You are currently viewing Gdzie i co rzeczy do rysowania?

Gdzie i co rzeczy do rysowania?

Jeśli jesteś początkującym rysownikiem, który gubi się w gąszczu informacji o narzędziach i materiałach, to ten wpis jest dla ciebie!

Podstawowa zasada zakupów

Niektórym może się wydawać oczywista, ale nie wszystkim, więc wolę powtórzyć.

Przybory do rysowania lepiej kupować w specjalistycznych sklepach plastycznych, a nie w marketach.

Oczywiście, może się zdarzyć, że ktoś znajdzie rysowniczą perełkę w wielkim biedronkowym koszu. Jest to jednak niezwykle rzadko. Trafiają tam najczęściej przypadkowe akcesoria, zamówione przez przypadkową osobę, niekoniecznie znającą się na rysowaniu.

Najlepiej jest przespacerować się do sklepu plastycznego i zapytać sprzedawcę o zdanie. Często sprzedawcy sami są rysownikami, więc mogą doradzić coś z własnego doświadczenia.

Tutaj widzimy wyższość specjalistycznych sklepów stacjonarnych. Czasem ktoś idzie po ołówki, a wychodzi dodatkowo z radami odnośnie nauki rysunku. Tego brakuje w internetowych sklepach, w których beznamiętnie przełączamy produkty i często losowo decydujemy się na jeden z nich.

Inne miejsca?

Względnie dobrym pomysłem jest wycieczka do lokalnego sklepu papierniczego. Wiele z nich dba o wysoką jakość produktów, więc możesz się uchronić przed chińską tandetą.

Tutaj pracownicy mogą szczegółowo doradzić w sprawach technicznych. Określą gramaturę papieru i opiszą ołówki. W przeciwieństwie do sprzedawcy ze sklepu plastycznego, nie pogadają z nami jednak o swoim doświadczeniu rysunkowym.

Co kupować do rysowania?

Powiedzenie, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy każdy zna. Dobry rysownik, który najzwyczajniej w świecie się tym jara, będzie rysował na wszystkim, wystarczy mu nawet ulotka ze sklepu.

Jeśli będziesz miał rzeczywiście zajawkę to nic nie powstrzyma cię przed rysowaniem. Mówi się, że prawdziwy rysownik, któremu zabierze się ołówek i kartkę, będzie rysował palcem po ścianie, bo nic go nie powstrzyma.

Czy to znaczy, że nie trzeba nic kupować?

Oczywiście, że nie trzeba być aż tak skrajnym w swoich poglądach. Kupowanie akcesoriów może być super zabawą. Nie oczekuj jednak, że te rzeczy same w sobie cudownie zmotywują cię do lekcji rysunku. To raczej tak nie działa. Potrzebna jest bardziej twoja wewnętrzna motywacja.

A przy zakupie zwracaj uwagę na jakość akcesoriów. Dzięki temu, twoje prace będę się lepiej prezentowały.

Co kupować do rysowania?

Papier

Do rysunków ołówkiem wystarczy zwykły papier o gramaturze 90g/m2. Można oczywiście eksperymentować z większą grubością. Możemy również zwrócić uwagę na fakturę papieru. Do precyzyjnych rysunków, z dużą ilością szczegółów, lepiej wybrać gładki papier.

Jeśli jednak chcesz pobawić się w kreatywne luźne szkice, to możesz wybrać bardziej szorstki papier.

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w gotowy szkicownik. Wtedy w jednym miejscu masz wszystkie twoje rysunki i możesz je porównywać. Przewracasz strony i obserwujesz, jak twoja kreska ewoluowała.

Jeśli oprócz rysunku planujesz bawić się w malowanie, np. akwarelami, to wtedy musisz zainwestować w grubszy papier, np. o gramaturze 210g/m2.

Ołówki

Patrząc na oznaczenia ołówków, można zwariować. Ale spokojnie, za chwilę rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Każdy typ ołówków ma swoje przeznaczenie i nie wszystkie nadają się do rysowania.

Ołówek H nie nadaje się do rysowania. Jest to raczej narzędzie do pisania. Podobnie jest z ołówkami HB i F. Są nijakie i ostatecznie rysunek nimi stworzony będzie blady i bez kontrastu.

Dopiero ołówki z oznaczeniem B są czymś, co nas interesuje.

Ołówek 2B to typowy ołówek do robienia niewielkich szkiców podczas planowania dużego rysunku lub do rysowania podrysu dużej pracy.

Ołówki 4B-6B najczęściej są wykorzystywane do cieniowania rysunku. Jeżeli na pracy potrzebny jest bardzo duży kontrast to czasami warto zastosować też ołówek 8B, ale dla większości osób 6B już jest wystarczająco miękki.

Każdy typ ołówków znajduje zastosowanie w innej dziedzinie. Jakie ołówki wybrać do nauki rysunku biorąc pod uwagę ich twardość?

Ołówek 2B przeznaczony jest do wstępnych szkiców i rozplanowania elementów kompozycji na stronie.

Ołówki 4B-6B to one “robią całą robotę”. Z ich pomocą można zaznaczyć wyraźny kontrast, tworzyć walor, a tym samym zaznaczać światłocień.

Czasem można sięgnąć po ołówek 8B. Często jednak nie jest już potrzebny

Podsumowując, żeby zacząć przygodę z rysunkiem odręcznym, wystarczy się zaopatrzyć w ołówki o trzech różnych twardościach: 2B, 4B,6B.

Alternatywą dla klasycznych drewnianych ołówków są ołówki automatyczne. Mają one swoje zalety i wady. Plusem z pewnością jest to, że nie trzeba ich strugać i nie tracić na to cennego czasu. Poza tym pozwalają na bardzo dokładne i szczegółowe obrysy.

Minusem jest jednak to, że przy większych obszarach do zarysowania, są za mało wydajne. Trzeba poświęcić dużo czasu, zanim zarysują obszar.

Najlepiej więc być wyposażonym w tradycyjne ołówki drewniane i automaty.

Gumka

Czymże by był rysownik bez czegoś do poprawiania błędów? Każdy rysownik popełnia mnóstwo błędów i chwała mu za to. Każda poprawka wnosi nową jakość w ostateczny efekt. Na rynku możemy znaleźć różne odmiany gumek:

  • Gumka twarda – przyda się przy mocnym oczyszczaniu większych powierzchni arkusza z błędnych szkiców. Najlepiej kupić ją w sklepie plastycznym. Te zwykłe szkolne, z czasem miękną lub sypią się i słabiej ścierają. Rozmazują ołówek, zamiast go ścierać.
  • Gumka chlebowa – również najlepiej kupić ją w sklepie dla plastyków. Powinna być miękka i lekko “lepić się” do palców. Żeby posłużyła jak najdłużej, należy ją trzymać w zamknięciu. Gumka chlebowa jest niezbędna do obniżania tonów waloru lub osłabiania kresek.
  • Gumka w drzewcu – przypomina białą kredkę. Jest używana do korygowania drobnych precyzyjnych szczegółów. Jest dostępna w wersji automatycznej, nie wymagającej ostrzenia.

A ty, bez czego nie wyobrażasz sobie rysować? Co byś dodał do tej listy?