You are currently viewing Jak dostać się na Grafikę na ASP w Krakowie?

Jak dostać się na Grafikę na ASP w Krakowie?

Jeśli chcesz robić ciekawe projekty graficzne, a przy tym mieszkać w perełce Małopolski, to pewnie zainteresuje cię ten wpis. Sprawdź, jak dostać się na Grafikę na ASP w Krakowie.

Ważne terminy na Grafikę na ASP w Krakowie

Możesz być najlepszym kandydatem na świecie, ale jeśli nie będziesz przestrzegał ustalonych terminów, to nie będziesz brany pod uwagę w rekrutacji. Łap więc garść informacji i terminów. Zapisz je sobie w kalendarzu, na lodówce, wherever. Najważniejsze, żebyś o nich pamiętał:

Jak dostać się na Grafikę na ASP w Krakowie 2022/2023:

1) Rekrutacja online – założenie konta w systemie online

Rejestracja w systemie rekrutacji online na studia prowadzone jako studia stacjonarne odbędzie się w terminie:

od 24 maja do 9 czerwca 2022 r. do godz. 23:45

Wejdź na stronę www: Internetowa Rejestracja Kandydata

W tym samym przedziale czasowym musisz przesłać swoje portfolio. Zadbaj jednak o to, aby nie był to przypadkowy zbiór prac. Zrób rekonesans swojej dotychczasowej twórczości i wybierz to, co twoim zdaniem jest najlepsze. Fajnie, jeśli uczęszczasz na kurs rysunku. Możesz poprosić o pomoc nauczyciela. On chętnie rzuci fachowym okiem na twoje dokonania, a nawet podpowie, jak podkręcić prace, żeby były bardziej profesjonalne.

Przy składaniu portfolio pamiętaj, żeby użyć specjalnego formularza używanego przez ASP w Krakowie. Nie są przyjmowane żadne linki do Dysków Google i innych chmur danych.

Co umieścić w teczce na Grafikę na ASP w Krakowie?

Uczelnia zastrzega sobie, że W  teczce powinny się znaleźć przykłady prac rysunkowych, malarskich oraz  szkice. Prezentacja może zawierać również prace projektowe, ilustracyjne, fotograficzne i  filmowe, np.  linki do  animacji/video lub innych realizacji wizualnych..

Biorąc pod uwagę fakt, że zdajesz na Grafikę, dobrze byłoby zamieścić jakieś techniki komputerowe. Po pierwsze na wstępie zweryfikujesz sobie, czy wystarczająco ogarniasz digital painting itp. Po drugie pokażesz siebie jako osobę wszechstronną.

Prace powinny być skatalogowane i dokładnie opisane. Wpisz więc tytuł, technikę, format i rok powstania. Dzięki chronologicznemu ułożeniu prac, komisja zweryfikuje, jak dynamicznie rozwijają się twoje zdolności. Mimo, że ty nie masz do tego dystansu, to ktoś przeglądający twoje portfolio zauważy, jak bardzo zmieniły się twoje umiejętności i jak bardzo rozwijasz swój własny unikalny styl.

Jak wygląda egzamin na Grafikę na ASP w Krakowie?

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych etapów rekrutacji:

  • I etap – przegląd prac i teczki

  • . II etap – rozmowa z komisją, egzamin teoretyczny

I etap – prezentacja portfolio

Z powodu pandemii, przegląd teczki odbywa się w formie zdalnej. Przygotuj się na to, że prace z portfolio powinny prezentować twój unikalny styl i zainteresowania. Nie szukaj więc na siłę przykładowych teczek na Grafikę na ASP. Pomyśl, z których prac jesteś najbardziej dumny i który są najbardziej twoje. Skopiować można wszystko, ale tu nie chodzi o kopiowanie kogoś, ale o prezentację własnych osobistych dokonań.

Przegląd i ocena prac – punktacja

Kandydat może uzyskać maksymalnie 20 punktów.

Warunkiem dopuszczenia do II etapu jest uzyskanie przez kandydata minimum 10 punktów.

II etap – egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny – rozmowa z kandydatem (stacjonarnie) – 20, 21, 22* czerwca 2022r. (kandydat otrzymuje indywidualny termin egzaminu)

To rozmowa, której punktem wyjścia są wylosowane przez kandydata pytania. Dotyczyć mogą szeroko pojętej kultury, współczesnego świata oraz specyfiki studiów. Trzeba przyznać, że to dość szerokie spektrum i można się spodziewać w zasadzie wszystkiego.

  • Najważniejsze jest jednak to, że nie trzeba wykazywać się encyklopedyczną wiedzą. O wiele ważniejsze jest to, żebyś pokazał siebie, jako ciekawą osobę. Pomyśl, jakie masz zainteresowania. Czy masz swoich ulubionych grafików / designerów? Czy masz własne poglądy na to, co się dzieje we współczesnym świecie?

Ważne terminy

  • Rejestracja online: 24 maja – 9 czerwca 2022r.

  • Przesłanie dokumentów (wielkość do 20 MB): w okresie trwania rejestracji online 24 maja – 9 czerwca 2022r.
    (maturzyści 2022, po ogłoszeniu wyników matur, dosyłają świadectwa dojrzałości do dnia 8 lipca 2022r. do godz. 12:00)

Sekretarz ZR informuje online kandydatów o dokładnej dacie i godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się egzamin teoretyczny (adres i nr sali). Należy systematycznie sprawdzać komunikaty na swoim osobistym koncie na stronie elektronicznej rekrutacji.

Czy trzeba umieć rysować na Grafikę na ASP w Krakowie?

Raczej jest to umiejętność bez której ani rusz. Począwszy od tego, że musisz przygotować teczkę na ASP, w której pochwalisz się swoimi umiejętnościami. A skończywszy na tym, że na studiach na Grafice na ASP w Krakowie będzie mnóstwo projektów, których podstawą jest rysunek.

Czy zajęcia na Grafice na ASP w Krakowie będą online z powodu pandemii?

Oficjalnego komunikatu ze strony Rektora nie ma. Można się jednak spodziewać zajęć stacjonarnych. Reżim sanitarny jest coraz bardziej luzowany w innych miejscach publicznych. Możemy się więc spodziewać powrotu do normalności.

Która forma zajęć: stacjonarnie czy online na Grafice na ASP w Krakowie jest korzystniejsza?

Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Ciężko stwierdzić jednoznacznie. Z jednej strony forma online zwiększa mobilność i umożliwia łączenie studiów z innymi obowiązkami. Możesz bez problemu gdzieś wyjechać i jednocześnie uczestniczyć w zajęciach. Z drugiej jednak strony, takie ograniczony kontakt trochę ogranicza. Nie nawiązujesz bliższych relacji z innymi studentami. Poza tym nie masz okazji, żeby zwyczajnie pogadać z profesorami na różne interesujące tematy. Oni mają mnóstwo doświadczenia, którym mogliby się jeszcze podzielić między zajęciami stacjonarnymi. Na onlinach natomiast mija czas zajęć, wszyscy się rozłączają i nie ma przestrzeni na rozmowy o grafice i zainteresowaniach.

Jeśli chcesz się skontaktować i zapytać u źródła, to łap dane teleadresowe Wydziału:

Dane teleadresowe

Dziekanat Wydziału Grafiki

kierunek: grafika

stacjonarne, jednolite studia magisterskie

ul. Humberta 3

31-121 Kraków

pokój nr 18

mgr Anna Dębska

tel. 12 632 13 31 w. 14

tel. 786-996-456 (w godz. 8-15)

email: adebska@asp.krakow.pl