You are currently viewing Jak dostać się na Architekturę za granicą? Anglia

Jak dostać się na Architekturę za granicą? Anglia

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Architektura za granicą i poczuć międzynarodowy poziom, to ten wpis jest dla ciebie.

Rekrutacja na Architekturę w Anglii

O aplikowaniu na Architekturę w Anglii musisz pomyśleć już wcześniej niż dopiero w klasie maturalnej. Wszystkie procedury same w sobie są czasochłonne. Do tego musisz wziąć pod uwagę też tłumaczenie dokumentów samodzielnie lub – jeśli jest to wymagane – przez tłumacza przysięgłego.

Czasem uczelnia wymaga również uzyskanie certyfikatu językowego – musisz zdobyć takie informacje, żebyś zdążył uzyskać wymagany dokument, jeśli go nie posiadasz.

Co ważne, wiele angielskich uczelni wymaga, aby podać swoje przewidywane wyniki maturalne. Jest to oczywiście trudne, a jeszcze trudniej będzie uzyskać wyniki, które zakłada uczelnia.

Żeby dostać się na Architekturę w Anglii trzeba naprawdę nieźle się napracować i być mistrzem organizacji czasu. Całe przedsięwzięcie studiowania Architektury za granicą jest bardzo ambitne. Jednocześnie tym większa będzie satysfakcja, kiedy uda Ci się dostać.

Kiedy zaczyna się rekrutacja na studia w Anglii?

Cała procedura składania podań jest uruchamiana we wrześniu, a zamykana w styczniu. Jest to więc dużo wcześniej niż w polskich warunkach.

Platforma rekrutacyjna UCAS umożliwia zapisanie się na maksymalnie 5 kierunków. Składając aplikację musisz mieć na starcie przygotowane dwa dokumenty – oczywiście w języku angielskim:

  • personal statement – list motywacyjny, w którym opiszesz siebie, swoje zainteresowania i inspiracje oraz opiszesz swoje motywy studiowania.

  • reference – referencje od twojego wychowawcy lub od nauczyciela, z którym masz przedmiot rozszerzony, który chcesz zdawać na maturze. Obowiązkowo nauczyciel ten musi wskazać swoje przewidywania co do twoich wyników matury.

W ogóle – tak na marginesie – Anglicy mają bardzo ciekawy zwyczaj z tymi referencjami. Takie podejście zakłada głęboką i pozytywną relację – nauczyciel – uczeń. Szkoda, że nie ma czegoś takiego w Polsce.

Przygotuj sobie również portfolio, składające się z około 5 – 10 prac. Zastanów się, z których prac jesteś najbardziej dumny i o których chciałbyś opowiedzieć komisji. Oczywiście musisz też pamiętać, o tym, żeby zwrócić uwagę na angielskie słownictwo – czy dysponujesz odpowiednim zasobem, żeby swobodnie opowiadać o swoim portfolio.

Dokładne wskazówki jak powinno wyglądać Twoje portfolio dostaniesz od uczelni, prawdopodobnie jeszcze przed rekrutacją.

W podanym w UCAS’ie terminie należy ostatecznie wybrać dwie szkoły – firm oraz insurance choice (pierwszy i drugi wybór). Kiedy odrzucisz pozostałe oferty, nie będziesz miał możliwości powrotu do nich.

Co po złożeniu wszystkich dokumentów?

Po tym, jak dopełnisz wszystkich formalności, czeka cię długie czekanie. Przebieg rekruacji możesz śledzić na platformie UCAS.

Sprawdzaj też regularnie maila, w tym również folder spam.

Komisja, jeśli będzie zainteresowana twoją kandydaturą, zaprosi cię na interview. Z uwagi na to, że jesteś cudzoziemcem, zapewne odbędzie się ona online (np. przez Skype). Przygotuj się na pytania dotyczące najbardziej znanych brytyjskich budowli – szczególnie lokalnych, w pobliżu uczelni, na którą aplikujesz. Jeśli jeszcze nie zgłębiłeś tematu, to zrób to koniecznie.

Co po otrzymaniu wyników maturalnych?

Po otrzymaniu wyników należy przetłumaczyć je u tłumacza przysięgłego i wysłać skany do uczelni. Jeśli udało Ci się zdobyć wyniki spełniające oczekiwania oraz wytyczne szkoły – w przeciągu kilku dni (a może nawet godzin) zostaniesz oficjalnie przyjęty. Jeśli nie, zawsze możesz spróbować w dodatkowym naborze w wakacje.

Jeśli zostałeś przyjęty, możesz załatwiać sobie mieszkanie. Możesz wybierać prywatne mieszkanie lub porozmawiać z dziekanatem o akademiku.

A co jeśli nie zostałeś przyjęty?

Wielka Brytania latem organizuje UCAS Clearing, w którym zobaczysz wszystkie wolne miejsca na dostępnych kierunkach i od razu na nie zaaplikujesz.

Gdzie szukać informacji o Architekturze za granicą, np w Anglii?

Przede wszystkim rozeznaj temat samodzielnie. Scrolluj informacje w internecie. Sprawdź, jakie w ogóle szkoły wyższe oferują wymarzony przez ciebie kierunek. Szukaj u źródła. Wchodź na strony wybranych uczelni i śledź informacje na bieżąco.

Możesz wspierać się również fundacjami i innymi NGO, które wspierają polskich uczniów, starających się o przyjęcie na studia zagranicą. Dużą organizacją pośredniczącą w rekrutacjach za granicą i wspierającą młodych Polaków jest ELAB Education Laboratory.

Z pomocą ELAB możesz przeglądać ofertę uczelni z: Anglii, Danii, Holandii i Irlandii.

W zależności od wymagań uczelni, Elab pomoże w następujący sposób:

  • Przejrzy Twoje rozszerzenia w liceum i omówi kierunki studiów, na które możesz aplikować.

  • Przedstawi też uczelnie, na których znajdziesz takie studia

  • Przygotuje raport na temat odpowiednich kierunków i uniwersytetów, które najlepiej odpowiadają Twoim aspiracjom i zainteresowaniom. Raport będzie zawierał wymagania rekrutacyjne po liceum oraz ich lokalny odpowiednik (matura polska, IB)

  • Pomoże skompletować dokumenty potwierdzające Twoje wyniki w nauce oraz przewidywane wyniki końcowe (oceny lub wyniki na maturze), jeśli wymagają tego wybrane przez Ciebie uniwersytety

  • Pomoże w rozpoczęciu formalnego procesu aplikacji poprzez gromadzenie dokumentów, przekazaniu szczegółowych instrukcji do zakładania kont w scentralizowanych lub lokalnych systemach aplikacyjnych, takich jak UCAS lub OPTAGELSE, lub przez bezpośredni kontakt z uniwersytetami

  • Przekaże Szczegółowe informacje i przykłady, które pomogą Ci w napisaniu Twojego Personal Statement, które jest kluczową częścią procesu aplikacyjnego na studia za granicą. Konieczne może być również uzyskanie jednej lub więcej referencji, zwykle od nauczyciela szkoły średniej. Sprawdzi te dokumenty pod względem merytorycznym i językowym

  • Przekaże informacje na temat dostępnych kredytów studenckich, stypendiów i grantów

  • Powie Ci o kluczowych terminach w procesie aplikacji i poinformujemy o tym, czy musisz przygotować się do Interview

  • Udzieli Ci informacji na temat zakwaterowania, kwestii wizowych i odpowie na wszystkie Twoje pytania o studia za granicą

Etap 2 – Wysłanie aplikacji na studia

Aplikacje muszą być kompletne i dokładne, aby zmaksymalizować Twoje szanse na otrzymanie oferty.

Elab pomaga poprzez:

  • Sprawdzenie dokumentacji aplikacyjnej przed złożeniem wniosku

  • Informowanie Cię o zbliżających się terminach dla wybranych uniwersytetów

  • Przeglądanie, omawianie i odpowiadanie na otrzymane oferty, niezależnie od tego, czy są one uzależnione od Twoich wyników końcowych (conditional offer), czy też bezwarunkowe (unconditional offer)