Co trzeba umieć rysować na Architekturę w Zielonej Górze?
Jeśli marzą ci się te studia, to przede wszystkim skup się na rysowaniu martwej natury. To właśnie tam najlepiej wyćwiczysz tworzenie kompozycji i różne warianty tworzenia perspektywy.
Oprócz tego – co chyba oczywiste – rysuj dużo budynków i miasteczek. Wychwytuj każdą niedoskonałość i nierówność w twoich pracach i je koryguj. Dobrze, gdyby mógł na nie zerknąć ktoś z zewnątrz, np. nauczyciel rysunku.
Architektura w Zielonej Górze to kierunek ścisły, w którym liczy się dokładność. Zastanów się, czy twój umysł jest na tyle ścisły.
A jeśli masz poczucie, że twoje projekty jeszcze odbiegają od ideału, to nie poddawaj się w przedbiegach. Stare wyświechtane porzekadło, że trening czyni mistrza jest od wieków prawdziwe. Być może narzekasz, że ci nie idzie. A powiedz tak szczerze – z ręką na sercu – ile godzin spędziłeś w tym tygodniu na lekcji rysunku? Nawet, jeśli uczysz się samodzielnie – to również możesz możesz kontrolować czas. Nastawiaj sobie stoper, budzik, cokolwiek. Rób plany nauki rysunku i je realizuj. Nie szukaj wymówek.
Żeby zdać na Architekturę w Zielonej Górze, trzeba podejść do tematu na poważnie. Naucz się projektować małe bryły, a później małe obiekty architektoniczne. Najważniejsze, byś potrafił rysować z pamięci, z wyobraźni. Na tym w końcu ma polegać twoja przyszła praca – masz zaprojektować coś, czego jeszcze nie ma.
Czy łatwo jest się dostać na Architekturę w Zielonej Górze?
Architektura w Zielonej Górze jest stosunkowo mało oblegana (jak na studia architektoniczne). Ma to związek z tym, że Uniwersytet Zielonogórski jest dość mało znaną uczelnią. Progi wyników z matury nie są zbyt wysokie. Bardziej niż kwestią rekrutacji, powinieneś przejąć się twoimi zdolnościami rysunkowymi.
Wiele osób powtarza, że Architektura w Zielonej Górze to studia, w którym ściera się umysł artystyczny humanistyczny ze ścisłym. Zgoda, jest w tym wiele prawdy. Wielu totalnych humanistów słyszy pierwszą część zdania i na hurra zapisują się na Architekturę w Zielonej Górze. A gdy przychodzi do rysunku technicznego i liczenia, to umierają.
Pomyśl, tak w szczerości serca, czy jesteś gotowy na ścisłe przedmioty na Architekturze w Zielonej Górze?
Architektura w Zielonej Górze – opinie
Filip, student Architektury mówi:
„Choć jeszcze tego nie doświadczyłem to jestem pewien, że projektowanie ulic, domów, miast to nieprawdopodobne uczucie, którego nie można porównać do innych. Marzy mi się zaprojektowanie jakiegoś znaczącego budynku, a potem mijanie go podczas zwykłego spaceru. Czyż to nie cudowne? Właśnie dla takich marzeń studiuję Architekturę na Uniwersytecie w Zielonej Górze.”
Myślę, że ta opinia trafia w sedno, jeśli chodzi o sens studiowania Architektury w Zielonej Górze. Praktyczny i użytkowy wymiar tych studiów sprawia, że architektura jest najbardziej pragmatycznym kierunkiem artystycznym. To po tych studiach można mieć kompetencje poszukiwane na rynku pracy, tworzyć coś potrzebnego a przy okazji puścić trochę wodze fantazji i kreatywności.
Na pewno praca architekta jest bardziej stabilna, niż praca malarza czy rzeźbiarza. Co do tego nie ma wątpliwości.
Absolwent kierunku Architektura w Zielonej Górze może znaleźć zatrudnienie w:
- pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych. Na początek pewnie będziesz pracował u kogoś. Nie bagatelizuj pierwszych lat pracy. To z nich wyciągniesz najwięcej wiedzy i doświadczenia, które będą bazą dla późniejszej działalności. Po jakimś czasie możesz otworzyć własną pracownię projektową. W dobie Internetu będziesz mógł dotrzeć ze swoją ofertą do klientów z całej Polski.
- jednostkach administracji samorządowej i państwowej. Każda jednostka administracyjna, nawet najmniejsza gmina ma kogoś, kto zajmuje się zagospodarowaniem terenu i architekturą. Zawsze można próbować aplikować. Nawet, jeśli nie otrzymasz umowy o pracę, to możesz zyskać staż, który będzie pierwszym wpisem w cv.
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- jednostkach zajmujących się doradztwem.
Jak uczyć się rysunku na Architekturę w Zielonej Górze?
Na pewno intensywnie i systematycznie. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w solidny kurs rysunku. Jeśli znasz jakiegoś znajomego rysownika – lub jeszcze lepiej architekta – to super. Możesz uczęszczać na prywatne indywidualne lekcje.
Ale to nie jedyny sposób, żeby studiować Architekturę w Zielonej Górze. Możesz wziąć udział w kursie rysunku. Fajnie, jeśli możesz wybrać sobie jakąś sekcję tematyczną, np. rysowanie środowisk. Jeśli jesteś zainteresowany, to ofertę jednego z naszych kursów znajdziesz tutaj.
Jeśli nie miałeś nigdy styczności z rysowaniem środowisk, to poćwicz bryły proste. Kiedy już je opanujesz, zacznij tworzyć z nich kompozycje. Przyglądaj się, jak bryły są ułożone względem siebie i wyłapuj perspektywę.
Rysowane środowisk i architektury to przede wszystkim sprawne operowanie perspektywą. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia.
Przyglądaj się również przedmiotom wokół siebie. Zobacz, jak są skonstruowane i próbuj odwzorować ich konstrukcję. Dla treningu rysuj lampę, kubek, ołówek, kartkę, monitor….nie ważne co, ważne aby robić to systematycznie. Rysowanie małych przedmiotów pomoże ci przy rysowaniu konstrukcji i budynków.
Ćwicz dużo, a przybliżysz się do wymarzonej Architektury w Zielonej Górze.
Dopiero, kiedy będziesz pewien co do technicznych aspektów rysunku, możesz przejść do światłocienia (pamiętaj też o dobrym czystym walorze). Te będą dopiero wisienkami na architektonicznym torcie. Skupiaj się więc na nich na końcu.