You are currently viewing Jak dostać się na ASP w Gdańsku?

Jak dostać się na ASP w Gdańsku?

Studia na ASP w Gdańsku należą do dość elitarnych studiów. Ze względu na swoją specyfikę i dużą ilość zajęć praktycznych, limity przyjęć są bardziej rygorystyczne niż innych, bardziej teoretycznych kierunków. Co zatem zrobić, by znaleźć się w gronie szczęśliwców?

ASP w Gdańsku: Po jakim liceum łatwiej się dostać?

Odpowiedź może nasuwać się sama: po plastycznym. Czy to jednak prawda? Czy ktoś, kto ma w sobie dużo samozaparcia, ale nie ma ukończonego liceum plastycznego, jest skazany na porażkę? Oczywiście, że nie.

Nie da się jednak ukryć, że o przyjęciu na ASP w Gdańsku decydują umiejętności. Jeśli nie mamy za sobą Plastyka, możemy nadrobić decydując się na kurs rysunku. Weźmy pod uwagę, że musimy dogonić ludzi, którzy w Plastyku mieli 6-8h rysunku tygodniowo przez 4 lata. To naprawdę dużo!

ASP w Gdańsku: Jaki kurs rysunku wybrać?

Dobrze, gdyby zajęcia odbywały się przynajmniej raz w tygodniu i trwały 2-3 h. Warto zwracać uwagę, aby prowadzący mieli jak najbardziej indywidualne podejście. Dobrze, żeby porozmawiali z nami o naszych planach na przyszłość. Inaczej pracuje się z kimś, kto wybiera się na malarstwo klasyczne, inaczej na architekturę a jeszcze inaczej z kimś, kto chce być grafikiem. Informujmy naszego nauczyciela rysunku o naszych rozterkach. Można wspólnie z nim przeanalizować ofertę ASP w Gdańsku i poradzić się go, który kierunek jego zdaniem jest najbardziej przyszłościowy i rozwijający.

Warto wychodzić poza kurs rysunku i tworzyć własne projekty w domu. Można skorzystać z doświadczonego oka prowadzącego kurs. Ten powinien doradzić, a nawet może nanieść własną korektę. Nie bójmy się tych korekt! Dzięki nim możemy zobaczyć, jak jeszcze niedojrzałą mamy kreskę. Traktujmy takie uwagi, jak cenną wskazówkę, dzięki której możemy się rozwinąć.

Zwracajmy również uwagę na to, jak szeroka jest oferta szkoły rysunku. Dobrze, żebyśmy mieli dostęp do nowoczesnych technologii. W dzisiejszych czasach sama znajomość tradycyjnych technik (rysunek, malarstwo tradycyjne) to trochę za mało. Dzisiaj oczekuje się od twórców znajomości oprogramowania graficznego. Dobrze więc wybierać takie szkolenia, w których możemy nauczyć się digital paintingu lub projektowania 3D.

Musimy mieć świadomość, że najwięcej ofert pracy jest skierowana do osób biegłych w nowoczesnych technologiach, a nie do tradycyjnych twórców. Jeśli przerażają nas nowoczesne technologie, to może czas się przełamać? Pamiętajmy, że wymarzone studia na ASP w Gdańsku będą od nas wymagały wyjścia ze swojej strefy komfortu i wypłynięcia na szerokie wody.

Jaka jest rzeźba na ASP w Gdańsku?

Rzeźba jest dość elitarnym kierunkiem. Limity przyjęć są bardzo niewielkie. Nie powinno to dziwić. Nie jest łatwo przekazać tak specyficzną wiedzę większej ilości osób. Ilość technik, jakimi można wykonać rzeźbę jest naprawdę niezliczona. Rzeźba to studia bardzo czasochłonne i pracochłonne. Trzeba mieć naprawdę ogromną wiedzę technologiczną.

Na ASP w Gdańsku, podobnie jak na innych uczelniach, wymaga się od studentów maksymalnej samodzielności. Młodzi adepci sztuki przygotowywani są do tego, by samodzielnie wykonać projekt i odtworzyć go w danej technice. Trzeba mieć zatem sporą wiedzę dotyczącą materiałów i ich właściwości fizycznych.

Jak dostać się na rzeźbę na ASP w Gdańsku?

Podczas rekrutacji na ASP w Gdańsku brane jest pod uwagę portfolio kandydata. Powinny się w nim znajdować własnoręczne szkice lub prace malarskie. Poza tym, ważna jest również autoprezentacja kandydata.

Jeśli marzy nam się studiowanie rzeźby na ASP w Gdańsku, to musimy mieć naprawdę dobry warsztat oraz pewność siebie. Podczas autoprezentacji możemy zostać zapytani o ulubioną książkę lub film. Student rzeźby powinien mieć szerokie horyzonty. Chodzi o to, aby taki artysta potrafił znaleźć inspirację wszędzie. Nawet w miejscach nieoczywistych.

Dobrze jest więc znaleźć się w środowisku ludzi, którzy pasjonują się sztuką. Nic tak bardzo nie inspiruje, jak inni ludzie. Idealnie, jeśli możemy odwiedzać jakieś wernisaże sztuki, oglądać wystawy lub samemu coś projektować. Możemy uczestniczyć w nieformalnych grupach pasjonatów, znaleźć ich przez media społecznościowe, samemu założyć jakąś grupę, lub dołączyć do formalnych grup (jak np. lekcje rysunku).

Jeśli tylko uda nam się dostać na wymarzone studia, to czeka nas kilka naprawdę inspirujących lat. Małe, kameralne grupy i indywidualne podejście do każdego studenta – to jest to, co wyróżnia studia artystyczne spośród wszystkich innych kierunków.