Być może od najmłodszych lat powtarzałeś wszystkim wokół, że pójdziesz na Malarstwo na ASP. A może dopiero teraz dojrzewasz do tej decyzji. Nieważne! Każdy może startować na Malarstwo na ASP w Gdańsku! To kierunek dla tych, którzy nie boją się ciężkiej kreatywnej pracy i wiecznego mazania się w farbie. W tym tekście znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do egzaminów wstępnych na Malarstwo na ASP w Gdańsku.
Jakie dokumenty trzeba dostarczyć na Malarstwo na ASP w Gdańsku?
Zanim sięgniesz po pędzel i namoczysz go w farbie by tworzyć… czeka cię kilka formalności i nudnych papierkowych obowiązków. Malarstwo na ASP w Gdańsku to także studia i dziekanat, w którym trzeba dopełnić swoich obowiązków. Musisz dokonać opłaty egzaminacyjnej i napisać oświadczenia:
- o samodzielnym wykonaniu prac zawartych w portfolio
- o samodzielnym wykonaniu prac egzaminacyjnych
Etapem wstępnym jest przesłanie portfolio. Pamiętaj o zachowaniu terminów! Jeśli planujesz stworzyć coś nowego do teczki, to pamiętaj, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę! Pilnuj tego, aby Malarstwo na ASP w Gdańsku nie przeszło ci koło nosa.
Co powinno być w teczce na Malarstwo na ASP w Gdańsku?
Przygotowując teczkę, sprawdź formaty i ilość prac, wskazaną na dany rok akademicki. Zdając na Malarstwo na ASP w Gdańsku, skup się przede wszystkim na pracach malarskich – to o nie głównie chodzi. Dobrze, gdybyś wykazał się wszechstronnością. Niech znajdą się w twojej teczce różne techniki – np. tempera, gwasz, olej, akryl na papierze, tekturze, płótnie. Nie bój się eksperymentowania. Stwórz wiele prac, abyś miał później w czym wybierać.
Oprócz malarstwa, wymagany jest również rysunek. Ten może być wykonany ołówkiem, węglem, tuszem itp. Tutaj również możesz eksperymentować. Możesz rysować na papierze, na tekturze lub na czymkolwiek, co pozwala uzyskać ciekawy efekt.
A co malować lub rysować? Mile widziane są przede wszystkim realizacje przedstawiające studium martwej natury, studium postaci, jak również np. portret, pejzaż, prace z wyobraźni.
Co jeszcze można umieścić w teczce?
Malarstwo na ASP w Gdańsku to kierunek, w którym ceni się eksperymentowanie i otwarty umysł. W poprzednich latach można było zaprezentować innego rodzaju realizacje artystyczne np. prace multimedialne, filmy, fotografie itp. Nie jest to obowiązkowe, ale świadczy o zaangażowaniu kandydata i pozwala uzyskać dodatkowe punkty.
Jeśli więc bawisz się w digital painting, modelowanie 3D lub w cokolwiek innego, to bądź z tego dumny i pokaż to światu.
Co oprócz portfolio na Malarstwo na ASP w Gdańsku?
W ostatnich latach wymagano od kandydata napisania listu motywacyjnego. Trzeba w nim pokrótce opisać siebie i swoje zainteresowania. Zaprezentuj siebie od jak najlepszej strony. Przedstaw siebie jako człowieka ciekawego świata i otwartego. Napisz o swoich inspiracjach i ulubionych twórcach. Wspomnij o jakimś współczesnym malarzu, którego bardzo cenisz.
W liście motywacyjnym musisz umotywować swoją wolę studiowania. To dobry moment, Żeby zapytać siebie samego, czego właściwie oczekujesz od tych studiów. Zweryfikujesz sobie, czy Malarstwo na ASP w Gdańsku jest dla ciebie.
Jak dostać się na Malarstwo na ASP w Gdańsku?
Czyli, jak malować, żeby “chwyciło”? Choć to może brzmieć banalnie, to nadal trzeba to powtarzać: żeby malować dobrze, trzeba malować dużo i trzeba malować wszystko. Być może masz swoje ulubione obszary. Przykładowo: lubisz tworzyć pejzaże, ale portrety już nie.
Pamiętaj, że na Malarstwo na ASP w Gdańsku to już nie przejdzie. Możesz mieć swoje preferencje, ale musisz umieć podejść do każdego tematu.
Jeśli odczuwasz braki, np. nie idzie ci malowanie postaci, to zastanów się, w czym leży problem. Być może masz niedobory umiejętności w szkicowaniu postaci. Nie licz, że “jakoś to będzie”. Nie będzie. Wprawne oko profesorów Malarstwa na ASP w Gdańsku wychwyci każdą niedoskonałość.
Bazą każdego obrazu jest dobry szkic. Jeśli czujesz jakieś niedobory w umiejętnościach, czym prędzej je nadrób. Spotkaj się z kimś, przeczytaj jakiś podręcznik lub zapisz się na kurs rysunku odręcznego.
Pomyśl, co jest twoją piętą achillesową. Czy nie idzie ci szkicowanie postaci, masz braki w znajomości anatomii ludzkiej, zwierzęcej, a może nie umiesz szkicować środowisk? A może leży u ciebie perspektywa lub budowa kompozycji?
Jeśli marzy ci się Malarstwo na ASP w Gdańsku – to pytaj, szukaj i ćwicz. Rysuj, rysuj…dla odmiany maluj, maluj, maluj…
Czy Malarstwo na ASP w Gdańsku jest tylko dla szczególnie uzdolnionych?
I tak i nie. Zależy od tego, jak zdefiniujemy słowo “uzdolniony”. Na Malarstwo na ASP w Gdańsku dostają się osoby uzdolnione, czyli doświadczone. Nie ma czegoś takiego, jak gotowy nadprzyrodzony talent, nad którym nie trzeba już pracować. Nawet, jeśli ktoś ma smykałkę do malowania i ot tak tworzy ciekawe prace, to jeszcze o niczym nie świadczy. Jeśli nie będzie dużo nad sobą pracować i uczyć się na własnych błędach – to prędzej czy później – jego prace zaczną być powtarzalne i nużące.
Prawdziwa iskra w malarstwie pojawia się u osób, które pracują jak rzemieślnik. Rysują, malują, niszczą, targają – na nowo malują, rysują. Aż w końcu tysiące godzin spędzonych na tworzeniu zaczną mieć odzwierciedlenie w ich kresce.
Nieraz młodzi ludzie pytają się, czy Malarstwo na ASP w Gdańsku jest tylko dla absolwentów Plastyka. Trochę jest tak, że oni rzeczywiście częściej się dostają. Ale nie wynika to z ich jakiegoś szlachetnego urodzenia. W ich żyłach nie płynie farba zamiast krwi. To są po prostu ludzie, którzy spędzili tysiące godzin na ćwiczeniu rysunku i na malowaniu. Ich przewagą nie jest papierek, ale warsztat.
Ale spokojnie, jeśli nie masz za sobą szkoły plastycznej, możesz nadrobić na własną rękę! Ćwicz, szukaj, pytaj … i ćwicz!