Architektura przestrzeni kulturowych to dość specyficzny kierunek. Jej absolwent to z jednej strony architekt z całym bagażem wiedzy technicznej. Z drugiej strony, musi on się wykazywać ponadprzeciętną kreatywnością. Jego zadaniem jest zaprojektowanie przestrzeni, w których nagromadzone są dobra dziedzictwa kulturowego i stuki współczesnej.
Kierunek Architektura przestrzeni kulturowych łączy w sobie wiedzę z zakresu architektury, architektury krajobrazu, projektowania wnętrz i sztuki użytkowej. Na architekturze przestrzeni kulturowych spodziewać się możesz nauki uniwersalnego zapisu projektowego, makietowania, komputerowego modelowania przestrzeni w programach 3D oraz fotografii.
Jak wygląda egzamin na architekturę przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku?
Ze względu na pandemię, forma egzaminowania uległa nieznacznej zmianie. Chwilowo nie ma egzaminu praktycznego. Zamiast tego jest prezentacja teczki (portfolio) i rozmowa kwalifikacyjna. Architektura przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku skupia się głównie na projektowaniu przestrzeni. Dobrze jest więc mieć w swoim portfolio makietę.
Jak się przygotować do egzaminu na architekturę przestrzeni?
Nic nie zastąpi podstawowych ćwiczeń z rysunku. Naprawdę widać różnicę w efekcie końcowym, kto ma bardziej dojrzałą i wyćwiczoną kreskę. Rysunek jest podstawą wszystkich późniejszych technik. Tak naprawdę wszelkie możliwe techniki cyfrowe, również opierają się na zasadach rysunku odręcznego. Szkicuj więc w każdej wolnej chwili. Nawet jeśli nie wiesz co rysować, to kreśl linie lub kształty dla samego kreślenia. Możesz również zdecydować się na lekcje rysunku.
Nie zapominaj również o modelowaniu 3D i digital paintingu. Dobrze jest mieć doświadczenie w programach graficznych. Warto umieścić w teczce jakąś grafikę cyfrową, wizualizację itp. Najlepiej, aby ich tematyka była związana z projektowaniem przestrzeni. Jeśli nie czujesz się pewnie w oprogramowaniu graficznym, możesz podpytać znajomych lub również poćwiczyć na szkoleniu modelowania 3D.
Zastanów się również, czy potrafisz rysować z wyobraźni, z pamięci? Czy zapamiętujesz szczegóły budynków, które ci się podobają? Czy potrafisz określić styl budowli, które widzisz? I tu przechodzimy do kolejnej części egzaminu – czyli rozmowy rekrutacyjnej.
Jak się przygotować do rozmowy na architekturę przestrzeni na ASP w Gdańsku?
Musisz umieć się wypowiedzieć o swoich pracach. Popatrz na nie i zastanów się, co cię zainspirowało do stworzenia każdej poszczególnej pracy? Poza tym pomyśl, czy potrafisz zauważać architekturę wokół siebie? I czy tak naprawdę, szczerze się tym interesujesz? Skąd pochodzisz? Jakie budynki można zobaczyć w twoich rodzinnych stronach? Co o nich wiesz? Jaka jest ich historia?
Wykaż się również wiedzą i zainteresowaniem tym, co się obecnie dzieje we współczesnej architekturze. Co ostatnio przeczytałeś? Czy masz swojego ulubionego projektanta? Co w nim cenisz? Czy jest to Polak, czy ktoś z zagranicy?
Spójrz też w głąb siebie i zastanów się, skąd u ciebie w ogóle zainteresowanie architekturą Czy to twoje tradycje rodzinne? A może znałeś kogoś kto cię zainspirował? A może byłeś fanatykiem budowania budowli z klocków Lego? Prześledź swoją własną ścieżkę rozwoju.
A wiedza merytoryczna na architekturze przestrzeni kulturowych?
Pamiętaj, że zdajesz na uczelnię wyższą. Architektura przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku wymaga od studentów konkretnych umiejętności. Rysunek techniczny, aksonometria, perspektywa trójzbiegowa, krzywoliniowa, operowanie horyzontem i kadrem w rysunku… jest mnóstwo pojęć, które musisz znać nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Jeśli do tej pory podchodziłeś dość intuicyjnie do swoich projektów, to najwyższy czas to zmienić. Jeśli masz taką możliwość, rozmawiaj ze znajomymi rysownikami / architektami. Pokazuj im swoje projekty. Rozpracujcie je na części pierwsze i omawiajcie. Inną opcją może być gruntowny kurs rysunku odręcznego. Najlepiej, żeby kurs składał się z bloków tematycznych. Dzięki temu możesz elastycznie dopasować treści szkolenia do swoich potrzeb. Dla ciebie, jako przyszłego architekta, nie będzie tak bardzo istotna anatomia ludzka, czy zwierzęca. Możesz się skupić głównie na perspektywie i ogólnym zasadom rysunku.
Dobrą praktyką jest również obeznanie w technikach cyfrowych. Zainstaluj więc program graficzny i trenuj. Tu również możesz podeprzeć się szkoleniem, które poprowadzi cię krok po kroku przez wszystkie stopnie zaawansowania i ugruntuje twoją wiedzę.
Architektura przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku to wymagający interdyscyplinarny kierunek. Musisz wykazać się wiedzą z różnych dziedzin.
Jaka jest praca po architekturze przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku?
Żyjemy w tak skomplikowanych czasach, że kierunek studiów nie zawsze determinuje przyszły zawód absolwenta. W założeniu Architektura przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku to kierunek dla osób, które chcą projektować przestrzeń muzealną, galerie itp. Można powiedzieć, że to taki level wyżej niż tradycyjna architektura. Oprócz tego, że twoje projekty mają być funkcjonalne, to jeszcze same w sobie mają być dziełem sztuki.
Może się nasunąć pytanie, czy warto w ogóle podejmować się tak wysublimowanych studiów? Jeśli tu jesteś, czytasz to i poważnie rozważasz ten kierunek, to warto spróbować.
Tak naprawdę nie warunkuje to ostatecznie twojej drogi zawodowej. Pamiętaj, że nadal są to studia architektoniczne. Zdobędziesz wiedzę z architektury i poznasz wielu ciekawych ludzi.
Póki co, ćwicz rysunek i zobacz, dokąd te ćwiczenia cię doprowadzą. Powodzenia 🙂