Już sama decyzja o studiowaniu Architektury jest ambitna sama w sobie. A jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę w tym celu – to już jesteś gość. W tym wpisie dowiesz się jak dostać się na Architekturę za granicą. Zobaczysz, jak wygląda to w Danii.
Jakie cechy powinien mieć kandydat na Architekturę za granicą?
Decyzja o Architekturze za granicą raczej nie jest dziełem przypadku. Nie każdy ma predyspozycje, żeby wziąć się za coś tak ambitnego. Kandydat na Architekturę za granicą powinien mieć rysowanie we krwi. Oczywiście nie chodzi tu o szlachetne urodzenie i o ten mityczny talent, o którym wszyscy mówią, ale jeszcze nikt nigdy go nie widział. Trzeba mieć przede wszystkim pasję rysowania i ciężko ćwiczyć już kilka lat przed studiami. Najlepiej obczaić sobie jakiś solidny kurs rysunku, który wyposaży cię w najpotrzebniejsze umiejętności. Rysuj w każdej wolnej chwili. Niech twój szkicownik pęka w szwach, a twoje umiejętności szybują w górę. Dobrze jest już na poziomie szkoły średniej myśleć o przedmiotach, które przygotuję cię do studiowania Architektury za granicą. Przykładaj się więc solidnie do nauki angielskiego, informatyki i matematyki. Nie zaszkodzi również znajomość fizyki.
Za granicę w pojedynkę czy z kimś?
Nie czarujmy się, decyzja o wyjeździe na zagraniczne studia nie jest łatwa. Jeśli tylko możesz kogoś wciągnąć w ten projekt, to oczywiście w grupie raźniej. Jeśli jednak nie masz kogoś zwerbować, to nie przejmuj się. Może się okazać, że nawet w pojedynkę jesteś w stanie wyruszyć na podbój Danii.
VIA University College z Campusem w Horsens
To uczelnia, która daje mnóstwo praktycznej wiedzy. Jest to ważne szczególnie dzisiaj, gdy cierpimy na nadmiar osób wysoko wykształconych – teoretyków, a cierpimy na niedobór specjalistów.
Czego możesz się spodziewać po Architekturze w Danii?
Architectural Technology and Construction Management – to dosłowna nazwa kierunku, który można porównać z polskim kierunkiem Architektura. Choć z jednej strony można,to z drugiej nie można.
W Polsce jest jeszcze dużo zajęć czysto teoretycznych, w których trzeba przyswajać sobie pojęcia, definicje lub przyjmować czyjeś przekonania jako swoje.
W Danii jest zupełnie inaczej. Tam profesorowie skupiają się na tym, żeby wykształcić specjalistów – praktyków, gotowych do podejmowania rzeczywistych zadań i problemów, które spotykają ich w pracy zawodowej. Co ważne – jest również sporo zajęć, które ćwiczą studentów w pracy zespołowej.
Jak aplikować na Architekturę w Danii?
W proces aplikowania będziesz musiał zaangażować swoich nauczycieli. Będziesz musiał napisać list motywacyjny, zrobić wykaz wszystkich ocen z wszystkich semestrów szkoły średniej, podać wyniki maturalne. Następnie będziesz musiał zdać online egzaminy z angielskiego i przejść przez rozmowę kwalifikacyjną przez Skype.
Jak utrzymać się na studiach za granicą w Danii?
To, co jest kuszące w Danii, to fajne nastawienie do studenta. Jeśli tylko pokażesz się jako osoba nastawiona na rozwój i pracowita, to otrzymasz stypendium, z którego pomocą będziesz w stanie się utrzymać w obcym kraju.
Wystarczy, że podejmiesz pracę w wymiarze minimum 10 godzin tygodniowo, a otrzymasz stypendium. Czyż to nie jest fajne i motywujące? Pomaga i jednocześnie uczy samodzielności, zaradności i niezależności. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy tak wielu młodych ludzi ma problem z usamodzielnieniem się.
Jak wygląda studiowanie Architektury w Danii?
Architektura w Danii znacząco różni się od Architektury w Polsce. Przede wszystkim ze względu na bardziej praktyczny wymiar zajęć. Po drugie, duńska Architektura w większym stopniu stawia na aspekty techniczne, inżynieryjne. Musisz więc nastawić się na dużą ilość matematyki, fizyki i budownictwa. Artystyczne duszyczki mogą się czuć nieco zagubione na tym kierunku.
Jeśli jednak szukasz studiów, które w realny sposób przygotują cię do pracy zawodowej i dają ci ugruntowaną pozycję na rynku pracy, to Architektura w Danii z pewnością będzie wyróżnikiem i strzałem w dziesiątkę.
Co jeszcze zyskasz studiując Architekturę w Danii?
Na pewno usamodzielnisz się i zaczniesz żyć na własnych zasadach.Poznasz wielu młodych ludzi, którzy mają otwarte umysły. Zdobędziesz przyjaciół i nauczysz się perfekcyjnie języka angielskiego.
Będziesz studiował w kraju, który słynie z wielu zdolnych projektantów, którzy nadawali ton w całym świecie architektonicznym. Jest tak wiele korzyści, że warto zawalczyć o te studia. Mimo, że proces aplikowania jest naprawdę mozolny i długotrwały, to warto przez niego przejść. Pomyśl, czy chcesz być jednym z wielu szeregowych architektów, czy może chcesz wnieść nową jakość w polską branżę architektoniczną?
A może zdecydujesz się zostać tam i podbijać skandynawski rynek? Wszystko zależy od ciebie. Najważniejsze to być otwartym na wszystkie możliwości, jakie daje taki wyjazd.
Możliwe, że z jednej strony odczuwasz ekscytację na myśl o takiej wyprawie, z drugiej strony po prostu odczuwasz strach. To normalne. Pomyśl jednak o tym, że taki wyjazd jest ogromną szansą i kiedyś podziękujesz sobie za tę decyzję.
To, co jest wyjątkowe w Danii, to ich ekologiczne nastawienie do budownictwa. To, co u nas dopiero raczkuje i napotyka na opór, u nich jest już standardem. Trochę jest tak, że polska branża architektoniczna potrzebuje ludzi, którzy przyniosą nowe pomysły i rozwiązania z krajów skandynawskich.
Co ci się najbardziej przyda na studiach z Architektury za granicą?
Barierą nie do przeskoczenia jest język. Architektura w Danii jest – jak już wcześniej mówiono – bardzo techniczna i inżynieryjna. Trochę przypomina polskie budownictwo. Jest więc przepełniona wiedzą techniczną, matematyczną i inżynieryjną. Wszystkie te zagadnienia będzie trzeba przyswoić sobie w języku angielskim.
Jeśli więc jesteś dopiero na etapie przygotowań do aplikowania, to możesz zainwestować w solidny kurs języka angielskiego. Ta inwestycja na pewno zwróci się kilkukrotnie. Jeszcze kiedyś podziękujesz sobie za ten wysiłek
Poza tym weź ze sobą sporą dawkę pozytywnego nastawienia. Ono na pewno pomoże ci przejść przez cały proces aplikowania i studiowania Architektury w Danii.