs rysunku. Należy również nastawić się psychicznie na ciężką pracę.
Jak przygotować się do rekrutacji na Rzeźbę na ASP w Warszawie?
Przede wszystkim decyzja o zdawaniu na Rzeźbę musi być świadoma. Nie można przygotować się do niej w miesiąc. Nie na ASP w Warszawie.
No ok, ale co ćwiczyć?
Na Rzeźbie poświęca się sporo uwagi osobie człowieka. Ćwicz więc zarówno rysunek, jak i rzeźbę twarzy oraz sylwetki.
Zwracaj więc szczególną uwagę na ćwiczenie proporcji ciała i twarzy. Jeśli jeszcze jej nie znasz, to możesz ćwiczyć z klasykiem.
Co trzeba zdawać na maturze, by dostać się na rzeźbę?
Tak naprawdę matura w ogóle nie jest brana pod uwagę. Wystarczy uzyskać wynik pozytywny.
Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na rzeźbę?
W złym tonie jest konturowanie postaci. To nie architektura. Tu liczy się zmysł artystyczny, operowanie światłocieniem i walorem.
Rzeźba jest formą artystyczną, która często przekazuje emocje. Ćwicz więc zarówno rysowanie jak i rzeźbienie ekspresyjnych wyrazów twarzy oraz ekspresyjne pozy.
Co o studiowaniu Rzeźby na ASP w Warszawie mówią studenci?
Poniżej anonimowe opinie studentów Rzeźby na ASP w Warszawie. Wynika z nich, że jeśli tylko ktoś ma pomysł na siebie, to bez problemu odnajdzie się na tym kierunku i zrobi z niego użytek w przyszłości.
Jestem studentką na rzeźbie i wg mnie – jest spoko, ale ważne jest to, żeby wiedzieć, co się chce robić lub mieć chęć do eksperymentowania w różnych pracowniach! Pierwszy rok jest cięższy, a drugi i każdy kolejny jest trochę lżejszy 🙂 (opinieouczelniach.pl)
Jakie rady mają studenci dla kandydatów na Rzeźbę na ASP w Warszawie?
Studenci zwracają uwagę na stres przed egzaminem wstępnym. Wielu kandydatów wzajemnie się nakręca, eskalując tym samym wybuch stresu.
A przecież nie ma się czym stresować. profesorowie tak naprawdę nie chcą sprawdzać twojej encyklopedycznej wiedzy. Chcą cię po prostu poznać jako ciekawą osobę.