Utarło się w świadomości młodych ludzi, że aby zdać egzamin z rysunku na studiach, musimy przygotowywać się około roku. Jednak czy wystarczy uczyć się rysunku przez rok, by umieć rysować? Oto jest pytanie! Czy po roku umiemy już rysować? Wystarczą dwa lata? Może dłużej? Jest to bardzo indywidualne, jednak najpewniej napisać: Ucz się rysunku przynajmniej dwa lata, by bez problemu poruszać się po artystycznym świecie.
Czego uczyć się przez dwa lata?
W pierwszym roku nauki uczymy się podstaw. Nabieramy wprawy w kreśleniu odpowiedniej perspektywy, uczymy się rysować bryły, czy odpowiednio cieniować. Jest to również czas, w którym będziemy musieli nauczyć się swoich narzędzi. Wiesz, jaką grubość ołówka wybrać, który jak rysuje.
Szukając kursów rysunku, warto sprawdzić, czy przygotowuje on na egzamin na architekturę. Powinien on nie tylko ćwiczyć naszą umiejętność rysunku i tworzenia kresek. Dobry kurs rysunku składa się również z podstaw projektowania lub tworzenia w różnych programach jak na przykład Photoshop. Daje to solidne podstawy do studiowania architektury. Jako student będziesz pewniej stawiać kroki na uczelni. Wcześniejsze opanowanie podstaw pozwoli skupić się na innych przedmiotach lub doszlifować zdobyte już umiejętności.
Po przejściu całego kursu kursant powinien nie tylko w teorii znać aksonometrię, tworzyć walor, czy rysować idealną postać ludzką. Ważne jest również, by świadomie i pewnie poruszać się po świecie architektury. Warto również ćwiczyć myślenie nieszablonowe. W jaki sposób ogarnąć to wszystko w jeden rok? Dodać do tego jeszcze częste ćwiczenia i praktykę? Jeżeli nie możesz poświęcić chociaż dwóch godzin dziennie na naukę, to jest to niemal niewykonalne.
Dlaczego w ciągu roku się tego nie nauczysz?
Pierwszy rok nauki rysunku nie pozwoli Ci w stu procentach wykorzystać zdobytą wiedzę. Jak już wspomnieliśmy, uczysz się w tym czasie używać odpowiednio przyrządów kreślarskich. Mimo że znasz teorię, to potrzebujesz nadal sporo czasu, by wprowadzić ją do swoich prac. Nadal musisz trenować krechę, a proporcje ludzkiego ciała nie są nadal idealne. Nawet jeżeli już zaczynasz projektować, są to budynki i rzeczy bardzo proste, wręcz dziecinne. Nawet krecha nie zawsze wychodzi Ci idealnie. Wiesz, czym jest perspektywa i umiesz stworzyć w swoich pracach złoty podział. Jednak nie odważysz się jeszcze wyjść poza schemat. Twoja wiedza i umiejętności pozwolą Ci zdać egzamin z rysunku. Jednak czy pozwolą bezbłędnie poruszać się po kartce?
Warto szczerze powiedzieć – masz podstawy, ale nie masz doświadczenia. Nie masz więc tego, co daje Ci nie tylko umiejętności, ale także pewność siebie. Nic w tym złego. W końcu jesteś na początku swojej architektonicznej drogi. Pamiętaj jednak, że to ona pozwoli Ci tworzyć coraz bardziej skomplikowane projekty. Warto więc poświęcić większą ilość czasu na naukę projektowania i rysunku. Da Ci to swobodę tworzenia.
Na co zwracamy uwagę, ucząc się rysunku dłużej?
Gdy opanowałeś już rysunek i umiesz posługiwać się odpowiednio ołówkiem, większą uwagę możesz zwrócić na szczegóły rysunku. Tekstura, detale i perspektywa są elementami, które kształtują się w późniejszych latach. Twój rysunek zyska estetykę i będziesz umiał nadać mu wyrazu. Będziesz mógł wyjść dalej, niż mówią schematy. Przekraczanie granic będzie sprawiało Ci frajdę, a to znowu jest powodem, dla którego większość z nas zechciała pomyśleć o zawodzie architekta.
Twoja pewność siebie, po minimum dwóch latach nauki rysunku, jest na tyle widoczna, że Twoje prace zaczynają wyglądać profesjonalnie. Większe doświadczenie równa się większe możliwości.
Poznanie teorii to jedno. Umiejętność wprowadzenia teorii w praktyce to drugie. Jednak gdy posiądziesz wiedzę i praktykę odpowiednio wcześniej, możesz skupić się na innych rzeczach. W czasie studiowania architektury musisz poznać wiele rzeczy. Studiowanie architektury to również materiałoznawstwo, programy komputerowe, a także prawo i wiele innych przedmiotów, przy których będziesz musiał przysiąść. Jeżeli więc możesz wcześniej poznać tajniki rysunku, dlaczego tego nie zrobić? Im dłużej uczysz się rysowania, tym lepiej to robisz. Jest to umiejętność ważna w pracy architekta. Umożliwi ona również poszukanie praktyk. Zadbanie o swoje portfolio jeszcze na studiach pomoże znaleźć Ci dobrze płatne zlecenia zaraz po zakończeniu edukacji.
Jak najbardziej, można osiągnąć wszystko to również w jeden rok. Wymaga to jednak od kursanta poświęcenia dużej ilości czasu. Nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Tym bardziej przygotowując się do matury. Wiadomo, że w tym czasie skupiasz się na jak najlepszym zdaniu egzaminu dojrzałości. Bez niego nie da się podejść do egzaminu na architekturę. Pamiętaj, że jeśli przygotowujesz się do egzaminu, rok nauki zdecydowanie wystarczy. Jeżeli jednak chcesz czuć psychiczny komfort i zależy Ci na spokoju w czasie zajęć, warto przepracować więcej godzin. Dlatego właśnie warto zacząć naukę rysowania jak najwcześniej. Dwa lata pozwolą Ci osiągać doskonałe rezultaty.