You are currently viewing Jak dostać się na Architekturę w Lublinie?

Jak dostać się na Architekturę w Lublinie?

Jeżeli rozważasz studiowanie Architektury w Lublinie, to ten artykuł jest dla ciebie. Sprawdź, jak się przygotować do rekrutacji tak, aby nic cię nie zaskoczyło.

Jak wygląda egzamin na Architekturę?

Musisz przygotować się z rysunku z wyobraźni. Najlepiej, żebyś miał za sobą solidny kurs rysunku, szczególnie ukierunkowany na potrzeby kandydatów na Architekturę.

Egzamin odbywa się na Wydziale Budownictwa i Architektury, we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury.

Z opinii studentów Architektury wynika, że egzamin jest łatwy dla osób, które sumiennie ćwiczyły rysunek.

Najtrudniejszym elementem egzaminu jest właśnie rysowanie z głowy. Jest to podstawowa umiejętność na tym kierunku. Jeśli więc masz z tym problem, to egzamin może wydawać ci się trudny.

Warto podchodzić do zadań w sposób techniczny. Zawracać uwagę na aspekty takie jak: poprawność brył, kompozycji, poprawna perspektywa. Lepiej nie zawracać sobie głowy detalami, takimi jak walor, czy światłocień. Na takie dopieszczanie szczegółów może po prostu nie być czasu. Poza tym dla egzaminujących mają one drugorzędne znaczenie.

Ile punktów trzeba dostać z egzaminu, żeby dostać się na studia?

Progi punktowe: 150

Maksymalna ilość punktów, którą można dostać za egzamin z rysunku: 250

Ilość zdających: 180

Ile osób dostaje się na studia: około 70-80

Mimo, że za pierwszym podejściem wiele osób nie zdaje, to mają szanse przejść z listy rezerwowej na listę osób przyjętych. Spora część osób przyjętych na studia rezygnuje po to, by przenieść się do większych kampusów.

Co trzeba zdać na maturze, by dostać się na architekturę?

Warto napisać rozszerzoną maturę z matematyki, języka obcego i z fizyki, a także język polski na poziomie podstawowym. Jednak najważniejszy w procesie rekrutacji nadal jest egzamin z rysunku.

Co trzeba zabrać na egzamin na Architekturę w Lublinie?

Na egzamin na Architekturę w Lublinie na Politechnice wystarczy mieć minimalistyczną wyprawkę, składającą się z:

  • ołówków

  • gumki chlebowej

  • dowodu osobistego

To ostatnie może wydawać się oczywiste, ale w stresie w dniu egzaminu możesz o tym zapomnieć. Pamiętaj więc, by koniecznie mieć przy sobie dowód osobisty, bo bez tego nie zostaniesz wpuszczony na egzamin.

Pamiętaj również, że zabronione jest używanie linijki. Powinieneś sobie samodzielnie radzić i mieć prostą, wyćwiczoną kreskę.

Oczywiście kandydaci kombinują jak mogą. Wielu z nich używa dowodu osobistego zamiast linijki. Pomyśl jednak, czy warto. Jeśli masz problem z krzywą kreską, to może warto skorzystać z porządnego kursu rysunku, na którym wyćwiczyć prostą kreskę? Ta umiejętność będzie niezbędna w twojej przyszłej pracy zawodowej, a nawet już na etapie studiów.

Jak ubrać się na egzamin na Architekturę?

Nie ma formalnego wymogu, jak przyjść ubranym. W dobrym tonie jest jednak ubrać się w nierzucające się w oczy barwy i schludnie. Zrób to również dla siebie. Poczujesz powagę egzaminu i być może twoje morale się zwiększą 😉

Oczywiście nie ma co przesadzać z garniturem u chłopaków czy szpilkach u dziewczyn 😉

Gdzie można zdawać na Architekturę w Lublinie?

Oprócz wspomnianej wcześniej Politechniki Lubelskiej, możesz jeszcze rekrutować na:

  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie